Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Efkan Efekan

Efkan Efekan profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
5.7/ 10
29 oy
8 kullanıcının favorisi

Efkan Efekan

Türkiye

6 Mayıs 1935

7 Eylül 2005

Efgan Efekan 

Efkan Efekan Biyografisi

Efkan Efekan (1935-2005) sinema oyuncusu.

1935'te İzmir'de doğdu. Sinemaya 1953'te “Battal Gazi Geliyor” filminde figüran olarak başlayan Efekan, 1953 ile 1958 yılları arasında Sami Ayanoğlu'nun asistanlığını yaptı.1959 yılında “Ölmeyen Aşk” filminde başrol oynayan Efekan, çoğunlukla Muhterem Nur ile ideal çift oluşturarak çevirdiği filmlerle ün sağladı. 

Lütfi Akad, Memduh Ün, Halit Refiğ ve Metin Erksan gibi önemli yönetmenlerle çalışan Efkan Efekan, kariyerinin en parlak dönemlerini, Yeşilçam'ın da çok güçlü olduğu ve film sayısının giderek arttığı 1960'larda yaşadı.Uzun süre başrollerde oynayan Efkan Efekan, zamanla ikinci rollerde ve yardımcı rollerde oynamaya başladı. Kısa bir süre ara verdikten sonra 1974 yılında Temel Gürsu'nun yönettiği “Kısmet” adlı filmle sinemaya dönüş yapan Efekan, bu dönemde ağırlığı sahneye verdi ve ses sanatçısı olarak hayatını devam ettirdi.Efkan Efekan, 1980'lerin sonundan itibaren TRT'nin dizilerinde rol almaya başladı. Efekan, bu dönemde Yaprak Dökümü, Dudaktan Kalbe ve Hanımın Çiftliği gibi tanınmış edebiyat eserlerinin televizyon uyarlamalarında rol aldı. Efekan'ın rol aldığı başlıca filmler arasında ise Yangın Var, Mahalle Arkadaşları, Bekçi Kadın, Aşkın Gözyaşları, Yedi Kocalı Hürmüz, Keşanlı Ali Destanı ve Kısmet yer alıyor.

7 Eylül 2005 tarihinde, akciğer kanseri tedavisi gördüğü Memorial Hastanesi'nde hayatını kaybeden Efekan'a, 42. Altın Portakal Film Festivalinde Türk sinemasına katkılarından dolayı Altın Portakal Onur Ödülü verilecekti. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. Sevgi Efekan'la evli olan sanatçının Neslihan adlı bir kızı, Alihan adlı bir oğlu bulunuyordu.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (4)

Avatar
hudelfa (Dublör) | 6 Ağustos 2011, 14:05

Allah rahmet eylesin aktörlüğün kendisine yakıştığı aktörlerimizdendi... en son bir zeki - metin filmi olan yanlış numarada izledim... emniyet müdürü rolünde gayet başarılı idi...

Cevap Yaz
0
1
yellov (Jön) | 27 Şubat 2011, 00:41

siyah beyaz filmlerinde hayrandım kendisine.şimarık zengin çocugu ifadesi var yüzünde o zamanlar.

Cevap Yaz
0
1
babacanni (Artist) | 23 Ocak 2009, 12:00

efgan abi çok beyfendi bir insandı rahmetli,
kendisiyle bir çok kez sohbet ettik.. kumkapı da büyümüş o semtin adamlığını;mertliğini almış bir insandı...
daha sonra sinema da star olmuş ve son zamanlarda dizilerde boy gösteriyordu, genç oyunculara her zaman destek olan, sette ağabeyliği ile her zaman saygı gören, disiplinli, tecrübeli bir büyük sanatçıydı.. allah rahmet eylesin her zaman sevgi ve hasretle anacağım bir ağabeyimdi..

Cevap Yaz
0
1
babacanni (Artist) | 23 Ocak 2009, 11:57

Efgan abi bizim ümit abinin abisidir çok beyfendi bir insandı rahmetli, bir çok kez sohbet ettik kumkapı da büyümüş o semtin adamlığını;mertliğini almış bir insan...daha sonra sinema da star olmuş ve son zamanlarda dizilerde boy gösteriyordu, genç oyunculara her zaman destek olan, sette abiliği ile her zaman saygı gören, disiplinli, tecrübeli bir büyük sanatçıydı.. ALLAH rahmet eylesin her zaman sevgi ve hasretle anacağım bir ağabayimdi..

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz