Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Robert Wiene

Robert Wiene profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.5/ 10
15 oy
5 kullanıcının favorisi

Robert Wiene

Almanya

27 Nisan 1873

17 Temmuz 1938

Biyografisi

Robert Wiene (1873 – 1938) Alman yönetmen.

Robert Wiene Breslau'da doğmuştur. (O zamanlar Alman Silezya, günümüzde: Wroclaw, Polonya) Babası döneminin başarılı bir tiyatrocu olan Carl Wiene'dır. Yine küçük erkek kardeşi Conrad bir aktör olmuştur. Robert Wiene ilk olarak Berlin Üniversitesi'nde hukuk alanında eğitim görmüştür. 1908'den sonra da Robert Wiene, aktörlük eğitimi almaya başlamıştır ve ilk sahne gösterisine o yıl çıkmıştır. İlk deneysel film girişimi 1912'de gerçekleşen Die Waffen der Jugend'dır.

En unutulmaz filmleri ise 1920 yapımı korku filmi olan Dr. Caligari'nin Muayenehanesi ve Dostoyevsky'nin eserinin uyarlaması olan Suç ve Ceza (1923) olmuştur. Bu iki film de o günkü Alman sineması üzerinde derin etkilere sebep olmuştur.

Hitler, Almanya'da kontrolü ele geçirince, Robert Wiene Berlin'den ayrıldı ve Budapeşte'ye yerleşti. Burada One Night in Venice (Venedik'te br gece) (1934) filmini yönetti. Daha sonra Londra'ya; en sonunda da Paris'e yereşti. Bir casus filmi olan Ültimatom filminin bitirilmesine on gün kala kanserden hayata gözlerini yummuştur. Film, arkadaşı Robert Siodmak tarafından tamamlanmıştır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (0)

Avatar
Görüşleriniz