Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Belkıs Özener

Belkıs Özener profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.0/ 10
12 oy
8 kullanıcının favorisi

Belkıs Özener

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

Belkıs Özener, Türk Sanat Müziği sanatçısı. 1940 yılında doğmuştur. Henüz 16 yaşındayken Tepebaşı’nda ilk defa sahneye çıkar. 19 yaşında evlenir ve Benek, Bengü ve Barkın adlarında üç çocuğu olur.

Türk Sanat Müziği sanatçısı ablası Gönül Yazar’ın aksine çok fazla sahne çalışması yapmayıp daha çok Yeşilçam filmlerinde Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi sinema yıldızların yerine şarkıları seslendirmiştir.
Seslendirdiği başlıca şarkılar; Buruk Acı, Artık Sevmeyeceğim, Kıskanırım Seni Ben’dir.

Türk sineması’nın gizli sesi, 300’ü aşkın filmde Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın gibi pek çok sinema yıldızının seslendirmesini yapan ve aynı zamanda filmlerdeki şarkıları seslendiren Belkıs Özener’in, bugüne kadar arşivlerde kalmış şarkılarından oluşturulan «Yeşilçam Şarkıları / Sahibinin Sesinden» albümü Kalan Müzik tarafından yayınlandı. Yirmibeş şarkılık bu seçkiye kaynaklık eden kayıtların çoğu, filmlerde kullanılan ana bantlara ulaşılarak oluşturuldu. 6O’lı ve 70’li yılların kültleşmiş Türk Filmlerinin en çarpıcı sahnelerinde yer alan bu şarkılar, dinleyicileri Türk Sineması’nın naif yıllarına doğru sihirli bir yolculuğa çıkarıyor. Bu albüm aynı zamanda Kalan Müzik’in yeni albüm serisi

Belkıs Özener 1955 yılında İstanbul’da yapılan bir ses yarışmasında birinci olur ve o yılların ünlü gazinolarından biri olan Beyaz Park’ın sahnesinde ödülünü alırken herkes bu kızın ilerde büyük bir sanatçı olacağını düşünüyordu. Olmasına oldu ama sahne ve plak dünyasından değil de ünü yerli filmlerde sesini verdiği oyuncular sayesinde oldu. Zeki Duygulu, Radife Erten ve Alaeddin Yavaşça’dan Türk Sanat Müziği dersleri alarak şarkıcılığa başlayan Belkıs Özener, daha sonra sahnelerden kopup filmlerde çeşitli oyuncuların yerine şarkı söylemeyi tercih etmişti. Sahnelerde şarkı söylemektense, filmlerde başrol oyunculara sesini vermek daha güzel gelmiş olmalı ki yıllarca bu işi yaptı. En çok filmlerde şarkıcı Türkan Şoray’ın sesi oldu ve sesinin ona çok yakıştığını belirtiyordu her röportajında. Haksız da sayılmazdı aslında yıllar sonra yalnız Türkan Şoray değil Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Müjde Ar gibi sanatçılar gerçek sesleriyle karşımıza çıktığı zamanlar dublaj sanatçılarının değerlerini anlamıştık. Sadece Türkan Şoray değil tabi ki. Leyla Sayar, Belgin Doruk, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Müjde Ar, Perihan Savaş gibi 60’lı 70’li yılların starlarına filmlerde söyledikleri şarkılarda sesini verdi. 300 kadar filmde yıldızlara sesini verdi ancak hiç ummadığı bir olay onu sinemadan soğuttu. İşte o olayı şöyle anlatır Belkıs Özener: «Civciv Çıkacak, Kuş Çıkacak» adlı filmde Mine Mutlu’yu seslendirmiştim. Fakat bunun bir seks filmi olduğunu bilmiyordum. Ve o günden sonra bir daha sesimi kimseye vermedim.» Ayrıca seks filmlerinde şarkı söylemenin aile yaşamına ters düştüğünün altını çizer.

Belkıs Özener ablası Gönül Yazar gibi Türk Sanat Müziği söyledi. Ne var ki, o sahneden çok filmlerde şarkı söylemeyi sevdi. Sahneye ablası kadar çıkmadı, ablası kadar çok plak yapmadı ama hepimizin filmlerdeki en sevilen sesi oldu. O herkesin bildiği bir «ses» çoğunluğun tanımadığı bir «yüz» oldu müzik dünyamızda.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 4 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (3)
Avatar
BaRDaS (Profesyonel) | 24 Ağustos 2013, 20:19

" Sevemedim Karagözlüm " diyorum başka da bir şey demiyorum..

Cevap Yaz
0
0
ArsivlikFilmler (Profesyonel) | 19 Temmuz 2011, 12:15

Seslendirdiği her filmde olay yarattı. İnsan bir zaman sonra anlardı ki aslında Yeşilçamdaki ağladıkları sahneler oyunculuklar ile müzik doayenelrinin eşsiz yorumlarıdır sadece oyunculukların olmadıklarını anlarlar.
Belkıs Özenerde öyle bir sestir işte. Gönül Yazar'ın kardeşidir kendisi ama ben hayatım boyunca bunca eşsiz bir ses dinlediğimi hatırlamıyorum..

Cevap Yaz
0
0
minusa (Dublör) | 9 Mayıs 2010, 13:09

böyle bir ses böyle bir gırtlak yeşilçam tarihinde görülmedi insanın iliklerine işleyen film müzikleri derin ve yoğun anlamlı sözler işte nostalji işte gerçek ses...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz