Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

J.G. Ballard

Crash Fragman
J.G. Ballard profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.6/ 10
8 oy
2 kullanıcının favorisi

J.G. Ballard

İngiltere

15 Kasım 1930

19 Nisan 2009

Biyografisi

James Graham Ballard (1930-2009) İngiliz asıllı bilimkurgu yazarıdır. Bilimkurgu edebiyatta teknoloji tapınmacılığına karşı çıkan Yeni Dalga\'nın seçkin temsilcilerindendir.

 

Şangay'da doğan Ballard, ailesi ve diğer yabancılarla birlikte Pearl Harbour baskınından sonra bir sivil tutsak kampına gönderildi. 1942 yazından savaşın bitimine kadar burada kaldılar. Ballard, tutsak kampında yaşadıklarını temel alarak 1984\'te Güneş İmparatorluğu (Empire of the Sun) adlı kurmaca kitabını yazdı. Bu kitap daha sonra Steven Spielberg tarafından beyazperdeye uyarlandı. Bilim ve teknolojiye karşıt tutumunun şekillenmesinde, bu dönemdeki tutsaklar kampı, savaşın meydana getirdiği yıkım ve felâket gibi dramatik tecrübelerin büyük etkisi olduğu düşünülür. Özellikle atom bombasının meydana getirdiği fâcia, Ballard\'ın eserlerinde kıyamete özgü felâketlerle imgesini bulur.

 

1946\'da İngiltere\'ye yerleşen Ballard, 1949\'da psikiyatri okumak amacıyla Cambridge\'de üniversiteye gitti. Üniversitede ruhtahlili (psikanaliz) ve gerçeküstücülükten etkilenerek yazdığı öncü kurmaca hikâyelerle yazarlığı da bir meslek olarak düşünmeye başladı. İki yıllık üniversite yaşantısından sonra Kanada\'ya giderek Kraliyet Hava Kuvvetleri\'ne (RAF) katıldı. 1954\'te Hava Kuvvetleri\'ni bırakarak İngiltere\'ye döndü ve bir yıl sonra evlendi. 1956\'da üç çocuğundan ilki doğdu ve aynı yıl Prima Belladonna adlı ilk öyküsü Science Fantasy dergisinde yayımlandı. 1962\'deki ilk romanına (The Drowned World) kadar öykülerle bu dergide adından söz ettirdi. Bu romanın diğer kıyamet sonrası kurmacalardan farkı başkarakterin, buzulların erimesiyle oluşan felâketi ve kargaşayı hoş karşılayan biri olmasıdır. Ardından yazdığı kitaplarla bu alanda kendini kanıtlayıp tam-zamanlı bir yazar olarak hayatına devam etmiştir.

 

En çok konuşulan romanlarından biri olan Çarpışma\'da (Crash) cinsel arzular ve teknoloji harikası arabalar arasında ilişki kurarak olay yarattı. Bu kitap aynı adla 1996\'da David Cronenberg tarafından sinemaya uyarlandı ve müstehcenlik uyarısıyla sansür tartışmalarına sebep oldu. Bu tartışmaların ardından film sansüre uğramadan gösterime girdi ve Cannes Film Festivali\'nde Jüri Özel Ödülü\'nü kazandı.

 

Ballard bilimkurgunun teknoloji merkezli konulara bağlılığını teknoloji tapınmacılığı ve basmakalıpçılık diye eleştirip, uzay ve zaman yolculuklarını \'iç uzaylardaki yolculuklar\'la yer değiştirdi ve \'asıl yabancı gezegen dünyamızdır\' dedi. Ayrıca bilimkurgunun 20. yüzyılın esas edebî geleneği olduğunu ve bilimkurgunun görevinin reklamlar, imajlar gibi içinde yaşadığımız çeşitli kurgular arasından gerçekliği yakalamak olduğunu ve geleceğin bugünü anlamak için geçmişten daha iyi bir anahtar olduğunu söyledi.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 1 Yapım

Tüm yorumlar (1)

Avatar
eruhan (Artist) | 4 Ocak 2011, 23:15

Muhteşem bir bilimkurgu yazarı ancak onun bilimkurgu anlayışı yerleşik bilimkurgudan ayrıksıdır.Ona göre bilimkurgu uzayda değil insanın içindedir.Crash,Empire of the Sun ve Concrete Island inanılmazın da ötesinde kalteli kitaplar...Bu yazarın bilinmemesi ve oylayan kişinin yalnızca ben olması oldukça üzücü ve edebiyat adına kocaman bir eksiklik...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz