Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Nazım Hikmet Ran

Mavi Gözlü Dev
Nazım Hikmet Ran profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.2/ 10
83 oy
90 kullanıcının favorisi

Nazım Hikmet Ran

Türkiye

20 Kasım 1901

3 Haziran 1963

Biyografisi

Selanik'de doğmuştur (1902). İlköğrenimini İstanbul'da Göztepe Taşmektep, Galatasaray Lisesi ilk bölümü (1914), Nişantaşı Numune Mektebi'nde tamamlamış, orta öğrenimi ise, daha 12 yaşında iken yazdığı "Bir Bahriyelinin Ağzından" adlı bir şiirini dinleyip çok beğenen Bahriye Nazırı Cemal Paşa'nın öğüdü üzerine geçtiği Heybeliada Bahriye Mektebi'nda yapmıştır (1918). Nazım Hikmet Bahriye'yi bitirdikten sonra Hamidiye Kruvazörü'ne stajyer güverte subayı olarak verilmiş, bir gece nöbetinde üşütüp zatülcemp olmuş (1919), sağlığını kazanamayınca askerlikten çürüğe çıkarılmıştır (1920). 

Askerlikten ayrıldıktan sonra, İstanbul'un işgaline çok üzülen Nâzım Hikmet Millî Mücadele'ye katılmak üzere Anadolu'ya geçmiş, Bolu Lisesi'nde kısa bir süre öğretmenlik yapmıştır (1921). Rus devrimiyle ilgilenen şair, bir süre sonra Batum'dan Moskova'ya gitmiş ve Doğu Üniversitesi'nde ekonomi ve toplumbilim okumuştur (1922-1924). Yurda dönüşünden sonra Aydınlık dergisine katılmış, burada çıkan şiirlerinden ötürü hakkında "gıyaben" mahkumiyet kararı verildiğine öğrenince yeniden Rusya'ya geçmiş, af çıkması üzerine Türkiye'ye dönmüş ve bir süre Hopa cezaevinde tutuklu kalmıştır (1928). 

Nâzım Hikmet daha sonra İstanbul'a yerleşmiş, çeşitli gazete ve dergilerle film stüdyolarında çalışmış, ilk şiir kitaplarını çıkarmış ve oyunlarını yazmıştır (1928-1932). Bir ara yine tutuklanmış, Cumhuriyet'in 10. yılı dolayısıyla çıkarılan af yasası ile özgürlüğüne kavuşmuştur. Akşam Son Posta, Tan gazetelerinde Orhan Selim takma adıyla fıkra yazarlığı ve başyazarlık yapmıştır (1933). 

Kara Harp Okulu öğrencileri arasında propaganda yaptığı iddiasıyla yargılanmış, Harp Okulu Askeri Mahkemesi'nce 15 yıl, ardından Donanma içinde faaliyette bulunduğu iddiasıyla da Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce 20 yıl olmak üzere toplam 35 yıl hapis cezasına çarptırılmış, cezası Türk Ceza Kanunu'nun 68 ve 77 maddeleri uyarınca 28 yıl dört aya indirilmiştir (1938). Demokrat Parti'nin iktidara gelmesinden sonra çıkarılan af yasası (1950) kapsamına alınması için aydınlar tarafından açılan büyük bir kampanyanın ardından, hukukçular yasal yollara başvurmuş, bu arada Nâzım Hikmet'de hapishanede açlık grevine başlamıştır. Sonunda Nâzım Hikmet'in geri kalan cezası affedilmiş ve şair 13 yıl hapislikten sonra özgürlüğüne kavuşmuştur. 

Serbest bırakıldıktan sonra iş bulamayan, kitap çıkaramayan şair için bu kez askerlik kararı alınmış, 50 yaşında ve hasta olan Nâzım Hikmet çok zor durumda kalmıştır. Öldürülmekten korkan şair, kendisine hayran olan Refik Erduran (sonranın ünlü oyun yazarı ve gazetecisi)'ın önerisini kabul etmiş, onun yardımıyla bir motorla Karadeniz'de seyreden Romanya bandıralı bir gemiye binerek Türkiye'den ayrılmıştır.

Nâzım Hikmet, Moskova'da ölmüştür. (3 Haziran 1963).

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (26)

Avatar
Hasan Dinç (Profesyonel) | 14 Şubat 2015, 23:34

Yaşamak şakaya gelmez büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın. Nazım iyi bir sosyalisttir bu yönü tek parti yönetiminide korkutmuş büyük acılar çekmiştir.Nazım Hikmet:''Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra, Türk idarecileri ve egemen çevreleri, Kürt hareketine tamamıyla vaat ettikleri millet ve insan haklarını tanımadı. Hatta işi Kürt milletinin millet olarak varlığını bile inkâra kadar götürdü.''

Cevap Yaz
0
0
enverates (Figuran) | 7 Aralık 2014, 13:47

Bu memleketin yetiştirdiği en büyük insanlardan biridir Nazım Hikmet onun hayatı gösteriyor ki Cumhuriyetin ilk yılları ile günümüz arasında pek bir fark yokmuş, demek ki hiç gelişememişiz, kağıtlara yazdığımız kanunları, hakları zihniyetlerimize yazamamışız...

Cevap Yaz
0
1
Genco5806 (Dublör) | 14 Ekim 2013, 00:12

türk şiirini dünyaya açan serbest nazımı türk edebiyatına sokmuş ilk toplumcu şairlerimizdendir saygıyla anıyoruz

Cevap Yaz
0
0
StannisBaratheon (Dublör) | 13 Eylül 2013, 18:57

Çok büyük bir şairdir. Şiirleri herkesin anlayabileceği türden değildir. Ama ülkesini bu kadar seven bir kişi vatan haini diye anılıyor.

Cevap Yaz
0
0
BaRDaS (Profesyonel) | 17 Ağustos 2013, 13:52

Ve Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor..

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz