Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Peter Finch

Şebeke (Network) fragmanı
Peter Finch profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.8/ 10
23 oy
10 kullanıcının favorisi

Peter Finch

İngiltere

28 Eylül 1916

14 Ocak 1977

Biyografisi

Frederick George Peter Ingle Finch (1916-1977) Oscar ödüllü İngiliz aktör. Ölmeden çok kısa bir süre önce oynadığı Network filmindeki Howard Beale performansıyla unutulmazlar arasına girmiştir.

1916'da Londra'da doğan Finch, annesiyle babasının ayrılması nedeniyle çocukluğunun bir kısmını annesiyle Madras, Hindistan'da, bir kısmını ise Avustralya'da babasıyla geçirdi. Sydney'de liseyi bitirdikten sonra bir süre gazete dağıtıcısı olarak çalıştı ve aynı zamanda yazılar yazdı. Ancak daha sonra oyunculukla tanıştı ve tiyatro gruplarıyla birçok oyunda rol aldı. İlk uzun metrajlı filminde ise 1938'de yer aldı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Avustralya Ordusu'nda görev yapan Finch, savaş sırasında da radyo tiyatrolarında çalışmayı sürdürdü. Savaşın ardından yine tiyatroya döndü, ancak usta İngiliz aktör Laurence Olivier'nin dikkatini çektikten sonra onun yönlendirmeleriyle 1948'de Londra'ya taşındı. İngiltere tiyatro sahnesinin yanı sıra sinemasında da önemli bir yere geldi. 1959 yapımı The Nun's Story filminde Audrey Hepburn ile çalıştı ve tüm dünyaca tanınan bir aktör haline geldi.

Hollywood'da çalışmayı pek tercih etmeyen, çoğunlukla İngiliz yapımlarında yer alan Finch, 1960 ve 61'de üst üste iki kez BAFTA'da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü aldı. 1971'de Allahın Belası Bir Pazar (Sunday Bloody Sunday) filmindeki rolüyle bir kez daha BAFTA'yı kazanırken ayrıca Oscar'a aday gösterildi.

1976'da Sydney Lumet'in klasik filmleri arasında gösterilen Şebeke'de (Network), işten çıkarılacağının söylenmesinin ardından programında kendini öldüreceğini söyleyerek büyük sansasyon yaratan ve kitleleri peşinden sürükleyen haber sunucusu Howard Beale rolünde büyük bir başarı kazandı. William Holden, Faye Dunaway ve Robert Duvall gibi isimlerle birlikte çalışan Finch, filmin promosyonu için bulunduğu Los Angeles'taki otelin lobisinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle 60 yaşında hayatını kaybetti. Hollywood Forever Mezarlığı'na gömüldü. Daha önce aday gösterildiği En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü ölümünün ardından kazanan Finch, bu ödülü ölümünün ardından alan ilk aktör oldu (daha sonra Heath Ledger da ölümünün ardından Oscar kazanma başarısı gösterdi). Ödül törenine Finch'in o dönemki eşi Eletha katılarak ödülü aldı. Finch ayrıca bu performansıyla BAFTA ödülünü 4. ve son kez kazandı.

Peter Finch 3 kez evlendi, 1943-59 yılları arasında Rus balerin Tamara Tchinarova, 1959-65 yıllarında ise Güney Afrikalı senarist ve aktris Yolande Turner ile evlilik yaşayan aktör, 1973'ten ölümüne dek Eletha Barrett ile evli kaldı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (5)

Avatar
deckard (Artist) | 18 Ocak 2014, 16:01

Network'te mükemmel bir oyunculuk çıkarmış ödülleri süpürüp ölmüştür.

Cevap Yaz
0
0
Rorschachv1 (Dublör) | 12 Ocak 2014, 16:22

Network'te harika bir oyunculuk ortaya koymuştu; oyunculuğunu her yönüyle göstermişti.

Cevap Yaz
0
0
fatihaktg (Dublör) | 15 Aralık 2012, 00:59

Şebeke /Network/ te mükemmel bir oyunculuk çıkarmış...

Cevap Yaz
0
2
mehmet93 (Artist) | 21 Ocak 2011, 22:40

Network filminde izlediğim harika oyuncu.Oynadığı karakteri o kadar iyi yansıtmış ki izlerken bir an acaba gerçek mi dememek elde değil.Oscar ödülünü almasıda sevindirici.1977 yılında hayata gözlerini yummuş(burda öyle yazıyor) huzur içinde yatsın...

Cevap Yaz
0
1
ykbomba1997 (Dublör) | 16 Eylül 2009, 18:34

networta o inanılmaz oyunculuığunu gösterdği an zaten iş bitmiştir,o sinir o performans hiçbiryerde  bulunamıyacak bir performans. hata bir oyuncunun bu kadar ter dökerek performans selgilemiş bir oyuncu olarak oscarı eğer elinde tutuyorsa neden böyle oyuncu bir yorum bile yok çok yazık.
 
not:network en iyi erkek ,kadın,yardımcı kadın ve seneyo dalında oscar ödülüdür.ama mağlasef böyle bir filmiş rockye tercih edilmiştir

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz