Kaplumbağalar da Uçar

Lakposhtha hâm parvaz mikonand

Bütün Fragmanlar ►
Kaplumbağalar da Uçar (2004) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.5
/ 10
386 oy

06 Mayıs 2005

2004 - İranFransaIrak

DramSavaş

98 Dak.PT98M

Bahman Ghobadi

Turtles Can Fly

481 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Saddam döneminden sonra Irak -Türkiye sınırındaki Kürt Mülteci kampında mayın toplayarak hayatlarını sürdürmeye çalışan çocukları anlatan film.

Filmi Ekleyen cagatay
Popüler Yorumlar
DersuUzala (Profesyonel) | 13 Aralık 2012, 20:17

Mayınlar,sakat insanlar, ailesini kaybeden cocuklar ve kampta giderek büyüyen mutsuzluk ve korku...Yönetmenden ağır silahlara karşı sembolik bir isyan. Uzun süredir parçalanan bir coğrafyanın biriktirdiği acıyı görürken insanın midesi bulanıyor.Olağanmış gibi devam eden hadiseleri görenler bir sanat dehasının imbiğinden geçirdiği bu büyük acıyı hissetmeye başlıyor.Yılların hüznünü acısını trajik bir biçimde izleyicinin psikolojik iklimine sokan, rejim değişikliği sonrası ırakta çekilen ilk film olması sebebiyle de ayrı bir önem taşıyan cok başarılı bir film.

0
+10
mathilda-leon (Artist) | 04 Kasım 2012, 09:07

AĞLAYAMIYORSUN BİLE ÇOCUK ... AĞLAYAMIYORSUN.. ÇÜNKÜ SEN DAHA ÖLÜMÜN NE OLDUĞUNU BİLE BİLMİYORSUN .. Kuş seslerinin yerini ; annesini , babasını , kardeşini yitiren çocukların ağlama seslerinin aldığı bir coğrafya ve ölüm kokan mayınların arasında tertemiz masum çocuk yüzleri . Sevginin en saf hali ve korkunun umutla bakan gözleri ele geçiriş hikayesi ... Yönetmeni Bahman Ghobadi'nin kendi çocukluk anılarından da yola çıkarak çektiği bu film pek çok festivalden haklı olarak ödülle dönmüş savaş karşıtı yapımlardan biri . Kendi ülkesinde mülteci olan , ailelerini ve umutlarını kaybeden çocukların hikayesini asla duygu sömürüsüne kapılmadan en gerçek ve en yalın haliyle önümüze koyması aslında bu filmin sırrı . Özellikle filmdeki çocuk oyuncuların o bölgede yaşayan çocuklar olması filmi dahada sarsıcı hale getirmiş zira ; evet belki bir çocuk savaşı algılayamayabilir ama yaşadıkları , gözlerindeki acı ve korku tümüyle gerçektir ve bu filmde onların yaşadığı her duyguyu iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz . Onlar bir ülkesi , umudu olmayan çocuklar . Belkide pek çoğu göremedi gençliğini. En çok içimi acıtansa o masum gözlerdeki yaşanmışlığın verdiği yaşlılık ifadesi. Sanırım asla unutamayacağım o güzel yüzlerini .

0
+7
Tüm yorumlar (180)
PsychologyDrama (Amatör) | 05 Nisan 2014, 01:41

Bu filme yazılacak o kadar çok şey varki, boğazında düğümü çözemiyorsun.. Tek bir söz aslında herşeyi anlatır bazen; "Aynı evrende yaşamamalı cellatlar ve çocuklar;
Ya ölmeli cellatlar, ya da hiç doğmamalı çocuklar. Che Guevara"..

Cevap Yaz
0
1
esracelik_CZCK (Figuran) | 25 Mart 2014, 17:57

İzlemek yürek istiyor gerçekten ... Çocukluğunu yaşayamayan çocuklar... Kendilerinin başlatmadığı bir savaşın bedelini en ağır şekilde ödeyen ÇOCUKLARRR!..

Cevap Yaz
0
5
efrahcumali (Amatör) | 01 Mart 2014, 16:03

Tam bir dram. Kelimeler boğazında düğümleniyor insanın.

Cevap Yaz
0
0
elvan_dagguden (Amatör) | 07 Şubat 2014, 10:09

çocuk her yerde çocuk denir ya, bu filmi izlediğimde hiç de öyle olmadığını gördüm... bu çocuklar çoktan büyümüş, olgunlaşmışlar...hayat onları bir anda kocaman bireyler haline getirmiş... gözlerdeki korku,umutsuzluk, hüzün içinizi acıtacak...daha oyun oynama, gezip tozma yaşlarında, okula gidip karne alma zamanlarında bu çocuklar hayat mücadelesine girmiş de, başarıyla kotarmışlar bile... çok güzel ve uzun süre aklımdan çıkmayacak bir film izledim...çocuklar sanırım bölgenin çocukları, şahaneydiler...içten,samimi,yalın ve çok başarılı oyunculuk sergilemişler.bu film benim ghobadi ile tanışmamı sağladı, diğer filmlerini de listeme ekledim.. izlemelisiniz..

Cevap Yaz
0
3
erguvani (Amatör) | 04 Şubat 2014, 00:34

bu film bütün şımarık çocuklara izletilmeli,yanı başımızdaki drama çocuk gözüyle tanık olmak..
yürek dayanmıyor, tabii yüreği olana..

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz