Black

Black (2005) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.2
/ 10
1316 oy

Dram

122 Dak.PT122M

Sanjay Leela Bhansali Bhavani ıyer

1548 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

2005 yapımı güzel bir hint/amerikan filmi.hayatını karanlıkta yaşamaya mahkum sağır ve kör bir kızın, öğretmeni sayesinde hayatın abecesini öğrenmesinin konu edildiği; dram yönünün sömürülmeyip sadece ortaya konulduğu, sürükleyici ve izlenesi bir eser. kızlarına belli kalıpların içerisinde baktıkları için başarılı olamayan bir aileye, öğretmen bakış açısının bolluğu ile karşılık veriyor ki bu sayede imkansızı-bu da asla öğrencisine öğretmediği bir kelime- başarıyor.
Black filminin 2013 yılında Türkiye'de Benim Dünyam adıyla bir yeniden çevrimi gösterime girmiştir.

Filmi Ekleyen ceyyhun
Popüler Yorumlar
criticus (Profesyonel) | 05 Ağustos 2012, 03:26

Herkesin alfabesi a ,b,c,d,e ile başlarken senin alfaben B,L,A,C,K ile başlıyor, bunu bilmen lazım” Yönetmenliğini sanjay leela bhansali'nin yaptığı, Slumdog Millionaire filmindeki yarışma sorularından birinin cevabı olan bu yüzden de aktörü olan amitabh bachchan'ın ismini hafızama yazan 2005 yılına ait bir hint filmdir BLACK . 2 yaşında geçirmiş olduğu hastalık sonrasında kör ve sağır olan michelle ile onun bu zorlu yaşamında gözü ve ağzı olan debraj sahai'nin hikayesidir. michelle , debraj ile tanışmadan önce karanlık ve sessiz dünyasında korkarak ve her şeyden habersiz yaşamaktadır.debraj ise kimsenin umudunun olmadığı michella'yı karanlığından çıkararak; ona ,kendi ayakları üstünde durmayı öğretmiştir.onlar artık ayrı iki bedende tek ruhtur. Aslında isminin vermiş olduğu anlamı izleyiciye 122 dk’yla özetliyor BLACK –SİYAH .hayatında başka renklere yer olmayacak insanların halini bu kadar güzel sunabilen bir başyapıt uzun zaman çekilmeyecektir kanaatimce,bu filmin insan üzerindeki etkisi de bir başka! allaha şükürler olsun ki şu an içimden geçenleri yazabilecek bir çift ele bunları okuyabilecek bir çift göze sahibim. evet eller ! ne mühim. ne kadar önemli insan hayatında. normal şartlarda farkında değiliz bunun. bu filmi izlerken, o koskoca ve içinden çıkılmaz karanlığın içinde, sadece ellerle ve dokunuşlarla hayatı anlamanın nasıl olabileceğini gerçekten düşünüyor insan, hissediyor; sunulan tüm bu lüksü olması gerektiği gibi kullanamadığını anlıyor. görebiliyor ya da duyabiliyor muyuz? ya da bunun için gerçekten çaba sarfediyor muyuz, bilemiyorum. çoğunluğun umurunda değil aslında. merkezden çıkıp, biraz daha dışarıdan bakabilmek adına , izlenirken en azından, karakterleri yaşayabiliyorsunuz.bence her insan o siyah dünyayı biraz olsun görmeli.hayal edin karanlıkta yaşamak nasıl bir duygu olabilir ki, renkleri görmemek hayatın sadece eline ve ayağına çarpan cisimlerden ibaret olması suyun ne olduğunu bile bilememek.. garip çok garip..evet duygulara dokunabilme ihtimalini hissettiriyor film size ve filmin sonunun geldiğini, ekran kararıp yazılar geçmeye başlayınca farkedebiliyorsunuz..ama uzun bir süre kendinize gelemiyorsunuz.. .film bittiğinde şu soruyu siz de soracaksınız muhtemelen kendinize:''siyah bir renk midir..yoksa bir duygu mu...?

0
+32
dogukan35 (Efsane) | 18 Nisan 2012, 23:36

Garip bu kadar geç izlediğim için.. Ama beklediğim ve konuşulan kadar mükemmel bir film.. Daha ne olabilirdi ki.. Michelle McNally sen nasıl bişeydin.. Uzun zaman sonra ben bile ağladım..

0
+18
Tüm yorumlar (792)
mehmet_kursun_5832 (Amatör) | 14 Nisan 2014, 18:07

HARİKA HARİKA HARİKA. İzlemeden ölmeyn derim. Rani Mukherjee oyunculuğun ne demek olduğunu göstermiş.

Cevap Yaz
0
0
CONVAYNE (Artist) | 14 Nisan 2014, 14:12

1962 yapımı "The Miracle Worker" filminin hindularca araklanmış versiyonu. Öğretmenin gözlüğü bile neredeyse birebir aynı; anlamadığım şey Yeşilçam da yıllarca Hollywood a ait filmleri sinemamıza uyarladı ama bunlar yerden yere vurulurken "Black" göklere çıkartılıyor. Filmi izlemediyseniz es geçip ilk olarak The Miracle Worker ı izleyin sinema sanatının güzelliğini ve arada ki kalite farkını görün.

Cevap Yaz
0
1
mrufukbozdag (Amatör) | 10 Nisan 2014, 01:48

muazzam bir film bence yada nasıl denir bir şaheser kesinlikle izlemelisiniz...

Cevap Yaz
0
0
helin555 (Figuran) | 30 Mart 2014, 02:21

başında sıkılıp izlenilmez bu deniliyor.fakat sabırla devam edince filmin mükemmelliği ortaya çıkıyor

Cevap Yaz
0
0
omerince (Figuran) | 29 Mart 2014, 06:09

en başında çok sıkıldım.. hatta bu ne yaa bile dedirtti en başlardahiç bir şey anlamadım ama bu film için ne söyleyebilirim , nasıl yorumlayabilirim ki ; çok duygulandırıyor. en gamsız insanı bile ağlatacak cinsten..
farklı mizahlarda çok şey öğretiyor bu film..
Yönetmenininden tut , senaryosundan , oyuncularına kadar çok başarılı film..
İZLEMEYEN kesinlikle bir sn durmasın..
tavsiye 9/10

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz