Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Anna Karina

Vivre Sa Vie: Film En Douze Tableaux Fragmanı
Anna Karina profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.1/ 10
50 oy
54 kullanıcının favorisi

Anna Karina

Danimarka

22 Eylül 1940

Biyografisi

Anna Karina (gerçek adı Hanne Karin Blarke Bayer), Danimarka kökenli Fransız aktris.

1940'da Kopenhag'da doğan Karina, modellik kariyerine ülkesinde başladı. 18 yaşında annesiyle yaşadığı bir tartışma sonucu evden ayrıldı ve otostop çekerek Paris'e gitti. Burada da modellik yapan Karina ünlü modacılar Pierre Cardin ve Coco Chanel'le çalışmıştır. Ünlü Yeni-Dalga yönetmeni Jean-Luc Godard ile tanışması hayatında bir dönüm noktası olur. 1961-67 arasında evli kaldığı Godard'ın Kadın Kadındır, Çılgın Pierrot gibi birçok filminde oynayan Karina şöhrete kavuştu.

Godard ile ayrılmasından sonra 3 evlilik yapan, 4 kitap yazan, sinema dünyasında aktif bir figür olarak kalan Karina, kariyerinin büyük bölümünü Fransa'da geçirdi ve halen bu ülkede hayatını sürdürmektedir. 

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (2)
Avatar
jackville (Star) | 22 Haziran 2011, 13:12

Godard'la evli olduğu dönemde hemen hemen tüm filmlerinde oynamış Vivre Sa Vie'de ki hüzünlü bakışlarıyla beni çok etkilemişdir. Çok anlamlı bakışları vardır.
Üstad Serge Gainsbourg'le olan Anna filmi unutulmazdır...

Cevap Yaz
0
1
marcello (Figuran) | 2 Eylül 2010, 22:51

Godard'ın eşiydi Godard çok şanslı olmalı böyle bir kadınla evli olduğu için Godard'ın en önemli filmlerinde rol aldı j.p.belmondo ile  kadın kadındır filminde izlemiştim iyi bir oyuncu.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz