Raquel Welch

8,0 34 oy

Raquel Welch Biyografi

Jo Raquel Tejada, bilinen adıyla Raquel Welch, Amerikalı aktris. 1960'lı yılların en önde gelen seks sembolleri arasında gösterilen Welch, 60'lardan 2000'li yıllara kadar sinema dünyasının içinde yer aldı.

Bolivyalı havacılık mühendisi Armando Carlos Tejada Urquizo (1911–1976) ve İngiliz kökenli Josephine Sarah Hall'un (1909–2000) çocuğu olarak Chicago'da doğdu. James ve Gayle Carole adında iki kardeşi vardır. 2 yaşındayken ailesiyle birlikte San Diego'ya taşındı. Burada gençlik yıllarında katıldığı çok sayıda güzellik yarışmasını kazandı. Oyunculuğa meraklı olan Welch, San Diego State College'da bunun eğitimni aldı ve çeşitli tiyatro oyunlarında oynadı. Bir süre hava durumu spikerliği ve modellik gibi başka işler de yaptı. İlk eşi James Welch'ten boşandıktan sonra Dallas'a taşındı, ancak sonra tekrar Los Angeles'a döndü. Burada tanıştığı Patrick Curtis, birçok anlamda hayatının değişmesini sağladı. Birkaç film ve dizideki küçük rolleri sayesinde dikkat çekti ve 1966 yapımı Fantastic Voyage filmiyle büyük şöhret kazandı. Aynı yıl oynadığı One Million Years B.C. filmi ise, Welch'in seks sembolü imajını herkesin beynine kazıdı ve Hollywood'un en büyük yıldızları arasına girmesini sağladı.

Bu dönemde oynadığı filmlerde, güzelliğinin getirdiği popülerliğini de ön plana çıkaracak roller aldı. 1973 yapımı Üç Silahşörler filmiyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre kazanmayı başardı. 1977'den sonra uzunca bir süre sadece televizyon dizisi ve programlarında kısa sürelerle göründü. Sinemaya dönüşü, 1994'te Çıplak Silah 3'te kendini oynadığı rolle oldu. 2000'lerde ise Bu Nasıl Sarışın ve How to Be A Latin Lover gibi filmlerde yardımcı roller aldı. 80'lerden sonra oyunculuktan çok peruk ve kozmetiğe yönelik kurduğu işlerle ilgilendi.

Liseyi bitirir bitirmez James Welch ile evlenen oyuncu, Damon ve Tahnee Welch adlarında iki çocuk dünyaya getirdi. Tahnee Welch de annesi gibi oyuncu ve modellik yaptı. Bu evlilik 1959'dan 1964'e kadar devam etti. Daha sonra yapımcı ve yönetmen Patrick Curtis ile evlendi. Ama bu evlilik de 1972'de boşanmayla noktalandı. Bir başka yapımcı André Weinfeld ile 1980-1990, Richard Palmer ile ise 1999-2008 arasında yaptığı evlilikler, diğerleri gibi boşanmayla sonuçlandı. Daha sonrasında 3 evlilik daha yapmış olsa da, sahne adı olarak ilk eşinin soyadını kullanmaya devam etmiştir.

Devamını Oku