Hande Yener

7,2 111 oy

Hande Yener Biyografi

Hande Yener, pop müzik şarkıcısı.

1973 yılında İstanbul'da doğdu. Liseyi İstanbul'da bitirdi. Liseden sonra evlendi ve Çağın adını verdiği bir oğlu oldu. Evliyken bir giyim mağazasında satış elemanı olarak çalışmaya başladı. Çalışırken 1992 yılında Hülya Avşar aracılığı ile Sezen Aksu'yla tanıştı. Vokalisti ve asistanı oldu.

Müzik hayatına 1992 yılında Sezen Aksu'ya vokal yaparak başladı. 1993 yılında Sezen Aksu'nun yanından ayrıldı ve Erdem Siyavuşgil'den şan dersleri aldı. Aynı dönemde Cem Özer'in televizyon programında şarkı söyledi. Daha sonra Antalya\'da çeşitli barlarda 3 yıl süreyle şarkı söyledi. Daha sonra İstanbul'a dönerek İstanbul'da sahne almaya başladı. 2 yıl süren repertuar araştırmasından sonra Altan Çetin'le çalışma kararı aldı ve sekiz ay süren stüdyo çalışmaları sonrasında ilk albümü "Senden İbaret" Haziran 2000'de, piyasaya çıktı. Albümde Altan Çetin başta olmak üzere Hakan Altun, Ercüment Vural gibi müzisyenlerle çalıştı.

Hande Yener, ikinci albümü "Hande Yener Extra" 2001 yazında piyasaya sürdü. "Senden İbaret" isimli albümüyle iyi bir satış grafiği yakalayan sanatçı, bu albümde "Yalanın Batsın" başta olmak üzere "Yoksa Mani", "Güvenemiyorum", "Bitmesin Bu Rüya" ve "Senden İbaret" isimli şarkılarının yeni düzenlemeleri ile 80'li yılların hit şarkılarından "Sürünüyorum"u da albümünde yeniden yorumlayarak "Hande Yener Extra" isimli albümünü yayınladı. 

2002 yılında, içinde 19 şarkının yer aldığı "Sen Yoluna Ben Yoluma" albümünü çıkardı ve bu albümle büyük başarı sağladı. Fettah Can, Alper Narman, Murat Yeter, Altan Çetin, Onur Mete'yse albüme imzasını atan isimler oldu. Hande Yener ayrıca albümünde"Yanmışız" isimli slow parçasında söz müzik yazarlığı sıfatını Onur Mete'yle birlikte paylaşarak karşımıza çıktı. Ve bu albümüyle Hande Yener, 2002 Kral Tv Video Müzik Ödülleri'nde; En Çok Satan Albüm ve En İyi Pop Bayan Sanatçısı ödüllerini de aldı.

2004 Yılında İstanbul FM Türkiye'nin organize ettiği İFA İstanbul FM altın ödülüne layık görülen Aşk Kadın ruhundan Anlamıyor adlı albümünü çıkardı. Bu albümün çıkış şarkısı Acele Etme oldu.

2006 yılında tarzında bir değişikliğe giderek Apayrı isimli albümü çıkardı. Bu albümle Elektronik müziğe hafif bir geçiş yaptı. Ardından 'Hande Maxi' adlı Maxi single'ı ile bu duruşunda kararlı olduğunu gösterdi. Hiç durmadan çalışan Hande Yener, 2007 yılında Nasıl Delirdim' adlı albümüyle dinleyicilerinin karşısına çıktı. Bu albüm de elektronik müzik karakterliydi. Romeo adlı parçası haftalarca listelerde zirvede kaldı ve otoriteler tarafından tam not aldı. Türkiye'ye elektronik müziği tam olarak kazandırmış oldu.2008 yılında çıkardığı Hipnoz albümünde özel ses efektleri kullanıldı ve elektronik müzikteki başarısına bir yenisini daha ekledi.Hande Yener 2008 yılında Kraliçe Fabrika'da filminde ilk oyunculuk deneyimini yaşamıştır. 2009 Nisan başında Hayrola adlı stüdyo albümünü müzik severlerle paylaştı. Albümdeki tüm sözleri kendisine aitti. Albümde Teoman ile düet yaptığı Arsız ve Hayrola gibi şarkılara klip çekildi.

Devamını Oku