Jean-Pierre Dardenne

6.9 17 oy

Jean-Pierre Dardenne Biyografi

Kardeşi Luc Dardenne ile büyük işlere imza atan yönetmen orta sinif bir işci anne-babanın çocuğudur... kardeşiyle, belcika'nin kucuk, postendusriyel bir kentinde cocukluklari ve ergenlikleri boyunca pek cok greve, boykota, gosteriye tanik olarak buyuyorlar. hatta olaylarin boyutu o kadar buyuk ki dardenneler'in babasi ogullarinin film ve tv seyretmesini yasakliyor.

 

Jean Pierre 17 yaşinda Bruksel'e gidip orada oyunculuk egitimi gormeye ba$liyor. burada karşılaştıgı yapımcı Armand Gatti, resmen hayatini degistiriyor. ondan siyasi meselelerle estetigin filmlerde nasil buluşturulacagini ogrenip Belçika'ya geri dönüyor. burda kardeşiyle birlikte film çekmeye karar veriyor, ancak maddi yetersizlikler yüzünden bi cimento fabrikasinda isci olarak calismaya basliyor.bu fabrikadaki zor ko$ullar, i$cilere uygulanan haksizliklar onu derinden etkiliyor.  daha sonra küçük çaplı siyasi belgeseller cekmeye başlıyorlar.

 

"Derive" adinda bir belgesel yapim sirketi kuruyorlar. belgeselle epey uğraştıktan sonra kurmaca oykusel filmlere yöneliyorlar.. ilk filmleri Flasch'tır, 86 yilinda pek cok avrupa festivalinde dikkatleri cekiyor. "La Promesse" isimli filmleri büyük yankı uyandırıyor. sonrasinda gelen "Rosetta" ise kariyerlerindeki dönüm noktasi oluyor. Dardenne kardeşler bu filmle 1999'da cannes film festivalinde altin palmiye'yi kazaniyorlar ve bu odulu kazanan ilk belcika filminin sahibi oluyorlar. altın palmiye'den 6 yil sonra bu kez "L'enfant" filmleriyle yine cannes film festivali'nin en prestijli odulunu ikinci kez aliyorlar. boylelikle cok az yonetmenin başarabildigi altın palmiye'yi iki kez alma onuruna kavuşuyorlar.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!