Luc Dardenne

7.01053 19 oy

Luc Dardenne Biyografi

Kardeşi Jean Pierre Dardenne ile büyük işlere imza atan yönetmen orta sinif bir işci anne-babanın çocuğudur... kardeşiyle, belcika'nin kucuk, postendusriyel bir kentinde cocukluklari ve ergenlikleri boyunca pek cok greve, boykota, gosteriye tanik olarak buyuyorlar. hatta olaylarin boyutu o kadar buyuk ki dardenneler'in babasi ogullarinin film ve tv seyretmesini yasakliyor.

Gençliğinde felsefe eğitimi alan luc dardenne daha sonra kardeşi ile birlikte küçük çaplı siyasi belgeseller cekmeye başlıyor.

"Derive" adinda bir belgesel yapim sirketi kuruyorlar. belgeselle epey uğraştıktan sonra kurmaca oykusel filmlere yöneliyorlar.. ilk filmleri Flasch'tır, 86 yilinda pek cok avrupa festivalinde dikkatleri cekiyor. "La Promesse" isimli filmleri büyük yankı uyandırıyor. sonrasinda gelen "Rosetta" ise kariyerlerindeki dönüm noktasi oluyor. Dardenne kardeşler bu filmle 1999'da cannes film festivalinde altin palmiye'yi kazaniyorlar ve bu odulu kazanan ilk belcika filminin sahibi oluyorlar. altın palmiye'den 6 yil sonra bu kez "L'enfant" filmleriyle yine cannes film festivali'nin en prestijli odulunu ikinci kez aliyorlar. boylelikle cok az yonetmenin başarabildigi altın palmiye'yi iki kez alma onuruna kavuşuyorlar.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!