Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Refik Erduran

Refik Erduran profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
1.5/ 10
2 oy

Refik Erduran

Türkiye

13 Şubat 1928

7 Ocak 2017

Biyografisi

Ahmet Refik Erduran (1928-2017) yazar, gazeteci.

Erduran İstanbul'da doğdu. Robert Kolej'den Lisans derecesini aldıktan sonra Master eğitimini Cornell Üniversitesi'nde, askerliğini Kore Savaşı sırasında Türk Tugayı'nda yedek subay olarak yaptı. Bir süre yayıncılık ve filmcilikle uğraştı. Milliyet gazetesinde başladığı köşe yazarlığını başka gazetelerde sürdürdü. Sırp faşistlerine karşı sembolik direniş göstermek amacıyla 1995 yılında Bosna'ya giderek Kara Kuğular adlı seçkin birliğe katıldı, gördükleri Milliyet'te dizi olarak yayımlandı. Ardından Bosnalı Samuraylar başlığıyla kitaplaştırıldı. Erduran kısa adı ITI (UNESCO) olan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Türkiye Merkezi'nin 1986'dan ölümüne dek başkanlığını yaptı. Aynı örgütün 1989'da Helsinki'de yapılan Dünya Kongresi'nde Uluslararası Yazarlar Komitesi başkanlığına seçildi. Gençlik anılarını Gülerek adlı kitabında topladı. Yurtiçinde ve dışında sinema, televizyon senaryoları yazdı. Atatürk'ün toplumu yeniden yapılandırmada kırdığı sürat rekorunu anlatan Metamorfoz senaryosu da filme çekildi. Devlet Tiyatroları, İstanbul Şehir Tiyatroları, Sururi-Cezzar Tiyatrosu, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Haldun Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Yunus Emre Tiyatrosu, Tiyatro İstanbul, Yeditepe Tiyatrosu, yerli ve yabancı başka topluluklar tarafından birçok oyunu sahnelendi. Gazete, TV ve tiyatro oyunu yazarlığı alanlarında yerli ve yabancı ödüller aldı.

Refik Erduran 7 Ocak 2017'de Edirne'de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Cenazesi 2 gün sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Erduran'ın yaptığı 4 evlilikten 4 çocuğu vardı. İlk evliliğini 1950'de Nazım Hikmet'in üvey kardeşi Melda Hanım ile yaptı. 5 yıl süren evlilikte Murat adlı bir oğlu oldu. 1958'de ünlü gazeteci Leyla Umar ile evlendi. Evlilikleri 2 yıl sürse de beraberlikleri çok uzun zaman devam etti. Sonrasında Sevim Tülay Güngör'le bir süre evli kalan Erduran, son evliliğini Güngör'ün kızı Pınar Duygu ile yaptı. O dönemde büyük tartışma yaratan Erduran'ın evliliği mahkeme tarafından iptal edilse de çift birlikteliğini sürdürmüştü. Erduran'ın bu birliktelikte Ferhat (d.1997), Kerem (d. 2002) ve İpek (d. 2002) adında 3 çocuğu daha dünyaya geldi.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (0)

Avatar
Görüşleriniz