Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Tiësto

Tiësto profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.9/ 10
25 oy
23 kullanıcının favorisi

Tiësto

Hollanda

17 Ocak 1969

Biyografisi

Asıl adı Tijs Verwest olan Hollandalı DJ 17 Ocak 1969’da Breda şehrinde doğdu. Çocukluğundan itibaren en büyük tutkusu müzik oldu. Enerjik ve melodik müzik. Çalıştığı kasetçi dükkanı müzik bilgisi ve üretimi konusunda ona çok şey kattı. Sevdiği müziği mümkün olduğu kadar fazla insanla paylaşma ihtiyacı, onu, en uygun bulduğu yol olan DJliğe itti. 14 yaşında ilk müzik ekipmanlarını satın alarak ve kendi arşivini oluşturmak için plaklar toplayarak DJlik kariyerine başlamış oldu. 15 yaşında ayın en iyi parçalarını topladığı karışık kasetleri arkadaşlarına ve giysi dükkanlarına dağıtıyordu. 1 yıl sonrası küçük öğrenci partilerinde çalıyordu. Sıradaki adım Breda’daki \'De Lente\' adlı disko oldu. Dinleyicilerini Hollanda club listelerinden seçtiği hip hop ve eski house tarzı parçalarla eğlendiriyordu.

Sonraları ilgi alanını house ritmleriyle yüklü bas groove’a daraltarak sadece house çalmak istediğini fark etti. Böylece, yine aynı şehirde, perşembe, cuma ve cumartesi geceleri sadece house çalınan ve oldukça iyi bilinen \'The Spock\' adlı clubda çalmaya başladı. Ertesi sene \'Channel X\' adında, 24 saat house müzik yayını yapan, özellikle Hollanda ve Belçika’da çok popüler olan yasadışı bir radyo istasyonu için miksler yaptı. Aynı yıl, 22 yaşında, artık Amsterdam’da ünlü bir club olan \'Voodoo Club\'da da çalıyordu. Vakit buldukça ünlü Belçika clublarına gidip değişik türleri tanımaya çalışıyordu. 24 yaşına kadar sadece club müziği çalmasına rağmen ilerleyen senelerde Belçika’da çok sevildiğini gördüğü hardcore müziğe de el attı. Trance müziğin muhteşem sihriyle de yine Belçika’da tanıştı. Bu yeni sesleri \'The Spock\'ta denemeye başladı.

Zamanın modasından uzaklaşarak kendi farklı stilini yaratması kısa bir süre sonra Rotterdam’da bulunan \'Basic Beat Recordings\' adlı plak şirketinin menajeri Arny Bink tarafından keşfedilmesini sağladı. Bunun için uzun süre, 100 kadar plak şirketine kayıtlarını yollayarak, çabalamış ancak başaramamıştı. \'Forbidden Paradise\' serisinin 3.sü olan \'The Quest For Atlantis\' ilk miks CDsi oldu. Albüm özellikle Norveç’te çok tutuldu ve Tiësto’nun ilk büyük çıkışını yapmasını sağladı. Müziği zamanla kendi ülkesinde de fark edilmeye başladı.

Kasım 1997’de Arny Bink’le birlikte \'Black Hole Recordings\' adlı plak şirketini kurarak kendi parçaları üzerinde çalışmaya başladı. Kurulmasından kısa bir süre sonra, ortağı olduğu şirketin etiketiyle ilk albümünü çıkardı. Miks derlemelerinden oluşan ve dünya çapında büyük bir başarı elde eden, efsanevi \'Magik\' serisinin ilki, \'First Flight\'la dans müziğine yeni standartlar getirdi. \'Space Age\' adlı tekno serisinin de ilk iki CDsini miksledi. \'In Search Of Sunrise\' adı altında kendi zevki olan vokal ve melodik tarzda bir miks albümü hazırladı. Yaptığı çalışmaların başarısı, 1999 yılından itibaren, Gatecrasher, Cream

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (5)

Avatar
sovalye82 (Jön) | 31 Temmuz 2013, 23:15

o bir efsane

Cevap Yaz
0
0
busracullen (Dublör) | 25 Ağustos 2010, 18:38

çok iyi  bir dj  nelly furtado  ile   olan  şarkısı  süper

Cevap Yaz
0
1
Memymulio (Figuran) | 20 Ağustos 2010, 04:40

Trance'nin efendisi Tiesto... dünyadaki gelmiş geçmiş en iyi Dj'dir.
Delerium, Silence remiksi ve Barber'in Adagio for Strings yorumlarıyla dünyaya damgasını vurmuştur.
2009 yılındaki oylamada haksızlık yapıldığını düşünüyorum. DJ Mag dergisinin yaptığı okuyucu oylamasında birinci sırada Armin Van Buuren ikinci sıradaydı Tiesto... Dj Top 100 listesinde... adım gibi eminim ki Armin'den daha iyi Tiesto... Bunu Armin'i kötülemek için söylemiyorum sadece Tiesto'nun ondan daha iyi bir Dj olduğunu düşünüyorum.
Tiesto Club Life çıktığından beri dinliyorum. Club Life internet radyosudur 2 saatlik bir program dolu dolu Tiesto parçaları ve benzersiz müzik zevki diyebilirim."Yayın Türkiye saati ile her cuma akşamı saat 23.00'da canlı olarak Radio 5 3 8 (Hollanda) radyosu üzerinden dinlenebilir."

Cevap Yaz
0
0
omerboz1991 (Figuran) | 23 Temmuz 2009, 02:13

en sevdiğim sanatcıdır bütün şarkılarını nerdeyse bilirim hepsi kopmalıktır.başlıca beğendiklerim traffic,dance for life,loves comes again,Adagio for strings, Lethal Industry

Cevap Yaz
0
0
TikkyRevert (Figuran) | 30 Ağustos 2008, 13:46

dünyanın tartısmasız geLmis gecmis en iyi dj'idir .

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz