Mike Tyson

8,6 111 oy

Mike Tyson Biyografi

Boks tarihinde tüm zamanların en asi oyuncusu olarak tanınmaktadır. Mart 1985\'te yaptığı ilk profesyonel maçında rakibini 1. rauntta nakavtla yendi. 22 yaşında dünyanın en büyük boksörleri arasında adı geçmeye başladı ve kısa süre sonra Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğu unvanını kazandı (1988). 1991\'e kadar yaptığı 36 maçın tamamını kazanan Tyson, ilk mağlubiyeti Buster Douqlas ile yaptığı karşılaşmada tanıdı.

Aynı yıl, ABD Güzellik Kraliçesi\'ne tecavüz olayı, Mike Tyson\'ın skandallar zincirinin ilk ve en önemli halkasıydı. Bu suçtan girdiği hapishanede müslüman oldu ve Malik Abdülaziz ismini aldı. Cezası biter bitmez bir barda çıkardığı kavga yüzünden kendisini tekrar mahkemede buldu. Yumrukları kadar yasadışı olaylarıyla da anıldı. Dünya Boks Konseyi (WBC) ve Dünya Boks Birliği\'nin (WBA) ağır sıklet şampiyonluğu unvanlarını elde etti. 1996\'da Holyfield\'a yenilerek WBA unvanını kaptırdı.

1997\'de Evander Holyfield ile yaptığı unvan maçının üçüncü raundunda rakibinin kulağını ısırdığı gerekçesiyle diskalifiye edildi. İki yıl men cezası alan Tyson\'ın Ohio eyaletinde ömür boyu boks yapması yasaklandı. Tyson, 1999 yılında tekrar ringlere döndü.

8 Haziran 2002\'de Memphis\'te, Lennox Lewis ile Mike Tyson arasında yapılan Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonası karşılaşmasında kazanan taraf Lennox Lewis oldu. Lennox Lewis, karşılaşmada pek varlık gösteremeyen Tyson\'ı sekizinci rauntta yenerek Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu unvanını aldı.

Tyson\'ın Gena, Mikey, Rayna, Amir, Miguel ve Exodus isimli 6 çocuğu vardır.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!