Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Harold Lloyd

Güvenlik Sonra Gelir (Safety Last) Fragman
Harold Lloyd profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4/ 10
24 oy
20 kullanıcının favorisi

Harold Lloyd

ABD

20 Nisan 1893

8 Mart 1971

Biyografisi

Harold Clayton Lloyd, 20 Nisan 1893 – 8 Mart 1971 yılları arasında yaşamış ABD' li oyuncu ve yönetmendir. Sessiz film döneminde ünlü olmuş ve pek çok başarılı komedi filmine imza atmıştır. Oyuncu Mildred Davis' in eşidir. Özellikle Safety Last! filmiyle ünlüdür.

 

Harold Lloyd, Charlie Chaplin ve Buster Keaton gibi sessiz film döneminin özgün ve etkili sanatçılardan biriydi. 1914 ve 1947 yılları arasında 200'e yakın film çekti. Bunların bir kısmı sessiz film, bir diğer kısmı da "talkies" diye adlandırılan sesli filmlerden oluşur. Yarattığı "Glasses Character" olarak da bilinen becerikli, tuttuğunu koparan azimli genç adam karakteri 1920'lerin Amerikasının ruhuna bir hayli uyunca başarılı olmuş ve Lloyd'u alanında özgün bir isim haline getirmiştir.

 

Harold Loyd filmleri, bugünün izleyicisinde bile heyecan yaratabilecek, gözüpek bir fiziksel beceriyi gerekli kılan ustalıklı sahneleri ile hatırlanmaya devam etmektedir. Haunted Spooks adlı filminin çekimleri sırasında bir patlayıcı nedeniyle sağ elinin baş ve işaret parmaklarıni kaybetmesine rağmen filmlerindeki beceri gerektiren tehlikeli tırmanış sahnelerinin pek çoğunda yine de kendisi oynamış ve çekimlerde elindeki sorunu gizlemek için protezli özel bir eldiven kullanmıştır.

 

Harold Lloyd'un Safety Last! filminde bir gökdelenin tepesindeki saatin yelkovanına tutunmuş haldeki görüntüsü, sinema dünyasının en unutulmaz karelerinden biri haline gelmiştir.

 

Ortalamaya vurulduğunda, Lloyd'un bireysel filmleri Chaplin'inkilere kıyasla ticari olarak daha az başarı kazanmışa da, Chaplin'in toplamdaki 10.5 milyon dolarına karşılık Lloyd 15.7 milyon dolar kazanmıştır. Bunun sebebi de Lloyd'un sürekli çalışması ve film çekmesidir; zira Lloyd 1920'ler boyunca uzun metrajlı yirmi film yapmışken, Chaplin'in sadece üç filmi gösterime girmiştir.

 

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Popüler Yorumlar

julesverne (Profesyonel) | 11 Şubat 2011, 18:21

Safety Last filmiyle tanıdığım daha sonra 15-20 dakikalık kısa filmlerini bulup izlediğim, sessiz sinemanın üç büyük sanatçısından biridir. Filmleri Charlie Chaplin\'i veya Buster Keaton\'u andırsa da farklı bir tarzı vardır. Filmlerinde genel olarak yuvarlak gözlüklü, saf, orta halli beyfendi karakterini canlandırır.

0
5

Tüm yorumlar (5)

Avatar
tucobenedicto (Artist) | 26 Şubat 2016, 03:14

evet türkiye'nin en bilinen sinema sitesinde bu adama yapılan yorum sayısı 4...evet gidin izleyin o b.ktan türk dizilerini..bilmeyin böyle adamları..

Cevap Yaz
0
1
FORHAN (Profesyonel) | 18 Şubat 2016, 23:54

Sessiz sinemanın en büyük yönetmen ve oyuncularından . Eşsiz sinema dehalarından biri .

Cevap Yaz
0
3
sinemagoria (Efsane) | 16 Kasım 2015, 22:54

Filmlerine bayılıyorum. Sessiz film denince akla gelen üç isimden biridir kendisi.

Cevap Yaz
0
1
tucobenedicto (Artist) | 2 Temmuz 2014, 02:39

dünya sinemasına safety last gibi bir baş yapıt sunan gelmiş geçmiş en büyük sessiz sinema komedyenlarinden birisi

Cevap Yaz
0
3
julesverne (Profesyonel) | 11 Şubat 2011, 18:21

Safety Last filmiyle tanıdığım daha sonra 15-20 dakikalık kısa filmlerini bulup izlediğim, sessiz sinemanın üç büyük sanatçısından biridir. Filmleri Charlie Chaplin'i veya Buster Keaton'u andırsa da farklı bir tarzı vardır. Filmlerinde genel olarak yuvarlak gözlüklü, saf, orta halli beyfendi karakterini canlandırır.

Cevap Yaz
0
5
Görüşleriniz