Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Jean Gabin

Melodie En Sous-sol 1. Fragmanı
Jean Gabin profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.8/ 10
13 oy
8 kullanıcının favorisi

Jean Gabin

Fransa

17 Mayıs 1904

15 Kasım 1976

Biyografisi

Gabin, 2. Dünya Savaşı öncesi döneminin en gözde Fransız oyuncusuydu. Savaş yorgunu bir dünyanın ruhunu yansıtan, acılara göğüs germe felsefesinin önde gelen temsilcisi, klasik bir anti-kahramandı. Beyaz perdede daha çok toplum kurbanı olmuş, dışlanmış, yenik insanları ve hayatın mahvettiği, tutunma umudunu yitirmiş toplum dışı serserileri başarıyla canlandırdı. Bu lümpen ve asi karakterler tüm yerleşik değerlere karşı geliyorlar ama iyilerin ve ezilenlerin de yanında yer alıyorlardı. Gabin 1930'larda Fransa'da ortaya çıkan Şiirsel Gerçekçilik sinema akımının önde gelen oyuncularındandı. Sinemadaki en parlak dönemini de iki savaş arasındaki bu yıllarda yaşadı. Bunların dışında melodramlardan komedilere kadar birçok farklı tarzdan filmde de oynadı. Dedektif Maigret i canlandırdığı bir dizi polisiye filmle de akıllara kazındı. Birlikte en çok film yaptığı yönetmenlerden biri de, yine Şiirsel Gerçekçilik akımının babası olarak anılan Jean Renoir'dı.

 

Gabin Fransa'yla olduğu kadar Paris'le de özdeşleşmiş olan ikonik bir Fransız figürüydü. 1928 yılında başladığı sinemadan, öldüğü 1976 yılına kadar hiç kopmadı. Yarım asır boyunca 100'e yakın filmde rol aldı. Kalp krizinden öldüğü yıl bile film yapmıştı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (2)

Avatar
BerkBirkanSoydan (Amatör) | 19 Ekim 2013, 15:50

Alain delonun ustasıdır örnek aldığı oyuncudur. Ne yazıkki yeni nesil velet izleyiciler bu tarz sanatçıları bilmiyor ve yeni nesil filmlerle kandırılıyor.

Cevap Yaz
0
0
selcuk-793 (Efsane) | 1 Mart 2009, 21:55

MAFYA FİLMLERİNİN UNUTULMAZ ÜNLÜ AKTÖRÜ.FRANSIZ SİNEMASININ UNUTULMAZLARINDAN.RUHU ŞAD OLSUN...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz