Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Kenan Doğulu

V For Vendetta Fragmanı
Kenan Doğulu profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.9/ 10
112 oy
83 kullanıcının favorisi

Kenan Doğulu

Türkiye

31 Mayıs 1974

Biyografisi

Beş yaşında iken konservatuarın piyano bölümüne birincilikle girdi. Altı sene piano bölümünde eğitim aldıktan sonra önce flüt bölümünde, hocası Erkan Alpay'dan flüt, ardından gitar bölümü açılınca da Erdem Sökmen'den gitar dersleri aldı. Bu esnada tiyatro eğitimi, çocuk korosunda solistlik, ritmli sazlar öğrenimini de sürdürdü. Daha sonra Kültür Kolejinden başarı ile mezun olup Amerika'da, New Hampshire eyaletinde, Hesser College'da “Communication” sertifika programını bitirdi.

 

Müzik kariyerini ilerletmek, show dünyasının kalbinin attığı Los Angeles'dan, yenilikleri ülkemize taşıyabilmek amacı ile L.A. Musicians Institute'da yüksek öğrenimine başladı.

 

Daha sonra yüksek öğrenimine Türkiye'de devam etmeye karar veren sanatçı, ülkesine dönerek Bilgi Üniversitesi Müzik bölümünde devam etti. Kenan Doğulu, Türkiye'de meşhur, sevilen ve beğeniyle izlenen bir sanatçı olduğu halde, müzik kariyerinde yaptıklarını hala yetersiz bulmakta, çok daha büyük projeler ile hedeflerini daha da büyütmek için sürekli çalışmaktadır. Gelecekteki hedeflerinin başında, ülkesinde olduğu kadar, yurtdışında da önemli projelere imza atmak ve bir dünya sanatçısı olmak gelmektedir.


Diskografi

 

Sanatçının ilk albümü 'Yaparım Bilirsin' Ağustos 1993'te piyasaya çıktı. O yıl verdiği 93 konserle Türkiye çapında önemli sayılabilecek bir rakama ulaşan Kenan Doğulu'nun, ikinci albümü 'Sımsıkı Sıkı Sıkı' Aralık 1994'de piyasaya sürüldü ve bir yıl içinde sanatçının 175 canlı performansıyla ulaşılması güç bir başarı kazandı. 1996 Ağustos ayında müzik marketlerde yerini alan 'Kenan Doğulu III' isimli albümü yoğun bir ilgiyle sevenlerinin beğenisini kazandı.

 

Cumhuriyetimizin simgelerinden olan 10. Yıl Marşımız, 29 Ekim 1997 tarihinde Kenan Doğulu tarafından yeniden düzenlenerek, günümüz Türkiye'sine ve Türk Milleti'nin beğenisine sunulmuştur. 10. Yıl Marşı'nın bu düzenlemesinin de yer aldığı 'Kenan Doğulu 3.5' isimli Maksi Single 1997 yılı içerisinde piyasaya sunuldu. Cumhuriyet Marşımızın gündeme oturtulmasında, medyatikleşmesinde, çocukların ve gençlerin hafızalarında yeniden yer etmesinde sanatçının büyük bir katkısı olmuştur. 1998 yılında Cumhuriyetimizin 75.Yıl Kutlamaları çerçevesinde, Bursa'dan başlayıp, Antalya, İstanbul, Ankara, İskenderun, Samsun, Selçuk'a kadar devam edip, İzmir'de noktalanan bir 'Cumhuriyet Turnesi''ni de başarı ile tamamlamıştır.

 

1999 yılında, Türk halkının 10.Yıl marşının yeni düzenlemesine gösterdiği ilgiden ilham alan sanatçı, Yüce Önder Atatürk'e olan saygısını, Gençlik Marşı'nın yeni düzenlemesinin yer aldığı bir Single Albüm ile bir kez daha gösterdi. Sanatçı bu tip çalışmaların marşlarımızın yeni nesillere benimsetilmesinde önemli rolü olduğunu düşünmektedir. Aynı yıl “Ben Senin Herşeyinim” isimli albüm piyasaya sunuldu. Ardından iki yıl sessizliğe bürünen sanatçı 2001 yılında büyük ses getiren “Ex Aşkım” isimli albümü ile müzikseverlerin bekleyişine son verdi. 2002 yılında ise “Ex Aşkım” albümünün unplugged versiyonu olan “Kenan Doğulu 5.5” piyasaya çıktı ve en az “Ex Aşkım” kadar beğeni toplayarak geniş bir dinleyici kitlesine ulaştı. “Demedi Deme” isimli yepyeni bir albümle 2003 yılında sevenleri ile bir kez daha buluştu.

 

2004 Yılı Ağustos ayında da buçuklu albümlerine Kenan Doğulu 6.5 albümünü çıkararak bir yenisini daha ekledi.Yaparım Bilirsin, Kurşun Adres Sormaz ki, Sımsıkı Sıkı Sıkı, Can Bebeğim, İsyan Bu Haykırış, Hiç Bana Sordun mu?, Kandırdım, Günah Değil mi Bana?, 10. Yıl Marşı, Hiç Bana Sordun mu? (Remix), Gelinim, Gençlik Marşı, Ben Güzelden Anlarım, Papatya, Ben Senin Herşeyinim, Tükendim Ben, Tutamıyorum Zamanı (Akustik), Tanımamışsın, Aşkım Aşkım, Aklım Karıştı, Sorma (Trance Europe Mix) parçalarına olmak üzere toplam 21 klibi bulunmaktadır. Dinar'da çekilmiş olan 'İsyan Bu, Haykırış' adlı parçanın klibi, sadece burada bulunan depremzedelere yardım amacı ile yapılmış ve mağdur olan vatandaşlarımıza maddi destek sağlamıştır.

 

Ayrıca, sanatçının sahibi olduğu ve 1993 Aralık ayı sonunda faaliyete geçen Doğulu Ses ve Görüntü Hizmetleri Ltd. Şti. Temmuz '98 tarihi itibarı ile tecrübeli ve yepyeni kadrosuyla 'Doğulu Productions' adı altında kendi binasında hizmete girmiştir. Doğulu Productions, bugüne kadar Kenan Doğulu'nun albümlerine imza atmış ve ayrıca bünyesindeki stüdyosunda değişik sanatçıların albüm kayıtlarını gerçekleştirmiştir. Bunun yanısıra her türlü, yerli ve yabancı konserler, spor organizasyonları, CD Plus prodüksiyonları, digital kayıt ve mastering çalışmalarına da devam etmektedir. Son olarak sanatçı ingilizce albüm çalışmalarını sürdürmekte ve bu sebeple sık sık Los Angeles'a gidip gelmektedir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 5 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (24)

Avatar
Ramanda (Figuran) | 16 Haziran 2015, 03:03

Ben şarkılarını seviyorum ama büyük hayranı değilim açıkçası yinede arada konserlerine giderim :D

Cevap Yaz
0
0
screamneve (Amatör) | 12 Temmuz 2014, 02:29

Kardeşi Ozan Doğulu'nun proje albümünde iki şarkıyla yer alacak. Çıkış parçası Harika (ft. Ajda Pekkan) ve solo olarak söylediği Büyük Yürürüm'ü seslendirecek. Albüm çok yakında kendi çalıştığı şirket olan DMC'den çıkacak.

Cevap Yaz
0
0
screamneve (Amatör) | 2 Haziran 2014, 11:41

''Rica'' isimli şarkısının klibi geçtiğimiz aylarda Murat Onbul yönetmenliğinde çekildi. Müzik listelerinde istikrarlı bir yükseliş gösteren Kenan Doğulu, TOP10'a girmeyi çok rahat bir biçimde başarıyor. Lakin, ''Aşka Türlü Şeyler'' albümüne klip çekmek yerine yeni bir albüm yayınlasaydı daha iyi olurdu. Umarım yeni albümü ''Festival'', ''Demedi Deme'', ''Sımsıkı'' veya ''Ben Senin Herşeyinim'' havasında olur.

Cevap Yaz
0
0
screamneve (Amatör) | 31 Ocak 2014, 23:44

Bu yaz başında kardeşiyle çıkardığı teklisi ''Kız Sana Hayran'' gayet güzel bir şarkıydı. Şarkı yaz ayında çok tuttu fakat artık eski havasını kaybetti şarkı. Kenan Doğulu'ya bu saatten sonra ''Kız Sana Hayran'' gibi zamanı kurtaracak işler değil ''Çakkıdı'', ''Yaparım Bilirsin'', ''Sımsıkı'', veya ''Aklım Karıştı'' gibi hitler lazım.

Cevap Yaz
0
0
since january (Profesyonel) | 4 Ocak 2014, 17:19

Kurşun adres sormaz ki hariç hiç bir şarkısını beğenmediğim özellikle son dönem şarkıları çok kötü olan başarısız bir şarkıcı.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz