Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Paulo Coelho

Veronika Decides To Die Yeni Fragman
Paulo Coelho profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.8/ 10
15 oy
7 kullanıcının favorisi

Paulo Coelho

Brezilya

24 Ağustos 1947

Biyografisi

Paulo Coelho gençliğinde bir hippiydi. Yazarlığa başlamadan önce ülkesinde tanınan bir şarkı sözü yazarıydı. Bir süre gazetecilik de yapan Paulo Coelho, 1986 yılında Hıristiyanların Batı Avrupa\'dan başlayıp İspanya\'da Santiago de Compostela kentinde sona eren geleneksel hac yolculuğunu yaptı. Bu deneyimini Hac (özgün adı: \"The Pilgrimage\") adlı kitabında anlattı. 1988 yılında yayınlanan romanı Simyacı, Coelho\'yu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri yaptı. 42 ülkede yayınlanan, 26 dile çevrilen Simyacı, benzersiz bir başarıya ulaştı ve bu kitap sayesinde Gabriel Garcia Marquez\'den sonra en çok okunan Latin Amerikalı yazar oldu. Paulo Coelho\'nun kurduğu Paulo Coelho Enstitüsü, ülkesindeki yoksul çocuk ve yaşlılara yardım etmektedir. Coelho, UNESCO\'nun Kültürlerarası Diyaloglar programında danışman olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda İsviçre\'nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu\'nu düzenleyen Schwab Vakfı\'nın yönetim kurulundadır. Paulo Coelho pek çok saygın ödülün sahibi oldu; bunlar arasında Dünya Ekonomik Forumu\'nun verdiği Crystal Award ve Fransız Légion d\'Honneur nişanı da vardır. Yazar 2002 yılında Brezilya Edebiyat Akademisi\'ne kabul edildi. Coelho, ayrıca pek çok saygın basın kuruluşu için haftalık köşe yazıları yazmaktadır. Paulo Coelho Rio de Janerio\'da yaşamaktadır.

 

eserleri;

 

Beşinci Dağ, 
Işığın Savaşçısının Elkitabı, 
On Bir Dakika, 
Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum ve Ağladım, 
Simyacı, 
Şeytan ve Genç Kadın
Veronika Ölmek İstiyor, 
Zahir, 
Hac, 
Portobello Cadısı,

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 3 Yapım

Tüm yorumlar (7)

Avatar
balkes72 (Artist) | 1 Ekim 2011, 18:50

en son Elif isimli kitabını okuduğum yazar, iki kez de akıl hastanesine yatmış....

Cevap Yaz
0
0
Istanbul-1453 (Dublör) | 13 Mayıs 2011, 16:38

Kitaplarını severek okuduğum bir yazar. En çok Simyacı'yı beğendim. Gerçekten herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum..

Cevap Yaz
0
0
5Beckenbauer5 (Dublör) | 11 Nisan 2011, 21:39

Günümüz alimlerindendir kendisi. Çok büyük saygı duyarım. Yeni kitabı Elif gerçekten çok etkileyici. Anlayabilecek olan herkese öneririm.

Cevap Yaz
0
0
rana-as (Jön) | 10 Ekim 2010, 19:25

http://video.ntvmsnbc.c om/paulo-coelho-ntvye-konustu.html
 

Cevap Yaz
0
0
rana-as (Jön) | 10 Ekim 2010, 19:32

"bir gün yanıt bulmaktan bıktım ve sorularla ilgilenmeye başladım çünkü yanıtları ararken hayatı ıskalıyorsunuz. ben de birgün merhaba sorular dedim, beni provoke ettiniz, şevk verdiniz ve hayatıma tat kattığınız için teşekkür ederim"
sanatçı ile normal insan farkını hissettirecek cümleler

0
0
Piedra-Irmagi (Amatör) | 25 Haziran 2010, 14:07

Bir yazarın yazdığı bütün kitaplar mı bu kadar harika olur.Paulo Coelho'nun bütün kitapları böyle(Portobello Cadısı,Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım,Simyacı,Kazanan Yalnızdır ve Brida).Bugüne kadar 3 yazarın 5den fazla kitabını okudum:1.si Paulo Coelho,2.si Meave Binchy ve 3.sü Shakespeare.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz