Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Marquis De Sade

Salò, or the 120 Days of Sodom (1975) fragmanı
Marquis De Sade profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2/ 10
11 oy
6 kullanıcının favorisi

Marquis De Sade

Fransa

1 Ocak 2010

2 Aralık 1814

Biyografisi

Fransız aristokrat ve felsefe yazarı . Erotik edebiyat \'ın önemli yazarlarındandır, genellikle sert pornografik yazılar yazardı.

Yaklaşık 29 yılını hapisanede, 3 yılını akıl hastanesinde geçirmiştir ve en önemli eseri

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (2)
Avatar
LuisBunuel (Artist) | 18 Mart 2011, 16:48

Ona göre, zevk herşeyin üstündedir. Eğer zevk veriyorsa, herşey mübahtır. kitaplarında kişilerarası ilişkilerde insanın insansal yanı bir kez yitirildiğinde, neler olabileceğinin bilgisini verir. Kişilerarası ilişkilerde insanın sahip olduğu onur bir yana bırakıldığında, ortaya çıkan yeni ilke kendi yararını koruma sonuna kadar götürülecek olursa; zorunlu olarak "sadizm"e varılır. Yani insandaki insansal olan tek şey doğaysa, doğrudan doğa nedenselliği insan türünün yapıp etmelerini belirliyorsa, insan olmak cani olmayı da beraberinde doğal olarak taşır. Eserlerinde ahlaksal eylemin belirleyicisi olarak etik değerler değil de, içgüdüler ya da "koşullu buyruklar" eylemin "ilkesi" yapılırsa neler olacağını anlatır.

Cevap Yaz
0
0
evilhazal (Jön) | 1 Haziran 2010, 09:25

sadizmin kökeninin onun yazdıklarına dayandığı bilinir..Yazılarında ahlakı, yasayı, dini öğeleri dikkate almadan aşırı özgürlüğü (hatta ahlaksızlığı) ve en iyinin zevk olduğunu savunuyordu32 yıl farklı hapishanelerde ve akıl hastanesinde hapsedildiYazılarının çoğunu tutuklu olduğu dönemde yazdı. "Sadizm" kavramı adından türetilmiştir.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz