Gölgeler ve Suretler

Gölgeler Ve Suretler

Gölgeler ve Suretler (2010) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
132 oy

11 Mart 2011

DramPolitik

116 Dak.PT116M

Derviş Zaim

75 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Derviş Zaim'in “Minyatür” sanatını anlattığı “Cenneti Beklerken”, “Hat” sanatını anlattığı “Nokta” dan sonra üçlemenin son filmi olan ve “Gölge” sanatını anlatacağı “Gölgeler ve Suretler” isimli filminin çekimleri Nisan 2010 tarihinde başlayacak. 1963 Kıbrısta geçen hikayede Buğra Gülsoy “Ahmet” isimli Kıbrıslı Türk bir genci canlandıracak. Yönetmenle karakter çalışmalarına başlayan Buğra Gülsoy “Derviş Zaim gibi usta bir yönetmenle çalışmak çok onur verici. Yönetmenimle masa başı çalışmalarına başladık. 1963 siyasi olaylarının içinde geçen hikaye kanlı Kıbrıs tarihine gerçek bir ayna tutuyor.” yorumunda bulundu

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen jaki
Popüler Yorumlar
tetikci34 (Profesyonel) | 16 Mart 2011, 10:31

Film çok az salonda gösteriliyor.Bence içerik bakımında iyi film olmuş.Senaryosu iyi.İzlerken hiç sıkılmadım 10/7

3
+17
zikkzak (Profesyonel) | 17 Mart 2011, 16:00

bu ne güzel isim böyle!minyatür,hat ve gölgeler...ilginç bir üçleme gibi görünüyor izlemek gerek,kıbrıs tarihini de içinde barındırıyormuş çok dikkatimi çekti

8
+17
Tüm yorumlar (51)
poormf (Profesyonel) | 23 Mart 2014, 10:08

Anna karakterini canlandıran Popi Avraam ve biraz da Veli karakterini canlandıran Osman Alkaş dışındaki bütün karakter ve oyunculukların yapay olduğu filmde, aklı başında ihtiyarların itidal beklentisine karşı iki taraftan gençlerin kan isteriz nidalarıyla gerçekleşen olaylar anlatılıyor.

Anna gibi bir anneden neden ırkçı bir oğul yetişmiş, ya da Ruhsar davranışlarıyla babasının kızı olmayı hak ediyor mu? Yanıt yok. Yani, komşuyu komşuya kırdıran düşmanlığın temeline inecek sorular sorduracak bir yapım olmasını beklerken yönetmen, Rum otobüsündeki Ruhsar'ı küçük bir Rum kız çocuğuna ispiyonlattırarak barışa, umuda, insanlığa dair mesaj vermek kaygısının olmadığının gösteriyor. Özellikle mi seçilmiş bilinmez ama Türk, Rum hiçbir karakterin yüzünde insanca bakış yok.

Belki olaylar o dönemde filmde anlatıldığı gibi cereyan etmiştir ama filmin başlangıcında zikredilen resmi tarih söylemini yansıtmak dışında, üzerinden geçen 50-60 seneden sonra yaşanılanlara kan davası gözüyle bakmak kime ne kazandıracaktır? Neye hizmet edecektir?

Döneme sağlam bir bakış olmayınca müsamere gibi ilerleyen filmde kullanılan gölge oyunu da havada kalmış.

"Tarih tekerrürden ibarettir derler, İbret alınsaydı hiç tekerrür eder miydi tarih" diye demiş ya Mehmet Akif Ersoy, bu film o ibreti anlatıyor mu?!
Barışa, kardeşliğe, umuda, insanlığa dair ne söylüyor?
30/100

Cevap Yaz
0
1
STEPHEN1A (Dublör) | 19 Mart 2014, 01:38

bu filmi dört gözle bekliyorum.derviş zaimin yönetmeni olduğu her filmi gözü kapalı izlerim çünkü o tabutta rövaşata gibi bir başyapıtın sahibidir ve türk sinemasına bu muhteşem eseri kazandırmıştır.güzel bir film bizi bekliyor...

Cevap Yaz
0
0
Abdulkeiderkeita1980 (Figuran) | 18 Ağustos 2013, 14:43

son derece güzel bir filmdi..Komşuluk ilişkileri, insanların birbirlerine karşısaygısı sevgisi.. İnanılmaz bir anlatımla Derviş Zaim imzası. Teşekkürler Derviş hoca :)

Cevap Yaz
0
0
baran34 (Profesyonel) | 11 Temmuz 2013, 20:59

Kıbrıs'lı bir yönetmenin bakış açısı ile Kıbrıs trajedisinin varoluş nedenlerinden köylülerin silahlandırılması ve akabinde gelişen nahoş olaylar anlatılmış. Karpaz yarımadasında çekilen film Derviş Zaim'in Cennet'i beklerken ve Nokta filmlerinin ardından çektiği üçlemenin sonuncusu. Film de Osman Alkaş(veli) ve Pori Avraam(anna) harika bir oyunculuk sergiledi. Osman Alkaş'ı daha önce Kıbrıs kanallarında yapmış olduğu programlarda seyretmiştim. Türkiye'de de Öyle bir geçer ki zaman dizisinde oynuyor. Çağan Irmak ve Derviş Zaim filmleri insanı izlerken bir garip hüzünlendiriyor. Yapımın eksiklerine gelirsek; rumca konuşmalar neden altyazı ile verilmemiş bir de figürasyon çok yetersiz olmuş. İzlenmesi fikir dağarcığımızı geliştirecek türden bir yapım.

Cevap Yaz
0
0
gulcicekportakalnar (Figuran) | 03 Eylül 2012, 16:45

üçleme diyor. tek izlenebilecek bir film mi? diger filmleri de izlemelimiyim?

Cevap Yaz
0
1
zytn (Amatör) | 19 Kasım 2012, 14:01

istersen üçleme izle daha keyifli olur fakat birbirinden bağımsız filmler yani tek de izleyebilirsin.

0
1
gulcicekportakalnar (Figuran) | 05 Ocak 2013, 13:14

eyvallah :)

0
1
Görüşleriniz