Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ayn Rand

The Fountainhead Fragmanı
Ayn Rand profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.3/ 10
6 oy
2 kullanıcının favorisi

Ayn Rand

ABD

2 Şubat 1905

6 Mart 1982

Ayn Rand Biyografisi

Alissa Zinovievna Rosenbaum, kalem adıyla Ayn Rand (1905-1982), kurduğu objektivizm felsefesi ve yazdığı Yaşamak İstiyorum (We the Living), Ben (Anthem), Hayatın Kaynağı (The Fountainhead) ve Atlas Silkindi (Atlas Shrugged) kitapları ve objektivizm felsefesiyle tanınan Rusya doğumlu Amerikalı düşünür-yazar.

Felsefesi ve kitapları kendi bireycilik, rasyonel bencillik ve kapitalizm mefhumlarını vurgular. Devletin özgür bir toplumda yasal ama minimal bir role sahip olduğuna inanan Rand, bir anarşist değil ama bir minarşist'tir. (bu tanımı kendi kullanmamıştır.)

Romanları kendisine özgü oluşturduğu bir kahramanın tanıtımını merkez alır, Kahraman kendi yeteneği özgünlüğü ve bağımsızlığı yüzünden toplumla çatışır, ama bu çatışmalar onun hataları yüzünden değil, rasyonel davrandığı ve yürekten gelen bir şekilde kendi çıkarı için çalıştığı için olur. Rand'a göre rasyonel düşünen akıllar için çatışma söz konusu değildir. Kahraman yine de idealleri doğrultusunda devam eder. Rand bu kahramanı ideal insan olarak görür ve literatürünün bu tip insanlar için bir tanıtım yeri olmasını amaç edinir.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (1)

Avatar
FORHAN (Jön) | 25 Ekim 2016, 22:37

The Fountainhead adlı filmde ismi geçtiği için araştırdığım yazar , düşünür . Çok ilginç fikirleri mevcut.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz