Rihanna

8,9 939 oy

Rihanna Biyografi

Robyn Rihanna Fenty, kısaca Rihanna, Barbadoslu şarkıcı.

Müzik hayatına ilk defa lisedeyken iki arkadaşıyla birlikte kurduğu grupla başladı. 2004 senesinde katıldığı bir şovda Mariah Carey'nin 'Hero' parçasını seslendiren Rihanna, 15 yaşındayken tanıştığı müzik prodüktörü Evan Rogers aracılığıyla kaydettiği demonun Def Jam şirketine ulaşmasıyla, bu şirketle 16 yaşındayken anlaşmaya vardı.

2005 senesinde ilk albümü Music of the sun ile Amerika listelerinde 10 numara olmayı başaran Rihanna, albümden çıkarttığı single 'Pon de Replay', Amerika ve İngiltere listelerinde 2 numaraya kadar çıktı. Tüm dünyada 2 milyon satan albüm, Amerika’da 500,000 satarak Rihanna’ya altın plak kazandırdı.

2. albümü A Girl Like Me'yi 2006 senesinin Nisan ayında çıkartan Rihanna, bu albümle Amerika listelerinde 5 numara olurken, İngiltere listelerinde 6 numaraya yükseldi. Albümden çıkan ilk single 'SOS', Rihanna'nın Amerika listelerindeki ilk 1 numarası oldu ve albümden 2. single olarak 'Unfaithful' parçası yayınlandı. 'Unfaithful', Amerika listelerinde 6 numaraya ulaşırken, albümden ayrıca 'We Ride' single olarak piyasaya sürüldü. We Ride listelerde başarı gösteremedi.

3. stüdyo albümü Good Girl Gone Bad, 2007'de piyasaya sürüldü. Albüm Billboard 200 listesinde 2 numaraya kadar yükseldi. Ortalığı altüst eden single'ı 'Umbrella' (Jay-Z ile düet) ile listelerde 1 numara olmakla kalmayıp daha önce Whitney Houston'ın 'I Will Always Love You' şarkısıyla listelerde en uzun süre 1 numarada kalan kadın şarkıcı rekorunu egale etti. Aynı zamanda single 8.687.000 tiraj yaparak Madonna, Mariah Carey ve Britney Spears gibi single'ı en çok tiraj yapan kadın şarkıcılardan biri oldu. Bu albümle, satışların hala devam etmesiyle 5 milyondan fazla satış grafiği yakaladı (Deluxe ile). Ardından çıkardığı 2. single'ı 'Shut Up and Drive' ile Amerikan listelerinde büyük bir başarı yakalayamayann pop yıldızı Amerika'da 15 numaraya kadar çıkmıştır, 2007 MTV Müzik Ödülleri'nde 'Yılın Videosu' ve 'Yılın Single'ı kategorisindeki ödülleri kimseye kaptırmadı.

Devamını Oku