Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Cici Kızlar

Cici Kızlar profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1/ 10
12 oy
8 kullanıcının favorisi

Cici Kızlar

Türkiye

1 Nisan 1975

Biyografisi

Bilgen Bengü Istanbul\'da dünyaya geldi.Sarki söylemeye çok küçük yaslarda basladi, genel-likle ya masa altinda ya da ayna karsisinda. Bilgen 3 ya da 4 yasindan beri sarkilar söylerek büyüdü. Müzige karsi yete-negini fark eden ailesi onu Ankara Devlet Konservaturi\'na göndermek istedi ama liseye baslayinca çok sevdigi müzigi okul orkestrasinda solist olarak sarkilar söylerek devam ettirdi.
Bilgen Bengü profesyonel müzige de çok küçük yaslarda basladi. Daha lisede iken onun ilk müzik kontratini ailesi onun adina imzaladi. Bu profesyonel müzik yasaminin baslangici entrasandi. Bilgen lisedeki çok sevdigi sinif arkadasinin annesinin müzik çalismalarina eslik ederdi ve bu vasitayla bir gün Nino Varon\'la tanisti.

Bilgen\'in müzik kabiliyeti ve de tatli kivircik saçlari Nino\'nun dikkatini çekti ve Bilgen, Sanar Yurda-tapan tarafindan baslatilan 3 kizdan olusan Cici Kizlar projesinde Sebnem Aksu ve Birnur Bilginoglu ile birlikte yer alma teklifini aldi. Bilgen, Cici Kizlar\'a katilmasiyla kendini 1975 Eurovision Türkiye elemelerinde yarisirken buldu. Yarismaya bestesi ve güftesi Atilla Özdemiroglu - Sanar Yurdatapan\'a ait \'Delisin\' adli sarki ile katildilar.

1975 ESC Türkiye Yarismasi\'nda Semiha Yanki ile birinciligi paylastilar ve Türkiye\'yi temsil edecek yarismacinin tespit edilmesi için gereken kurayi Bilgen Bengü cekti. Kurada kaybedince Türkiye\'yi Stockholm\'de temsil etme hakkini kaybettiler. Ama o dönemlerde bir anda bütün Türkiye\'nin tanidigi Cici Kizlar\'in Kivircik Bilgen\'i olmustu. Sat Yapim tarafindan hazirlanan sarki ve koreografiler onlar için özel olarak yapiliyordu. Cici Kizlar\'la birlikte 2 sene çok basarili bi çalisma yapti. \'Delisin\', \'Bak Su Çocuga\', \'Olmaz ki\', \'Uçtu Uçtu\' sarkilari dillerde dolasti.

Birçok dergi ve kurulus tarafindan yilin grubu seçildiler. \'Delisin\' adli filmde oynayarak Tarik Akan ve Necla Nazir\'la basrölü paylastilar. Cici Kizlar olarak bir aylik Anadolu turnesinde konserler verdiler.
1976 yilinda Cici Kizlar grubu dagilinca Bilgen Bengü müzige tek basina devam etti.

Nino Varon\'la Nova Müzik altinda çalismalara basladi ve düzenlemeleri Onno Tunç\'a ait olan \'Söyle Kimdi O\' adli bir 45\'lik çikardi. Hey dergisinin \'Yilin Ümit Veren Kadin Sesi\' seçildi. \'Söyle Kimdi O\' adli çalisma müzik listelerinde birinci oldu. Ardindan \'Kendine Iyi Bak\', \'O Piti Piti\' ve \'Dik Kalbimde Yarayi\' sarkilarini çikardi. 6 defa Anadolu turnesine çikti. Bunlardan bazilarinda Baris Manço, Bedia Akartürk, Tanju Okan, Coskun Demir, Edip Akbayram, Tülay Özer, Ela Altin, Ahmet Özhan, Neco, Melike Demirag, Arzu Ece, Fatih Mühürdar, Ercan Turgut gibi sanatçilarla ayni sahneyi paylasti.

Sahne, konser, turne çalismalari yaparken ayni zamanda okuluna da devam ediyordu. 1984 yilinda I.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuari Temel Bilimler bölümünden mezun oldu.

1987 yilinda bir çok bestesini, düzenlemesini Esin Engin ve Turhan Yükseler\'in yaptigi \'Kivircik\' adli kaset çalismasi yapti ama yeterince tanitim yapilmamasindan dolayi umdugunu bulamadi ve 1988 yilinda müzige ara verdi.

Uzun bir aradan sonra 2002 yilinda 4 sarkilik maxi single çalismasi \'Canim Çekti\'yi çikardi. Düzenlemeleri Turhan Yükseler\'e ait olan çalismada \'Delisin\', \'Söyle Kimdi O\', \'Nerden Çikti Bu Rüzgar\', \'Haydi Haydi Git de Konus\' adli sarkilar bulunmaktadir. Bilgen Bengü, Cem ve Can isimli iki erkek evlat sahibidir.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (1)

Avatar
filmkolik22 (Artist) | 12 Ocak 2009, 14:41

Ah kalbim ben sen den çok çektim söyle nedir bu halin valla sen delisin...
olmazki böyle çarpılmazki çıldırmışsın sanki valla sen delisin...
ne olmuş birden gördüysen onu ...ömründe ilk gördüğün erkek o mu...aman sus sus duymasınlar sesini..göğsümden koparıp atarım seni..la la la :)delisin delisin

Cevap Yaz
0
0
filmkolik22 (Artist) | 12 Ocak 2009, 14:49

Bu kaçıncı sevgi belki kırkbeş elli ben bildim bileli kalbim sen delisin delisin...
hiç mi ders almazsın bir an boş durmazsın fikrimi sormazsın vallahi delisin delisin..
anlaşıldı sen duruncaya dek bu iş hep böyle sürüp gidecek aşk herzaman faydalı olmuyor..
Senden bana hiç rahat yüzü yok... Lay lay lay delisin delisin

0
0
Görüşleriniz