Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Yaşar Akın

Umut
Yaşar Akın profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1/ 10
41 oy
10 kullanıcının favorisi

Yaşar Akın

Türkiye

12 Ağustos 1945

Biyografisi

Dil ve tarih çoğrafya fakültesinde sanat tarihi ,yardıncı ders olarak   tiyatro ve pedegoji eğitimi aldı..Ankara halk evinde tiyatro kurslarına katıldı..Cuvaldız kabare ve yıldırım önal tiyatrolarında  çalıştı...1971 yılında   ankara sanat tiyatrosuna girdi, 27 yıl oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı... zeki öktem'in Düttürü dünya filmiyle  sinemayla tanıştı...Baba evi ,ikinci bahar,deli yürek,küçük besleme,kantodan tangoya ,deniz gurbetçileri,haziran gecesi,misi,senden başka dizilerinde oynadı...daha sonra kurtuluş,abuzer kadayıf,vizontele,son,salkım hanımın taneleri,köroğlu,takva ve umut filminde oynadı..İki çocuk oyunu yazdı ve sahneledi..

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (8)

Avatar
selcuk-793 (Efsane) | 25 Ocak 2011, 23:47

1945 Artvin Arhavi doğumlu. Aktör olarak lise çağlarında tiyatroyla tanıştı. Okul temsillerinde rol aldı. İlk tiyatro eğitimini Ankara'da halkevlerinde açılan kurslardan aldı. Dil veTarih Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde okurken, yardımcı ders olarak tiyatroyu seçti. Mezun olduktan sonra Çuvaldız Kabare ve Yıldırım Önal Tiyatroları'nda çalıştı. 1971 yılında " Gol Kralı Sait Hopsait" oyunuyla Ankara Sanat Tiyatrosu'na girdi. 27 yıl Ankara Sanat Tiyatrosu' nun hemen tüm oyunlarında oynadı. " Ana", " 403. Kilometre" ," Zengin Mutfağı", " Sakıncalı Piyade"," Ayak Takımı Arasında", " Sacco ile Vanzetti", " Jandark", " Bir Halk Düşmanı", " Bir Ceza Avukatının Anıları" adlı tiyatro oyunları için sahneye çıktı. Bu arada Ankara Sanat Tiyatrosu'nun Çocuk Bölümü yöneticiliğini de üstlendi ve dört çocuk oyunu sahneye koydu. Bunlardan " Pırtlatan Bal" adlı oyunuyla Sanat Kurumu' ndan en iyi müzik (Nurettin Özsuca), en iyi dans (Mehmet Yalız) ve övgüye değer çocuk oyunu ödülünü aldı. İki çocuk oyunu yazdı. Çeşitli okullarda " Galile", " Lisistrata" ve " Evler Evler" oyunlarını sahneye koydu. TRT ' de " Köroğlu", " Kantodan Tangoya"," Deniz Gurbetçileri", " Cahide" ve " Kurtuluş" adlı dizilerinde oynadı. 1998 yılında Baba Evi dizisine katıldı. Daha sonra " Küçük Besleme", " Deli Yürek" ve " Yılan Hekayesi" nde oynadı. Halen " İkinci Bahar" dizisinde oynamaktadır. Sinemayla Zeki Ökten'nin " Düttürü Dünya" filmiyle tanıştı. " Salkım Hanımın Taneleri", " Abuzer Kadayıf" ve son olarak " Vizontele"de oynadı.

Cevap Yaz
0
0
Tuncay-Vicnelioglu (Amatör) | 10 Ağustos 2010, 21:57

hocamdır..!!
on numara oyuncudur..!!
ellerinden öperim..!!

Cevap Yaz
0
0
scarlettj (Efsane) | 15 Mart 2010, 01:57

kavak yelleri ve senden başka dizilerinde yan rollerde oynadığını hatırlıyorum

Cevap Yaz
0
0
MeRTCe (Jön) | 6 Kasım 2009, 03:44

Baya Eski isimlerden Biri Kendisi Çok Sağlam Bir Oyuncu.

Cevap Yaz
0
0
denizseyman (Figuran) | 21 Ekim 2009, 16:39

eskilerin dediği eski bir laf vardır ''hey gidi eski günler !...'' Yaşar Cemil Akın bir tiyatrocudan bir yönetmenden bir sanatçıdan ziyade kocaman bir çınar benim gözümde her dalında bin öğüt bin nasihat her yaprağında hayatın bir mucizesi kendisini yakından tanıma çalışma fırsatım olduğu için çok şanslı hissediyorum kendimi iyi ki varsınız Yaşar Hocam...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz