Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Paco De Lucía

Flamenco, Flamenco (2010) Fragman
Paco De Lucía profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.6/ 10
3 oy

Paco De Lucía

Bilinmiyor

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

Flamenko\'nun en büyük gitaristlerinden Paco de Lucia, ya da gerçek adıyla Francisco Sanchez Gomez, 21 Aralık 1947\'de ailesinin 5. erkek çocuğu olarak İspanya\'nın güney Endülüs bölgesindeki bir liman kenti olan Algeciras\'da dünyaya geldi. Amatör bir gitarist olan babası Antonio Sanchez, Paco\'yu ve kardeşlerini genç yaşta teşvik etti ve Paco 5 yaşında sıkı bir çalışma içine girdi. Sahne adını annesi Lucia Gomez\'in anısına de Lucia olarak değiştiren Paco, ilk performansını 1958\'de yerel bir radyo olan Radio Algeciras\'da kardeşi Pepe\'nin söylediği şarkılara eşlik ederek gerçekleştirdi. Ertesi yıl Jerez de la Frontera\'da prestijli bir gitar yarışmasını kazandı ve 1961\'de ilk kaydını yaptı.

 

1963\'de, dansçı Jose Greco\'nun grubuna girdi ve değişik ülkelerde konserlere katıldı. New York\'da kendisini Niño Ricardo ve Mario Escudero gibi etkileyenlerden biri olan virtüoz gitarist Sabicas\'la tanıştı. İspanya\'ya dönüşünün ardından 1964\'de ailesiyle birlikte Madrid\'e taşındı; ertesi yıl Ricardo Modrego ile 2 albüm yaptı ve \"Festival Flamenco Gitano\" festivaline katıldı. 1966\'da gitarist kardeşi Ramon de Algeciras ile 3 albüm yaptı. Flamenko\'nun en büyük gitaristlerinden Paco de Lucia\'nın keşifleri sayısız; pek çok geleneksel formun sınırlarını melodik, armonik, ritmik ve teknik bakımdan geliştirmesiyle pek çokları tarafından modern flamenkonun babası kabul ediliyor. Bir caz gitaristin seviyesiyle kutsanmış virtüozluğu ile Lucia, bu aleme ender akınlardan birini yaptı ve aynı zamanda pek çok müzikal formu kendi stiline dahil etti. Buna ilaveten de Lucia flamenkoda enstrümantalistin rolünün değişmesine yardım etmiş oldu; önceleri yalnızca birkaç gitarist eşlik ettikleri şarkıcı ya da dansçıların yanında ikinci bir role sahip oldular, fakat de Lucia flamenkonun bir orkestra ile icra edilebileceği fikrine yardım etti ve popülerleştirdi.

 

Geleneksel formları zorlayarak kuralların dışına çıkarmasındaki cesareti İspanya\'da saf-flamenkocular tarafından tepkiyle ve düşmanlıkla karşılandı, fakat yeni nesil flamenko hareketinin müzisyenleri üzerinde çok büyük bir etkisi oldu.

 

Paco de Lucia, kökünü kaybettiği ve flamenkonun özüne ihanet ettiği yolundaki şikayetlere kulak asmadı. Bir keresinde şöyle demişti: \"Müziğimdeki köklerimi hiçbir zaman kaybetmedim, yoksa kendimi kaybederdim. Yapmaya çalıştığım şey; bir elimin gelenekte olması, diğerinin de flamenkoya yenilikler katmak için başka yerleri kazmasıydı. Kendimi kaybettiğimi düşündüğüm bir zaman oldu, ama şimdi değil. Şunu farkettim ki, eğer isteseydim bile, başka bir şey yapamazdım. Ben bir flamenko gitaristiyim. Başka herhangi bir şey çalsaydım bile, çaldığım şey yine flamenkoya benzeyecekti.\"

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 1 Yapım

Tüm yorumlar (0)

Avatar
Görüşleriniz