Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Maximilian Schell

Derin Darbe
Maximilian Schell profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0/ 10
19 oy
3 kullanıcının favorisi

Maximilian Schell

Avusturya

8 Aralık 1930

1 Şubat 2014

Biyografisi

Maximilian Schell (1930-2014) Oscar ödüllü Avusturyalı aktör. 1961 yapımı Nürnberg Mahkemesi filmindeki avukat Hans Rolfe rolüyle hatırlanmaktadır.

Schell 1930'da İsviçreli şair ve yazar Hermann Ferdinand Schell ile Avusturyalı aktris Margarete Schell'in oğlu olarak Viyana'da doğdu. Ablası Maria Schell (1926-2005) de kendisi gibi ünlü bir oyuncudur. Schell ailesi, Avusturya'nın Naziler tarafından işgali nedeniyle 1938'de İsviçre'nin Zürih kentine taşındı. Burada bütün klasikleri okuyan Schell ilk zamanlar babası gibi gibi yazar olmak istiyordu. Önce Zürih Üniversitesi'ne, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ise Münih Üniversitesi'ne gitti, felsefe ve sanat tarihi okudu. İsviçre Ordusu'nda askerliğini yaptıktan sonra oyunculukta şansını denemeye karar verdi. Basel Tiyatrosu'nda önce küçük rollerle sahneye çıkmaya başladı. 1955'te ilk filmi Kinder, Mütter und ein General ile beyazperdeye geçti. Çeşitli sinema filmlerinde roller aldıktan sonra ABD'de tiyatro ve sinema filmlerinde boy gösterdi.

1961'de ona büyük şöhret kazandıracak olan Nürnberg Mahkemeleri (Judgment at Nuremberg) filminde oynadı. Performansı çok beğenilen Schell En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ve Altın Küre'nin sahibi oldu. Bu yıllarda genellikle Nazi Alman temalı filmlerde canlandırdığı karakterlerle izleyicilerle buluştu. 70'li yıllarla birlikte daha çok kendi çektiği bağımsız filmlere yöneldi. 1973'te çekip başrolü oynadığı The Pedestrian filmi, En İyi Yabancı Dilde Film dalında Altın Küre aldı, Oscar'a aday gösterildi. 1977'de Jane Fonda, Vanessa Redgrave ve Jason Robards gibi önemli isimlerle Julia filminde kamera karşısına geçti, performansıyla Altın Küre ve Oscar adaylıkları elde etti.

1992'de HBO'nun çektiği Stalin adlı biyografik filmde Vladimir Lenin'i canlandırdı. Sonraki yıllarda karakter oyuncusu olarak Vampirler, Derin Darbe gibi filmlerde göründü. Aynı zamanda çok iyi bir piyanist olan Schell, Leonard Bernstein gibi çok ünlü şeflerle birlikte çalışmalar gerçekleştirdi.

1 Şubat 2014'te Innsbruck'ta geçirdiği rahatsızlığın ardından 83 yaşında hayatını kaybetti.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (3)

Avatar
mmisafir (Figuran) | 19 Eylül 2015, 23:42

Bu adama nasıl bir oyuncu derseniz bende nüremberg mahkemesi filminde avukat Hans Rolfe 'u hele bi izle derim...Resmen oyunculuk oldu aktı...

Cevap Yaz
0
0
deckard (Artist) | 14 Ekim 2012, 13:24

Gelmiş geçmiş en yetenekli ve karizma oyunculardan biri olan Avusturyalı usta.Nurenberg Mahkemesi filminde avukat rolünde Oscar ödülü kazanan sinema tarihine geçen bir performans sergilemiştir.Dün izlediğim Odessa Dosyası filminde küçük ama etkili bir oyunla hayranlık uyandırmıştır.

Cevap Yaz
0
1
TheSavagery (Jön) | 11 Ağustos 2010, 20:54

The brothers bloom'da görmüştüm normal düzey bir oyuncu artı yanı pek yok aslında.

Cevap Yaz
1
0
Görüşleriniz