Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Samuel Beckett

Samuel Beckett profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.9/ 10
13 oy
7 kullanıcının favorisi

Samuel Beckett

İrlanda

13 Nisan 1906

22 Aralık 1989

Biyografisi

Katkıda Bulunduğu Son 3 Yapım

Popüler Yorumlar

irishman (Artist) | 19 Şubat 2013, 16:14

SAMUEL BECKETT "Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil..." İrlandalıları genelde sevmişimdir. Beckett da Dublinli bir 21.yy yazarıdır. Dindar bir ailenin kendisinde yaratacağı varoluşçuluğu sorulama ve düşünme görevini bir ömür omuzlarında taşımıştır. Bunu eserlerinde görmek mümkündür. Ayrıca Beckett, dini sadece can sıkıntısı veren bir şey olarak görür. İrlandalı başka bir usta yazar James Joyce ile de yakın arkadaştır. Naziler Paris'i işgal edince Fransız direnişçilere katılır ama devamını getirmez, Watt romanını yazmaya koyulur. Almanlara karşı verdiği mücadeleden dolayı 2 ödül alır. 1969 da ise edebiyat dalında Nobel ödülü ile şereflendirilir. hayatın başladığı andan itibaren sona doğru büyük bir anlamsızlık içinde sürüklendiğini hayat görüşü olarak ifade eder. Bir bakıma döneminin en belirgin Nihilist yazarıdır. "Mutsuzluktan daha hoş bir şey olamaz." bu sözü de hayat görüşünü bir bakıma ifade etmektedir. 1989'da 83 yaşında ölmüştür. Başta; Godot'yu Beklerken, Soluk, Molloy, Malone Ölüyor... olmak üzere onlarca esere sahip, roman, şiir, tiyatro yazarıdır. Müşteri: Tanrı dünyayı altı günde yarattı ama siz altı ayda bana bir pantolon dikmeyi beceremediniz. Terzi: Ama bayım, bir şu dünyanın haline bakın, bir de pantolonunuza... "Eğer bir gün susarsam, bu artık söylenecek hiçbir şey kalmadığı içindir; her şey söylenmiş, hiçbir şey söylenmemiş olsa bile..."

0
5

Tüm yorumlar (1)

Avatar
irishman (Artist) | 19 Şubat 2013, 16:14

SAMUEL BECKETT

"Hep denedin,
hep yenildin.
Olsun.
Gene dene,
gene yenil.
Daha iyi yenil..."

İrlandalıları genelde sevmişimdir. Beckett da Dublinli bir 21.yy yazarıdır. Dindar bir ailenin kendisinde yaratacağı varoluşçuluğu sorulama ve düşünme görevini bir ömür omuzlarında taşımıştır. Bunu eserlerinde görmek mümkündür. Ayrıca Beckett, dini sadece can sıkıntısı veren bir şey olarak görür. İrlandalı başka bir usta yazar James Joyce ile de yakın arkadaştır. Naziler Paris'i işgal edince Fransız direnişçilere katılır ama devamını getirmez, Watt romanını yazmaya koyulur. Almanlara karşı verdiği mücadeleden dolayı 2 ödül alır. 1969 da ise edebiyat dalında Nobel ödülü ile şereflendirilir. hayatın başladığı andan itibaren sona doğru büyük bir anlamsızlık içinde sürüklendiğini hayat görüşü olarak ifade eder. Bir bakıma döneminin en belirgin Nihilist yazarıdır.

"Mutsuzluktan daha hoş bir şey olamaz."
bu sözü de hayat görüşünü bir bakıma ifade etmektedir.

1989'da 83 yaşında ölmüştür.
Başta; Godot'yu Beklerken, Soluk, Molloy, Malone Ölüyor... olmak üzere onlarca esere sahip, roman, şiir, tiyatro yazarıdır.

Müşteri: Tanrı dünyayı altı günde yarattı ama siz altı ayda bana bir pantolon dikmeyi beceremediniz.
Terzi: Ama bayım, bir şu dünyanın haline bakın, bir de pantolonunuza...

"Eğer bir gün susarsam,
bu artık söylenecek hiçbir şey kalmadığı içindir;
her şey söylenmiş, hiçbir şey söylenmemiş olsa bile..."

Cevap Yaz
0
5
Görüşleriniz