Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Meyra Ilıcak

Meyra Ilıcak profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.0/ 10
18 oy
8 kullanıcının favorisi

Meyra Ilıcak

Türkiye

1 Ocak 1978

Biyografisi

Meyra, 1978 yılında İstanbul\'da doğmuştur. Müziğe olan yeteneğini 9 yaşındayken ünlü bestekar Avni Anıl keşfetmiş, bunun üzerine 10 yaşında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı\'nda 8 sene sürecek olan akademik müzik eğitimine başlamıştır. Lise yıllarında bazı sanatçılara vokal yaparak kariyerindeki ilk adımlarını atan Meyra, henüz 18 yaşında yaptığı \"Nurtopu\" isimli ilk albümünü hazırlayarak kısa zamanda tanınan bir isim olmayı başarmıştır. Yakaladığı çıkış ile, 1996 yılında düzenlenen Kral TV Video Müzik Ödülleri\'nde \"En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı\" dalında aday olmuş, ancak ödülü Özlem Tekin almıştır. Bu daldaki diğer adaylar ise Gülşen, Niran Ünsal ve Sibel Bilgiç\'tir. İlk albümüyle aynı ismi taşıyan şarkısı \"Nur Topu\", \"Yüzümü Güldüremezsin\" ve son olarak da \"Vallahi Olmaz\" olmak üzere toplam 3 tane video klip çekmiştir.

İlk albümünden sonra A.B.D.\'de yaşamaya ve burada müzik eğitimi almaya karar veren şarkıcı, böylelikle Amerika\'da 5 yıl süresince \"New World School of The Arts\"ta akademik opera eğitimiyle devam etmiştir. Lirik soprano sesini profesyonel bir arya yorumcusu olarak geliştirmeyi amaçlayan Meyra, aldığı müzik eğitimi yanında çeşitli stüdyolarda Amerikalı müzisyenlerle çalışarak İngilizce şarkılar ortaya çıkarmıştır. Özellikle, \"Only When I Breath\" isimli şarkısı ve gösterdiği performans ile Arif Mardin\'in de dikkatini çekmeyi başarmış, daha sonra bu şarkıyı 2. albümüne dahil etmiştir.

2003 yılında Türkiye\'ye geri dönüş yapma kararı alan şarkıcı, müzik direktörlüğünü Ozan Çolakoğlu\'nun üstlendiği; Sezen Aksu, Aysel Gürel, Ümit Sayın, Zeynep Talu gibi müzik dünyasının önemli isimlerinin de imzasının yer aldığı ve Özgür Buldum, Volga Tamöz, Aytuğ Yargıç ve Alper Erinç\'in de düzenlemelerini yaptığı ikinci stüdyo albümü \"Başka Bir Kadın\"ı Avrupa Müzik etiketiyle piyasaya sürmüştür. Bu albümde sözü ve müziği şarkıcının kendisine ait 4 şarkı yer almış ve albümün ilk klibi olarak \"Efendim\" seçilmiştir. İkinci video klip ise, Albinoni\'nin 1600\'lü yıllarda yarattığı \"Adagio\" adlı klasik eserini de opera-şan tekniğiyle Türkçe ve İtalyanca olarak yorumladığı \"Elveda\" olmuştur. Ajda Pekkan\'ın \"Sana Ne Kime Ne\" adlı parçasını yeniden yorumlayan şarkıcı, bu şarkıyı üçüncü video klip olarak belirlemiş ve yaz aylarında bu şarkıya bir video klip çekmiştir. Son olarak ise sözü ve müziği Sezen Aksu imzalı \"Her Şey Eskir\" isimli parça sonbaharda kliplenmiş ve bu şarkının klibinde şarkıcıya Vatan Şaşmaz eşlik etmiştir.

2009 yılının Haziran ayında ise bu kez bambaşka bir projeyi müzikseverlerin beğenisine sunan şarkıcı, \"4 Tenor\" adını verdiği 3.albümünde önemli tenorlarla düet şarkılar hazırlamıştır. İlk olarak orjinali bir Bulgar sanatçının bestesi olan şarkıya Sinan Akçıl tarafından söz yazılmış ve şarkıcı bu şarkıyı Burak Kut ile beraber yorumlamıştır. \"Karar Bize Ait\" adını taşıyan bu şarkıyla Meyra, böylelikle ilk kez Billboard Türkçe Top 20 Listesi\'ne giriş yapmış ve bu şarkısıyla en yüksek olarak 11 numaraya yükselmiştir. Ayrıca Meyra bu albümde, eski Yüksek Sadakat solisti Cemir Demirbakan, Ferhat Göçer ve önemli bir Yunan tenor olan Mario Frangoulis ile de düetler yapmıştır. Hayallerde yaşayabilecek kadar güzel eşsiz insandır.Sesiyle sizi farklı alemlere götüren ender müzisyenlerdendir.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (6)

Avatar
screamneve (Amatör) | 2 Eylül 2014, 19:03

Meyra, 2013 yılını Son Liman ile açtı. Bu tekli Meyra'nın son limanı olmayacaktı belki fakat şimdilik son limanı diyebiliriz. Meyra bu limanda durarak iyi mi yaptı kötü mü yaptı bunu elbette tartışacağız fakat Aşklayalım albümünden sonra Son Liman o albümdeki şarkıları aratıyor. Aşklayalım, Fotokopi, Kalbim Bir Pusula gibi şarkıları içeren hit makinesi albüm gerçekten Meyra'nın zirvelerinde biriydi. Son Liman Daniel Taşel ve Febyo Taşel ortak çalışması olmakla beraber Febyo Taşel'in Funda Arar'a ve Yonca Lodi'ye yaptığı çalışmaların bir beden küçüğü. Mesela düşünüyorum da Meyra İkimiz şarkısını seslendirseydi nasıl bir etki yaratırdı? Şarkının orijinal versiyonu gayet başarılı bir şarkıyken, remix versiyonu geçen albümdeki şarkıları aratmıyor. Orijinal versiyonun aranjesini silip atmakla beraber iyi ki bu albüme konulmuş dedirtiyor kendine. Son Liman, Meyra'nın kariyerinde asla eğriti, diskografiye yakışmayan single muamelesi görmeyecek, hatta çok yakışacaktır.

Cevap Yaz
0
0
mujdear (Profesyonel) | 4 Mayıs 2012, 00:14

BURAK KUT LA YAĞTIĞI DÜETTEN BAŞKA HİÇBİR ÇALIŞMASINI BEĞENMİYORUM.

Cevap Yaz
0
0
perseph0ne (Dublör) | 26 Eylül 2010, 14:29

harika bi sesi var cemil demirbakan ile söylediği şarkıları harika

Cevap Yaz
0
0
demiebrujoe (Dublör) | 11 Ağustos 2010, 12:41

Cemil ile yaptığı Beni Sensiz Düşünme şarkısına bayılıyorum!

Cevap Yaz
0
0
KungFuPanda (Profesyonel) | 7 Mayıs 2010, 23:04

Burak Kut ile yaptığı düet şahane.Çok yetenekli bir sanatçı.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz