Dokuzuncu Kapı

The Ninth Gate

Bütün Fragmanlar ►
Dokuzuncu Kapı (1999) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1
/ 10
561 oy

13 Kasım 2002

1999 - ABDİspanyaFransa

GerilimGizemKorku

133 Dak.PT133M

John Brownjohn

501 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Dean Corso, zengin koleksiyoncular için eski ve çok değerli kitapları araştıran ve bulan bir araştırmacıdır. Yaptığı görev kültürel birikim, hüner ve çelik gibi sinirler gerektirmektedir. Corso, ünlü bir kitapsever olan Boris Balkan için Satanik ayinleri anlatan bir seri kitabın sonuncusunun peşine düşer. Rivayete göre bu kitap Karanlıklar Krallığının dokuz kapısını açacak bir el yazmasıdır. Geri kalan iki kopyası Avrupa’dadır. NewYork’tan Toledo’ya, Portekiz’den Paris’e giden yollarda Corso labirent gibi tuzaklarla, vahşi ve gizemli ölümlerle karşılaşır. Kendisini koruyan güçler yardımı ile kendisinden çok daha güçlü bir varlığa karşı adım adım yaklaşmaktadır. Zamanla asıl görevinin bir kitabı bulmaktan çok daha farklı olduğunu anlar.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen kadirdotcom
Popüler Yorumlar
no-comment (Profesyonel) | 20 Kasım 2009, 18:01

Aslında film konu olarak gayet iyiydi. Filmin kadrosu da yeterliydi. Başroldeki Johnny Depp\'e söylenecek söz zaten yok. Kendisini ispatlamış bir oyuncu. Filmdeki eksik bulduğum detaylar şunlar; 1- Filmde doğaüstü bir olay anlatılıyor ama ortada kayda değer bir doğaüstü sahne yok. Böyle bir film çekiyorsan izleyiciye olağanüstü sahneler göstermek zorundasın. 2- Emmanuelle Seigner isimli kadının kim olduğu - \"ne\" olduğu belli değil. Film biterken Casting\'a bakıyoruz kadının oynadığı rol \"The Girl\" yani \"KIZ\" olarak geçiyor. Peki \"KIZ\", (Koruyucu melek mi? Hayır, Yüzüne yumruk yiyen ve burnu kanayan bir melek gördünüz mü siz?... Şeytan mı? Yüzüne yumruk yiyen Şeytan olur mu? Ayrıca insanoğlu\'na düşman olan Şeytan Johnny Depp\'i tehlikelerden koruyor. Olur mu yani? :) Şeytan da değil.)Yahu iyi de uçuyor bu KIZ? Neyse :) İzleyici olarak haliyle bu belirsizliği kabul edemem. 3- Filmin sonlarına doğru Emmanuelle Seigner ve Johnny\'nin kırlarda çimlerin üzerinde kırmızı noktalı bir sahnesi var. Bu doğal çekim sonucu olan birşey miydi yoksa \"Ayin\'in bir parçası mıydı? Anlaşılmıyor. Zira Emmanuelle Seigner\'in yüzünün aldığı şekillerden bir an YARATIĞA dönüşeceğini zannettim. Neyse :) 4- Kırmızı noktalı o sahnelerden sonra Emmanuelle Seigner ve Johnny\'i hiçbir şey olmamış gibi ve geçen akşam kırlarda o hareketleri yapanlar onlar değillermiş gibi birbirlerine mesafeli durarak araba ile benzinliğe doğru giderken görüyoruz. Yani sahneler arası kopukluk vardı. Bütün bunları toplayınca ortaya ziyan edilmiş bir konu ve Johnny Depp\'in iyi oyunculuğu kalıyor.

0
+5
kamelyaa (Star) | 07 Mayıs 2013, 23:36

Roman Polanski'den çıkma en berbat film olarak bilinir. Benim açımdan 2 saatlik süresine rağmen sıkmayan, gizemini koruyan ama sonunda kocaman bir hiç olduğu gerçeğini yüzüme vuran filmdir. Basiretsiz, anlaşılmaz ve bir o kadarda sığ kalmış bir konuya sahip. Sonunda ''ulan izleyicilerle dalgamı geçtiler yoksa'' diye düşünmedim değil... Johnny Depp'ten sonra filmin diğer bir önemli karakterini canlandıran Emmauelle Seigner ablamız hakkında bir iki kelam etmek isterim. Kendisi başlı başına filmin korku unsuru. Ürkütücü bakışlar mı dersin, gür ve sarı saçın altına yakışmayacak koyuluktaki kaşları mı dersin, konuşma tarzı mı dersin valla bu filmin adını her duyduğumda aklımda belirecek ilk şey kendisidir... Roman Polanski'nin en kötü filmi nasıl oluyor? sorusunun cevabını merak edenler buyursunlar izlesinler... 29. sayfadaki no-comment adlı arkadaşın yorumu her ne kadar spoiler içerse de filmin anlaşılmazlığını dile getiren güzel bir yorum yapmış.

0
+4
Tüm yorumlar (205)
duygulu_b (Figuran) | 08 Mart 2014, 12:54

Johnny Depp'e yakıştıramadıgım bir film ...

Cevap Yaz
0
0
Cesc-pb (Profesyonel) | 31 Ocak 2014, 18:18

Filmi resmen oldu bittiye getirmişler "no-comment" ve "kamelyaa" nickli üyelerin dediği gibi bende E.Seigner'ın o son sevişme sahnesinde şeytana dönüşeceği bekliyorum ama kadın tüplü televizyon gibi şeytan olup olmamakta kararsız bırakılmış tamam diyorsun başından beri şüphe duyduğum bu sonra hiç bir şey olmamış gibi J.Depp ile aynı arabada yolculuğa devam ediyor onu da kamere markajında şeytana dönüşmüş de orada bırakılmış gibi kadraja almışlar, sonra diyorsun herhalde ben yanlış anladım bu kezde not bırakıp al sana 9. resim diyor. Oyunculuklar rollerini hakkıyla vermiş ama konu itibari ile çok fazla hatalar var.
Son olarak ise işin esprisi : Böyle iblise can kurban demek istiyorum :D İblis taş çıktı :D :D

Cevap Yaz
0
1
marasko (Figuran) | 01 Mart 2014, 12:53

Son kağıttaki resimde E.Seigner vardı. Yani E.Seigner şeytan'dı. Biri kitaplarımın peşinde diyordu bi sahnede de. Kitapları yazan E.Seigner. Johny 'den hoşlandığı için 9. kapının anahtarını ona verdi yani son orjinal parçayı. Böylelikle 9. kapıdan Johny geçti ama film orda bitti tabi :)

0
1
srksrksrk (Figuran) | 19 Kasım 2013, 03:33

masonluk gibi gizli örgütler, şeytan, şifreler vb. konularda bilginiz ve bu konulara ilginiz yoksa kesinlikle izlemeyin bir şey anlamazsınız ve çok sıkılırsınız... eğer bu konulara ilgiliyseniz izlenebilir ama fazla bir şey beklemeyin...

Cevap Yaz
0
0
forzAntalyaspor (Figuran) | 27 Ekim 2013, 15:18

6/10

Cevap Yaz
0
0
minire_sagir (Amatör) | 22 Ekim 2013, 21:14

rezalet...

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz