Leila Hatami

7,7 50 oy

Leila Hatami Biyografi

Leyla Hatemi, İranlı aktris.

İranlı efsanevi yönetmen Ali Hatemi (1944-1996) ve aktris Zari Khoshkam'ın (Zehra Hatemi) kızı olarak 1972'de Tahran'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İran'da tamamladıktan sonra Elektrik Mühendisliği öğrenimi almak için İsviçre'nin Lozan kentine gitti. Yaklaşık iki yıllık elektrik mühendisliği öğreniminden sonra Fransız Edebiyatı bölümüne geçti. İran'a dönmeden Fransızca alanındaki eğitimini de bitiren aktris, ilk profesyonel sinema deneyimini İran'da 1996'da Dariush Mehrjui'nin Leyla isimli filmiyle edindi.

2011 yılında Asghar Farhadi'nin bol ödüllü filmi Bir Ayrılık'ta Simin'i canlanırdı. Bu rolüyle 61. Berlin Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu'ya verilen Gümüş Ayı Ödülü'nü Sareh Bayat ve Sarina Farhadi ile paylaşmış, 15. Fecr Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu şeref diplomasını almıştır. 2014 yılında Senin Dünyanda Saat Kaç filminde Ali Musaffa ile başrolde oynadı ve Güli karakteriyle izleyici karşısına çıktı.

1999 yılında Leyla filmindeki erkek başrol oyuncusu Ali Musaffa ile evlenen oyuncunun 2007 doğumlu Mani adlı bir erkek ve 2008 doğumlu Asal adlı bir kız çocuğu vardır.

Devamını Oku