Jules Dassin

7,8 9 oy

Jules Dassin Biyografi

Julius Dassin, bilinen adıyla Jules Dassin (1911-2008) Amerikalı yönetmen. McCarthy'nin kara listesine girmesinin ardından kariyerini Fransa ve Yunanistan'da sürdürmüştür.

1911'de Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Connecticut'ın Middletown kentinde dünyaya geldi. New York'ta büyüdü. Amerikan Komünist Partisi'yle ilişkisi olduğu bu dönemde tiyatroya başladı. 1937'de ilk eşi keman sanatçısı Beatrice Launer ile evlendi. 40'lı yılların başında yaptığı filmlerle tanınmaya başladı. Ancak komünist ilişkileri nedeniyle dönemin Wisconsin senatörü Joseph McCarthy'nin başlattığı cadı avından kaçamadı. McCarthy'nin kara listesine giren Dassin ABD'de iş bulmakta zorlanınca Avrupa'ya gitmek zorunda kaldı ve Fransa'ya yerleşti.

Burada yönetmenlik kariyerini sürdüren Dassin, McCarthy'nin 1958'deki ölümüne dek Amerikan filmlerinde çalışamadı. 1964'te İstanbul'da geçen ünlü Topkapı filmini çekti. 1966'da Yunan aktris Melina Mercouri ile evlendi. Yunanistan'a yerleşen çift, askeri cuntanın baskıları nedeniyle sürgünde yaşamak zorunda kaldı ve ABD'ye yerleşti. Askeri cuntanın yıkılmasından sonra Yunanistan'a dönüp Atina'ya yerleştiler. Bu dönemde Mercouri siyasete atılıp Kültür Bakanlığı'na kadar yükselirken, Dassin de yönetmenliğe devam etti. 1994'te Mercouri'nin ölümünün ardından Atina'da yaşamayı sürdüren Dassin, 2008'de 96 yaşında hayata veda etti. Cenazesi 1. Atina Mezarlığı'nda, son eşi Mercouri'nin yanına gömüldü.

Jules Dassin'in ilk evliliğinden 3 çocuğu oldu. İlk çocuğu Joe Dassin (1938-1980) ünlü bir şarkıcı oldu. Kızları Richelle Dassin söz yazarlığı, Julie Dassin ise şarkıcı ve aktrislik yapmıştır.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!