Bu Son Olsun

Bu Son Olsun (2012) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.9
/ 10
270 oy

06 Ocak 2012

DramKomedi

100 Dak.PT100M

Orçun Benli Şükrü üçpınar

157 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Yaşar, Apo, Kovboy Ali, Cevat ve Ertuğrul kendilerine Balat semtini mesken tutmuş beş evsizdir. Hayattaki tek gayeleri, karınlarını doyurmak ve en büyük tutkuları olan şaraptan bir gün bile olsun ayrı kalmamaktır. Günübirlik yaşayan bu beş kişi, gayelerine ulaşabilmek için zamanın fırtınalı politik atmosferinden dahi faydalanmasını bilir.Sokaklarda yaşayan bu beş evsiz 12 Eylül 1980 sabahı geldiğinde sokağa çıkma yasağı ile karşı karşıya kalırlar. Ancak onların gidebilecekleri tek evleri vardır; o da yine sokaklardır. Yaşanan bir dizi yanlışlıklar komedisi sonucu kendilerini siyasi mahkûmlarla birlikte aynı cezaevinde bulurlar.Cezaevi yönetimi arasında ise bir güç savaşı mevcuttur. Uzun yıllardır cezaevini dilediği gibi yöneten Cezaevi Müdürü Hızır, 12 Eylül askeri müdahalesi ile cezaevine atanan Yüzbaşı Kenan’ın üstü olmasından memnun değildir. Bu esnada diğer cezaevi personeli de yaşanan yeni durum içinde kendilerine iyi bir yer edinme peşindedir. Bu keşmekeş Yaşar ve arkadaşları için iyi bir fırsattır ve bu fırsatı değerlendirip kendilerine rahata erdirmeyi bilirler. Ancak zamanla içeride yaşananlara gönlü elvermeyen Yaşar, dışarıdan da tanıdığı mahkûmları kurtarmak ve duvarların birbirlerinden ayırdığı Sinan ile Lale çiftini tekrardan kavuşturmak için bir plan yapar.
 
Bu film, 12 Eylül darbesini komedi unsurları kullanarak eleştirmekte ve mahkum etmektedir. Bu Son Olsun ismi ise Cem Karaca'nın ünlü şarkısı Bu Son Olsun'dan esinlenilmiştir.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen fays
Popüler Yorumlar
dogukan35 (Efsane) | 03 Ekim 2012, 21:11

80'li yılları anlatan komedi unsurlarını barındıran bir filmi ilk defa izledim.. O yıllarda yaşayan kendi tabirimce 5 keş insanın yaşadığı trajikomik olayların anlatıldığı bir film.. Bazı yerinde güldüren ancak o yılları anlatığı için ve o seneler hakkında çok araştırma yapmış biri olarak çoğunlukla hüzünlendiren bir yapım oldu benim açımdan.. Mustafa Uzunyılmaz'a yakışıyor her rol arkadaş.. Gerektiği yerlere gelemedi ama oynadığı filmlerin ve dizilerin takipçisiyim.. Bilmiyorum ama şu eleştiriğide yapmak istiyorum.. Hazal Kaya'yı beğenirim ancak bu role daha o durumu barındıracak daha iyi bir oyuncu gelebilirdi.. Her neyse tekrar filme dönecek olursak; hiç ummadığınız belkide sizinde aynı düşünceye, fikre sahip olmayan ve hayatlarında belkide hiçbir gayesi olmayıp tek düşüncesi günü değerlendirip içki içmek, gırgır yapmak olan insanlar günü geldiğinde sizin hayatınıza farklı bir yerden girip önemli bir rol oynar.. Bilemezsiniz.. Ayrıca onların sıcaklığı sizi o yılların üzüntüsünü unutturmasada belkide sizi tebessüm ettirecek.. Sonda zaten son eleman için böyle bir son bekliyordum.. Genel itibariyle güzel olan bu yapımı izleyebilirsiniz.. 6.5/10..!!

0
+16
dadashasim (Figuran) | 08 Ağustos 2011, 03:02

ünlü komedyen oyuncularıın oynadığı bir film.konusuda bir hayli ilginç gözüküyor.filmi merakla bekliyorum.

3
+15
Tüm yorumlar (132)
EvciMen33 (Figuran) | 09 Nisan 2014, 23:55

- Birilerinin cenneti, diğerlerinin cehennemidir. Gecenin en karanlık anı şafak sökmeden az öncesidir. 7.1

Cevap Yaz
0
1
sportivoenzo (Amatör) | 29 Mart 2014, 15:26

80'li yıllarda sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu , filmde o tarihte geçen komik olayları bize anlatıyor .

notum : 5

Cevap Yaz
-1
+2
yilmazbahadir (Amatör) | 15 Mart 2014, 17:21

güzel bir şekilde anlatılmış bir film kendimizi tanıdığımız bir film

Cevap Yaz
0
1
ranchoddasshamaldas (Figuran) | 12 Şubat 2014, 15:29

Aşkı, devrimi, fakirliği anlatan bir film. İzlerseniz bir şey kaybetmezsiniz.

Cevap Yaz
0
1
STEPHEN1A (Dublör) | 01 Şubat 2014, 14:45

Bir tarafta sert bir gerçeklik, öte tarafta ise abartılı bir komedi, filmi biraz kafası karışık bir hale sokmuş. Türk sinema seyircisi komediyi sever ama eğer bireysel değilse hicivden pek hoşlanmaz. Bu Son Olsun hem siyasi, hem taraf, hem de komik olmaya çalışıyor. Seyirci buna nasıl tepki verecek şimdiden kestirmesi güç.

Cevap Yaz
-1
+1
Görüşleriniz