Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Bing Crosby

Let\'s Make Love Fragmanı
Bing Crosby profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.5/ 10
12 oy
3 kullanıcının favorisi

Bing Crosby

ABD

2 Mayıs 1903

14 Ekim 1977

Bing Crosby Biyografisi

Harry Lillis Crosby, bilinen adıyla Bing Crosby (1903-1977) Amerikalı müzisyen ve aktör.

1903'te Washington eyaletinin Tacoma şehrinde doğdu. 1925 yılında Hollywood'daki cafelerde ve küçük müzikhollerde davulcu ve şarkıcı olarak çalışmaya başladı. Paul Whiteman ile tanışması, bir orkestraya girerek profesyonelleşmesini sağladı. Mack Sennett stüdyolarında eğitim ve staj gördükten sonra New York'taki Paramount Theatre ile imzalayıp uygulamaya başladığı beş aylık sözleşme sürecinde ün kazandı. Plakları, radyo programları ve filmleri birbirini izledi. Özellikle The Road to... film serisini çevirdikten sonra adı daha çok duyuldu.

1940 - 1961 yılları arasında Dorothy Lamour ve Bob Hope ile birlikte oynadığı küçük müzikal güldürülerden oluşan dizi, Crosby'nin ününü daha da pekiştirdi. Birçok filmde rol aldı, albümler çıkardı ve radyo programları yaptı. Mikrofona çok yakın, alçak sesle, yumuşak ve içten bir tarzda şarkı söyleyerek sesli sinema ve yeni ses kayıt tekniklerinin getirdiği koşullarda hızla gelişen şarkıcı tipinin ilk örneği olan sanatçının “White Christmas” adlı şarkısı, döneminin en sevilen şarkısı oldu. 1944 yılında Oscar, 1962 yılında Gramm Yaşam Boyu Başarı Ödülü aldı. Call me Lucky (Bana Şanslı De) adlı otobiyografisi 1953 yılında yayımlanan ve sporculuğuyla da tanınmış olan Bing Crosby, golf oynarken geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (1)

Avatar
fergo10 (Profesyonel) | 6 Ekim 2011, 22:32

| Meslek = Şarkıcı, aktör | Etkin yıllar = 1926-1977 | etiket = Brunswick, Decca, Reprise, RCA Victor, Verve, United Artists | associated_acts = Bob Hope, Dixie Lee, Dean Martin, Frank Sinatra, Fred Astaire, Rhythm Boys, Rosemary Clooney, David Bowie, Louis Armstrong benim için eşdeğerdir onlarla
Harry Lillis "Bing Crosby (3 Mayıs 1903 - 14 Ekim 1977) [3] bir Amerikalı şarkıcı ve aktör oldu. [4] Crosby marka bas-bariton ses dolaşımda yarım milyardan fazla kayıtları ile, onu 20. yüzyılın en çok satan kayıt sanatçıların biri haline getirmiştir. 1934 - 1954 Bing Crosby bir multimedya star, rekor satış, radyo derecelendirme ve hareketli görüntü grosses bir lider oldu [5] Onun erken kariyer teknik kayıt yenilikleri ile çakıştı; bu ona bir laid-back, samimi bir şarkı söyleme tarzı bu gelişmeye izin etkilemiş Perry Como, [6] Frank Sinatra, Dean Martin de dahil olmak üzere onu takip popüler erkek şarkıcı, birçok. Yank dergisi Crosby, Amerikan GI için en yapmış kişi olarak tanıdı İkinci Dünya Savaşı sırasında moral ve onun doruk yıllarında, 1948 civarında, anketlerde önde Jackie Robinson ve Papa Pius XII ", hayatta en çok beğenilen bir adam" Onu ilan etti. [7] [8] Ayrıca 1948 yılında, Müzik Digest tahmin [8] Crosby kayıtları kaydedilmiş radyo müzik için ayrılan 80.000 haftalık ders saat yarıdan doldurdu. Crosby, savaş sonrası kayıt endüstrisinin gelişimi üzerinde önemli bir etki yapmıştır. O zaman NBC için çalıştı ve onun gösterir kaydetmek istedi, ancak birçok yayın ağları kayıt izin vermedi. Bu zamanda kayıt kalitesi temel nedeni oldu. Avrupa'da savaş sırasında yerine getirirken Crosby Araştırma Vakfı, birçok patente sahip geleceğini, Crosby, bant kayıt tanık olmuştu. Şirket ayrıca ekipman ve kullanımı hala bugün gibi gül Parça gibi kayıt teknikleri geliştirilmiştir [9] 1947 yılında, Kuzey Amerika'nın ilk ticari reel to reel teyp inşa Ampex şirket, 50.000 $ yatırım NBC zamanda kayıt ilgilenen değildi, çünkü NBC ABC çalışmak için bıraktı. ABC onu kabul etmiş ve onun yeni fikirler [10] Crosby sonra onun radyo şovları ön kayıt ve manyetik bant üzerine onun ticari kayıtları ana ilk sanatçı oldu, çünkü bu yararlı olduğunu kanıtladı. O, çok kanallı kayıt Paul buluşu yol açtı arkadaşı, müzisyen Les Paul, ilk Ampex Model 200 kaydediciler biri verdi. [11], Frank Sinatra ile birlikte Crosby, ünlü Los Angeles Amerika Birleşik Batı Kaydediciler kayıt stüdyosu kompleksi arkasındaki başlıca destekçileri biriydi.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz