Joan Crawford

7,9 21 oy

Joan Crawford Biyografi

Lucille Fay LeSueur, sahne adıyla Joan Crawford (1904-1977) Oscar ödüllü Amerikalı oyuncu.

1904'te Anna Bell ve Thomas E. LeSueur çiftinin çocuğu olarak doğdu. Ağabeyi Hal LeSueur (1903-1963) de oyunculuk yapmıştır. Ayrıca doğumundan önce hayatını kaybetmiş Daisy adlı bir ablası vardı. Babasının ailesini terk etmesi sonucu annesi Henry J. Cassin ile evlendi. Crawford'ın çocukluk yılları Lawton, Oklahoma'da geçti. O yıllarda dansçı olma hayalleri kuran Crawford, kazayla kırık bir şişeye basması sonucu çok uzun süre dans derslerinden ve okulda uzak kaldı. Kansas'taki yatılı St. Agnes Academy'de bir yandan okuyup bir yandan da çalıştı. Akademik olarak başarılı bir öğrenci olmayan Crawford, revülerde dans etti, sonra tiyatrolarda oynamaya başladı. 1925'te ilk filmi Lady of the Night'ta oynadı.

Sessiz sinema dönemindeki başarısını sesli sinemaya da aktarmayı başaran Crawford, 1930'ların en popüler kadın oyuncularından biri haline geldi. Ancak 30'ların sonları ve 1940'ların başıyla birlikte popülaritesi ciddi bir düşüş gösterdi. Yine de kariyerini toparlamayı başardı, 1945 yapımı Mildred Pierce filmindeki başrolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandı. Bir süre eski şöhretini yakalar gibi olsa da 1950'lerle birlikte filmleri daha az gelir elde etmeye başladı, 1960'larda Crawford çok daha az filmde oynadı.

1970'te Altın Küre Ödülleri'nde Cecil B. DeMille Ödülü'ne layık görüldü. Aynı yıl son uzun metrajlı filmi Trog'da oynadı. Son yıllarında birçok sağlık sorunuyla mücadele eden ve evinden hiç çıkmamaya başlayan Crawford, 1977'de New York'taki evinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Cenazesi yakılarak külleri, son eşi Alfred Steele'in yanına, Hartsdale, New York'taki Ferncliff Mezarlığı'na gömüldü.

Crawford toplam 4 kez evlendi. İlk evliliğini dönemin ünlü oyuncularından Douglas Fairbanks'in oğlu Douglas Fairbanks Jr. ile 1929'da yaptı, 1933'te ayrıldılar. 1935'te Franchot Tone ile evlense de bu evliliği de 4 yıl sonra boşanmayla sonuçlandı. 1942'de bu kez Phillip Terry ile evlendi, ancak 1946'da yine boşandılar. Son evliliğini 1955'te iş adamı Alfred Steele ile yaptı, ancak bu evlilik de eşinin 1959'da vefatı nedeniyle 4 yıl sürdü. 1940'ta Christina adında bir kız, sonra Christopher adında bir erkek çocuk evlat edindi. 1947'de Cindy ve Cathy adlarında iki kız çocuğu daha evlat edindi. Phillip Terry ile evliyken evlat edindiği bir başka erkek çocuğu ise kısa süre sonra biyolojik annesi tarafından geri alındı.

Devamını Oku