Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Halit Ziya Uşaklıgil

Aşk-ı Memnu Veda Fragman
Halit Ziya Uşaklıgil profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.6/ 10
32 oy
28 kullanıcının favorisi

Halit Ziya Uşaklıgil

Türkiye

26 Mart 1867

22 Mart 1945

Biyografisi

Halit Ziya Uşaklıgil: (d.1866 - ö 23 Mayıs 1945) İzmir\'de halı ticareti ile tanınmış Uşak kökenli \'Uşşakizadeler\' ailesinden olan Hacı Halil Efendi’nin oğludur.Servet-i Fünun ve Cumhuriyet Dönemi yazarlarındandır.İstanbul\'da doğmuştur. İlk öğrenimini İstanbul Fatih Rüştiyesinde tamamlayan Halit Ziya, daha sonra ailesel nedenlerle orta öğrenimini İzmir Rüşdiyesi’nde tamamladı (1878) Halit Ziya, ideali olan hariciyecilik mesleğine giremeyince rüşdiye öğretmeni oldu. Daha sonra bir süre Osmanlı Bankası’nda çalıştı.

20 yaşında gazetelerde yazıları çıkmış, daha sonra da roman denemelerine başlamıştır. 1893\'te 27 yaşındayken İstanbul\'a gelip Servet-i Fünun’a katılarak edebiyat çalışmalarını arttıran Halit Ziya, Meşrutiyet’ten sonra bir süre Darülfünun Edebiyat Fakültesi’nde görev aldı. Cumhuriyet\'in ilanından sonra Son Posta gazetesinde yazılar yazmıştır.

Halit Ziya Uşaklıgil, Türk edebiyatında Batılı anlamda ilk romanları yazan sanatçı olarak kabul edilir. Servret-i Fünun döneminde roman ve hikaye türünün en önemli ismidir. Eserlerinde realizm akmının etkisi görülür.

En ünlü öykülerinden biri olan Kar Yağarken öyküsünde anlatığı \'realizm\' bunun bir örneğidir.

Dili süslü, sanatlı ve ağırdır. Dili başarıyla kullanır. Alışılmıştan farklı bir cümle düzeni vardır. Romanlarında aydın kişileri anlatır.

\'Mai ve Siyah\' romanındaki Ahmet Cemil karakteri Servet-i Fünun sanatçısını temsil eder. Ruh tahlillerine önem verir. Kahramanları yaşadıkları çevreye uygun olarak anlatır. Romanlarında yalnız İstanbu\'u anlatan sanatçı, hikayelerinde Anadolu ve köy hayatına, kasabalardaki yaşayışa yer vererek İstanbul dışına çıkmıştır.

Uşak\'ta bir okula ismi verilmiştir.

Atatürk\'ün eşi Latife Uşşaki\'nin amcasıdır.

EDEBİ KİŞİLİĞİ:

  • servet-i fünun döneminin en önemli isimlerindendir
  • sanat için sanat anlayışını benimsedi.
  • dili oldukça ağırdır.
  • romanlarında aydınlara seslenir.
  • romanlarında istanbulu,hikayelerinde anadolunun kasabaları ve hayatını anlatır.
  • romana dili hikaye dilinden daha ağırdır.
  • eserlerinden realizm den etkilendiği görülür.
  • romanları cumhuriyet dönemimde sadeleştirilebilmiştir.

ÖNEMLİ ESERLERİ: aşk-ı memnu,mai ve siyah,ferdi ve şürekası,nedime,kırık hayatlar,bir yazın tarihi,kar yağarken,hepsinden acı,kırk yıl,saray ve ötesi,fare,sanata dair..

Eserleri

Romanları :Nemide, Bir Ölünün Defteri, Ferdi ve Şürekası, Mai ve Sİyah, Aşk-ı Memnu, Kırık Hayatlar

Hikayeleri:Bir İzdivacın Tarih-i Muaşakası, Bir Muhtıranın Son Yaprakları, Nakıl (4 Cilt yerli ve yabancı öyküler), Bu Muydu, Heyhat, Küçük Fıkralar (3 Cilt), Bir Yazın Tarihi, Solgun Demet, Bir Şi’r-i Hayal, Sepette Bulunmuş, Bir Hikaye-i Sevda, Hepsinden Acı, Onu Beklerken, Aşka Dair, İhtiyar Dost, Kadın Pençesi, İzmir Hikayesi

Hatıraları: Kırk Yıl, Bir Acı Hikaye, Saray ve Ötesi

Denemesi: Sanata Dair

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 1 Yapım

Tüm yorumlar (4)
Avatar
king-of-pop (Jön) | 5 Eylül 2010, 21:03

Servet-i Fünün edebiyatına bağlı olmasından dolayı Aşk-ı Memnuyu okumak pek sürükleyici ve eğlenceli değildi ama eseriyle bize muhteşem bir dizi keyfi yaşattı.

Cevap Yaz
0
0
-Hipokondriyak- (Profesyonel) | 3 Ağustos 2010, 19:23

Edebyatımıza yön veren br yazarımız dha.Nur içinde yatsın.

Cevap Yaz
0
0
kaplumbagaterbiyecisi (Profesyonel) | 10 Şubat 2009, 13:05

adam gibi adam bu olsa gerek, romanlarını ne zaman okusam her daim kendimden bir parça bulurum, klasik olmak bu olsa gerek

Cevap Yaz
0
0
kaplumbagaterbiyecisi (Profesyonel) | 10 Şubat 2009, 13:04

adam gibi adam bu olsa gerek, romanlarını ne zaman okusam her daim kendimden bir parça bulurum, kalsik olmak bu olsa gerek

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz