Günahkar Rahibeler

The Magdalene Sisters

Günahkar Rahibeler (2002) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
83 oy

01 Ağustos 2003

Dram

119 Dak.PT119M

Peter Mullan

90 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

1964'te İrlanda'da 3 genç kız, aileleri ve kilise tarafından acımasız ve insanlıkdışı Magdalene Manastırı'na gönderilirler. Burada suçlarının cezasını çekeceklerdir. Suçları bekar bir kadın olmak, güzel olmak, saf olmak, çok zeki olmak ya da sessiz kalmak istemeyen bir tecavüz kurbanı olmaktır.Günahları için çalışmaları gereklidir... Yılda 364 gün ve karın tokluğuna! Üstelik başlarına hiç ummadıkları şeyler gelecektir.Genç kızlar, bu mezalim karşısında isyan ederler. Ama köleden başka bir şey olmadıkları bu cehennemde, zafer kazanmaları mümkün müdür? En ufak bir umut ışığı olmayan ortamda, hiddetin kemirdiği genç bedenlerin tek hayali firar etmektir.İddialara göre filmde anlatılanlar hiç de gerçekdışı değil. İrlanda'da son Magdalene Manastırı sadece 6 yıl önce 1996'da kapatıldı.2002 Venedik Festivali'nde skandal yaratan film, ve yönetmeni Peter Mullan, Vatikan'da tüm şimşekleri üzerine çekti...

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen ruyakiz
Popüler Yorumlar
KontesBezuhova (Figuran) | 19 Ağustos 2012, 17:07

Kadın... Tarihin her sahnesinde kendine inanılmaz sorumluluklar yüklenen, acı çeken ve gelecekte de bunu yaşamak zorunda olan kadınlar... Güzelliğin, bereketin ve huzurun tanrıçaları, ruhunu şeytana satmış sayılıp birden engizisyonlarda yakılmaya başlandı; öldürüldü; işkence çekti. Din pek çok defa merhametsiz insanlarca değiştirilip bu acımasız oyunlara alet edildi. Bu film ise 1900'lü yıllarda sözde günahları için bir ticarethaneye çevrilmiş bir manastıra kapatılan kadınları anlatıyor. Üç kadın da başarılı bir şekilde işlenmiş, oyunculuklar gerçekten güzel. Filmin yaşanmış hikâyelerden uyarlanmış olması insanı derinden etkiliyor. Din kurumuna yapılmış başarılı bir eleştiri olduğunu düşünüyorum; tavsiye edilesi güzel filmlerden.

0
+4
Tüm yorumlar (38)
tugbaemr (Amatör) | 05 Mart 2014, 13:39

Yıllar önce izlemiştim;ismini hatırlayamıyordum..Çok etkilendiğim bir "kadın" öyküsü..Tavsiye ederim..

Cevap Yaz
0
0
Mastema (Dublör) | 09 Ocak 2014, 13:46

Günahkar Rahibeler, sarsıcı gerçekleri abartısız bir soğukkanlılıkla anlatıyor. Öyle ki bu sakin şiddet daha çok rahatsız ediyor insanı. Film, Vatikan'ın tepkisini çekse de birçok ödül aldı ve süregelen toplumsal bir körlüğe ışık tuttu: Dünya, hâlâ kadınlar için adil bir yer değil.

Cevap Yaz
0
3
KontesBezuhova (Figuran) | 19 Ağustos 2012, 17:07

Kadın... Tarihin her sahnesinde kendine inanılmaz sorumluluklar yüklenen, acı çeken ve gelecekte de bunu yaşamak zorunda olan kadınlar... Güzelliğin, bereketin ve huzurun tanrıçaları, ruhunu şeytana satmış sayılıp birden engizisyonlarda yakılmaya başlandı; öldürüldü; işkence çekti. Din pek çok defa merhametsiz insanlarca değiştirilip bu acımasız oyunlara alet edildi.
Bu film ise 1900'lü yıllarda sözde günahları için bir ticarethaneye çevrilmiş bir manastıra kapatılan kadınları anlatıyor. Üç kadın da başarılı bir şekilde işlenmiş, oyunculuklar gerçekten güzel. Filmin yaşanmış hikâyelerden uyarlanmış olması insanı derinden etkiliyor. Din kurumuna yapılmış başarılı bir eleştiri olduğunu düşünüyorum; tavsiye edilesi güzel filmlerden.

Cevap Yaz
0
4
alejandro06 (Figuran) | 21 Mayıs 2012, 13:48

Etkileyici, gerçek bir hikayeye dayanan, kadınların acımasızca yargılanmasını konu olan çok başarılı bir film..

Cevap Yaz
0
0
xLilithx (Profesyonel) | 27 Mart 2012, 17:04

film bana göre gerçekten çok anlamlıydı kadınların değişmeyen kaderi bu işte mutlaka izlenmeli

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz