Sylva Koscina

7,6 14 oy

Sylva Koscina Biyografi

Silvija Košćina, bilinen adıyla Sylva Koscina (1933-1994) Yugoslav kökenli İtalyan aktris. Koscina, 1960'lı yılların en gözde Avrupalı aktrisleri arasındaydı.

Yunan bir baba ve Polonyalı bir annenin çocuğu olarak 1933'te o zamanlar Yugoslavya sınırları içinde bulunan Zagreb'de doğan Koscina, 2. Dünya Savaşı sırasında İtalya'da yaşayan ablasının yanına göç etti. Napoli Üniversitesi'nde fizik okudu. 20'li yaşlarının başlarında modellik yaptı. Güzelliğiyle dikkat çektikten sonra sinemaya geçiş yaptı. 50'li ve 60'lı yıllarda birçok komedi filminde oynadı. Türkiye'de Kahraman ve Melike adıyla bilinen filmde de başroldeydi. 1960'ta yapımcı Raimondo Castelli ile tanıştı ve Castelli'nin evli olmasına rağmen 1967'de Meksika'da evlendiler. Kirk Douglas ve Paul Newman gibi dönemin önemli oyuncularıyla çalışma şansı buldu. 1969'da yüksek bütçeli Yugoslav filmi Neretva Köprüsü'nde Danica'yı canlandırdı.

70'li yıllarla birlikte yavaş yavaş popülaritesini kaybeden Koscina, 1994'te Roma'da meme kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Prima Porta Mezarlığı'na gömüldü.

Devamını Oku