Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Muammer Karaca

Muammer Karaca profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4/ 10
6 oy
1 kullanıcının favorisi

Muammer Karaca

Türkiye

8 Kasım 1906

28 Nisan 1978

Biyografisi

Bulvar tiyatrosunun önde gelen isimlerindendir. Türk tiyatrosunun unutulmaz oyunlarından Cibali Karakolu\'nun yazarı, Karaca Tiyatrosu\'nun kurucusudur.

Veterinerlik öğrenimini yarım bırakarak tiyatroya yöneldi. İlk kez 1923’te Sahir Opereti’nde sahneye çıktı. 1924’te Darülbedayi’ye girdi ve Renkli Fener oyununda rol aldı. 1930’daki kısa süreli Süreyya Opereti deneyiminden sonra tekrar Darülbedayi’ye döndü.

Muaammer Karaca, Atatürk\'ün silah arkadaşlarından birisi olan dönemin İzmir valisi Kazım Dirik\'in kızı Şükran Hanım ile evlendi. Bu evlilik, ailenin izin vermemesi nedeniyle Şükran Hanım\'ın kaçırılması sonucu gerçekleşti ve gazete manşetlerine yansıdı.

1945’te bir süre Ses Opereti’nde çalıştıktan sonra Karaca Opereti’ni kurdu. 1955’te Karaca Tiyatrosu’nu kurdu. Tiyatronun açıldığı yıl Cibali Karakolu adlı oyunu sahneye koydu. Cibali semtindeki insanlarla semt karakolundaki polislerin yakın ilişkisinden ilham alan oyun, üç bin kezden fazla sahnelendi. Hulki Saner\'in yönetmenliğinde 1966\'da sinemaya uyarlandı.

Muhsin Ertuğrul’un Karım Beni Aldatırsa (1938) filmiyle sinema oyunculuğuna da başlayan Karaca, bir çok filmde karakter rollerine çıktı. Cibali Karakolu gibi tiyatrodan uyarlanan bazı filmlerde başrol oynadı.

İstanbul\'da İstiklal Caddesi\'nde Karaca çıkmazında yaptırdığı Karaca Tiyatrosu, özel tiyatrolara kiralanan bir tiyatro binası olarak Türk tiyatrosuna hizmet etmeyi sürdürmektedir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (2)
Avatar
Yesilcamsinemasi (Figuran) | 10 Eylül 2011, 03:18

Cibali Karakolu filminde komser rolünde izleme fırsatı bulduğum üstadlardan biridir. Cüneyt Arkın ağabey ile olan diyalogları görülmeye değerdir. Allah Rahmet Eğlesin

Cevap Yaz
0
0
SBurakCeylan (Dublör) | 18 Mayıs 2011, 05:35

türk tiyatrosuna ismini altın harflerle yazdırmış gerçek bir üstad

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz