Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Nelly

The Longest Yard Fragmanı
Nelly profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5/ 10
38 oy
35 kullanıcının favorisi

Nelly

ABD

2 Kasım 1974

Biyografisi

Gerçek adı Cornell Haynes Jr. olan Nelly, hayatının ilk yıllarını babasının Amerikan Ordusu’nda bulunmasından dolayı İspanya’da geçirdi. Değişik aksanı ile dikkat çeken Nelly, 1993 yılında arkadaşlarıyla birlikte “St. Lunatics” grubunu kurdu. Grup 1996 yılında “Gimmie What You Got” adında bir hit çıkarmasına rağmen Nelly, kendi solo çalışmalarına yöneltmeye karar verdi.  Universal Music Group ile anlaşan Nelly, 2001 senesinde ilk albümü “Counrty Grammar”i çıkardı. Aynı sene içerisinde grubu St.Lunatics ile ilk albüm “Free City”ye de imzasını atan Nelly, solo albümü “Counrty Grammer” ile Amerikan listelerinde 1 numaraya oturdu.

İmajıyla hem ‘iyi aile çocuğu’ hem de ‘gang’ kavramlarını bir arada tutan Nelly, bu albüm ile 7 kere platin plak aldı. Aynı sene içerisinde “En iyi Rap Albümü” ve “En iyi Solo Rap Performansı” Grammy’lerine aday gösterilen Nelly, albümden çıkan single “Ride Wit Me” parçasına çekilen klip ile 2001 MTV Video Müzik Ödüllerinden “En iyi Rap Video” ödülüyle döndü.  2002 senesinin Temmuz ayında 2. albüm “Nellyville”ı piyasa süren Nelly, bu albümle Amerika listelerinde 3 hafta 1 numarada kaldı. Albümün ilk haftadaki satış rakamları 714,000’in üzerindeydi ve bir ay sonrasında Nelly üç kere platin plağın sahibi oldu. Albümden çıkan single’lardan “ Hot In Herre” listelerde 7 hafta boyunca 1 numarada kalırken, ikinci single, Keith Rowlands ile beraber çalışmasının ürünü, “Dilemna” ile de listelerde 10 hafta boyunca 1 numarada kalmayı başardı. “Dilemma” müzik listelerinde 10 hafta 1 numarada kalmayı başarabilen tek rap parçası olma özelliğini korurken, Nelly Amerikan Müzik Ödülleri’nden “Favori Rap/Hip-Hop sanatçısı” ödülünü kazandı.  

2003 yılında gelen “En iyi Solo Rap Performansı” ile Keith Rowlands ortaklığıyla “En iyi Rap Dueti” Grammy’lerini kazanan Nelly, aynı zamanda Amerikan Müzik Ödüllerinden “Fanların Seçtiği” ödülünü de aldı. Aynı sene bir remix albümü olan “Da Derrty Versions: The Reinvention”ı çıkartan Nelly, 2004 senesinde P.Diddy ile eşlik ettiği Murphy Lee’nin “Shake Ya Tailfeather” şarkısı ile üçüncü kez Grammy kazandı.

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (6)
Avatar
BilboBaggins (Figuran) | 29 Eylül 2011, 14:26

En Uzun Mesafenin ayakkabısız koşucusu xD çokda iyi koşuyor ama

Cevap Yaz
0
0
extersss (Artist) | 15 Haziran 2011, 00:50

Nelly ile fergie Party People düetlleri harika sesi mükemmel çok hoş bir adam başka bir havva var çözemediğim karizmatik ayrıca şarkılları ise iyi bu sıralar dinlemeye başladım rap sevmedğim halde :) neyse bayılıyorum kendsine kısacası

Cevap Yaz
0
0
tekrarseslen (Profesyonel) | 2 Kasım 2009, 22:07

En uzun mesafede fena değildi. Ama ben şarkılarını dinlemeyi tercih ederim :) Nellyville. (oyunculuğu kötü olduğu için değil, şarkıları çok keyifli olduğu için)

Cevap Yaz
0
0
seyirciyimabey (Profesyonel) | 2 Kasım 2009, 18:06

Ne yazık ki oyunculuğunu daha göremedim filmlerini izlemek nasip olmadı ama çok güzel bir sesi var gerçekten.

Cevap Yaz
0
0
sevendays (Profesyonel) | 22 Mayıs 2009, 19:40

yha süper şarkıları sesi kendisi harika tek kelimeyle

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz