Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Seyyal Taner

Seyyal Taner profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1/ 10
22 oy
4 kullanıcının favorisi

Seyyal Taner

Türkiye

28 Ekim 1952

Biyografisi

Seyyal Taner, (28 Eylül 1952 - Urfa) Türk Pop Müziği sanatçısı.

Ailesi ile İstanbul\'a yerleştikten sonra ilköğretimden sonra, Amerikan Kız Koleji\'nden mezun oldu. Okul yıllarında İstanbul Devlet Konservatuarı\'nda dışardan bale eğitimi aldı. Müziğe meraklı olmasından dolayı, 1965 yılında Şerif Yüzbaşıoğlu\'ndan ders almaya başladı. Bir süre sonra Kanat Gür Orkestrası\'nda amatör olarak şarkı söylemeye başladı.

İstanbul\'da bir konser esnasında Los Bravos topluluğu ile tanıştı ve müziğe olan merakını gören topluluk üyeleri İspanya\'ya döndükten sonra bir müzikal filmde rol teklifinde bulundular. 1968 yılında İspanya\'ya gidip bu filmde rol aldı. Film çalışması esnasında \'Viva Zapata\' filminden teklif aldı ve bu filmde ufak bir rol oynadıktan sonra Türkiye\'ye dönüp sinema çalışmalarına devam etti ve birçok filmde vamp kadın rolleri ile dikkatleri üzerine topladı. Sinema çalışmalarını bırakarak Almanya\'ya gitti ve Los Bravos topluluğunun gitaristiyle bir evlilik yaptı. Kısa süren bu evlilikten sonra Türkiye\'ye geri dönüp tekrar filmlerde çeşitli rollerle kaldığı yerden devam etti. Ancak Türk Sineması\'ndaki seks furyası nedeniyle sinemayı bırakıp müziğe yöneldi.

1974 Haziran ayında ilk plağı \'Tanrı Şahidimdir - Şimdi Sen Varsın\' yayınlandı. Bu ilk plak çalışması pek ilgi görmedi. 1975 yılıyla birlikte profesyonel sahne çalışmalarına başladı ve ilk defa Lalazer Gazinosu\'nda profesyonel olarak sahne aldı. 1975 yılı sonlarından itibaren \'Seyyal-Seyhan-Sedat\' üçlüsü olarak sahne çalışmalarına devam etti. 1976 yılında üçüncü 45\'lik çalışması olan \'Son Verdim Kalbimin İşine\' ile büyük bir patlama yaptı. Yaptığı danslar ve showlarla bir anda Türkiye gündemine oturdu. Bu büyük çıkışın arkasından \'Kalbimi Affettim\', \'Seni Çok Özledim\', \'Gülme Komşuna\' gibi büyük hitler yaptı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (4)
Avatar
selcuk-793 (Efsane) | 25 Mart 2010, 11:55

SEYYAL TANER ;
zamanın EROTİK SEX filmlerinin aranan yıldızıydı.
Filmlerde çıplaklığıyla ön plandaydı.
Biyografisinde nedense sex filmleri çıkınca film evirmeyi bıraktığı söylenmiş -
bunun aksini iddia ediyorum.
Zaten o filmlerde oynuyordu neden bıraksın.
Hiç oynamasa ; TAMAM da filmler 1980 askeri ihtilalinden sonra YASAKLANINCA -
ZORLA - YANİ BIRAKMIŞTIR.bence...

Cevap Yaz
0
0
jason1212 (Profesyonel) | 20 Ağustos 2009, 13:33

şarkıcılığını daha çok beğeniyorum..şarkıları da çok güzeldi...şiirimin dili şarkısı çok güzeldi...

Cevap Yaz
0
0
alexseeler (Profesyonel) | 23 Haziran 2009, 15:04

Çok başarılı bir şarkıcı ve oyuncuydu. "Düşman" filmindeki performansı çok iyiydi. Müzikte başarılı çalışmalara imza attı. Ayrıca dans yeteneği de çok iyidir.

Cevap Yaz
0
0
babacanni (Artist) | 12 Şubat 2009, 16:07

Seyyal taner sinemada değilde sahnede acayip popüler olmuş bir sanatçıdır..
Zamanın assolistleri seyyal taner siz sahneye çıkmazlarmış.. çünkü en fazla masası olan yani dinleyicisi olan biriymiş..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz