Sonsuzluk Ve Bir Gün

Eternity And A Day / Mia aioniotita kai mia mera

Sonsuzluk Ve Bir Gün (1998) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1
/ 10
111 oy

17 Aralık 1999

DramFantastik

137 Dak.PT137M

Theo Angelopoulos Tonino Guerra Petros Markaris Giorgio Silvagni

136 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Selanik'te yağmurlu bir gün... Ünlü bir yazar olan Alexander, amansız bir hastalığa yakalanmıştır. Karısından, 30 yıl önceki bir yaz gününü anlatan bir mektup alan Alexander için bütün yaşamını geçirdiği sahil kenarındaki evini terketmenin vakti gelmiştir.Ve sonunda geçmişinin ve şimdiki hayatının karışmış olduğu ilginç bir geziye çıkar. O güzel, mutlu dakikaları tekrar yaşayabilmek için... Belki bir günün içinde belki de bir sonsuzluğun...Bu yolculuğun içinde karşısına çıkan beklenmedik kişiler ise 'bugün'ün getirdiği süprizler olarak hayatının son anlarında yer edecektir.

Popüler Yorumlar
Piarin (Profesyonel) | 15 Ağustos 2013, 00:04

sırf "Eleni Karaindrou - Eternity and a Day" bu müziği dinlemek için bile izlenebilecek güzel bir filmdir.

1
+5
Tüm yorumlar (38)
poormf (Profesyonel) | 16 Nisan 2014, 02:51

Fazlasıyla biçimsel ve soğuk, soğukluğu ölümü tarifleyen cinsten de değil üstelik.
Dizeler ana dilinde aktarılmış olsa belki daha anlaşılır olacak ama nedense film bile ana dilinde çekilmemiş.
İki ana karakter var adam ve çocuk. Çocuk rolünde tam bir felaket.
Filmden geriye kalan sürekli tekrarlanan güzel müziğin bıktırıcılığı ve anlamlı adı dışında "şair burada ne demek istemiş" sorusu...

Cevap Yaz
0
1
RockFerry (Figuran) | 15 Nisan 2014, 01:34

Filmi sakin kafa ile izlemenizi öneririm lakin sıkılgan bir gününüzde iseniz pek bir anlam ifade edemeyebiliyor...Filmin bana kazandırdığı en güzel şey ise tabiki "Eleni Kraindrou" oldu.Filmin ilerleyişi çok ama çok yavaştı hani filmi izlerken hadi birşey olsun moduna girdim...Belki anlamak için tekrar izlemeli...Bilemedim...

Cevap Yaz
0
0
Battousai (Amatör) | 20 Mart 2014, 13:52

Bir kere bu filmi herkese, özellikle basit izleyicilere tavsiye etmemenizi rica ediyorum, çünkü herkesin anlayabileceği, duyguyu yakalayabilceği bir film değil. Çoğu sahnede kahramanımızın 3. kişi yerine koyulduğu, Alexandre' ın yalnızlık portresinin dibine kadar çizildiği, Eleni Karaindrou' nun o muhteşem ezgisinin seyirciyi alıp götürdüğü çok başarılı bir yapım..7.3/10..( Özellikle bir Otobüs sahnesi vardır ki favori sahnelerimdendir..)

Cevap Yaz
0
0
kralo (Profesyonel) | 02 Mart 2014, 23:14

idare ederiğ

Cevap Yaz
0
0
AmandaSeyfried (Amatör) | 20 Şubat 2014, 16:34

Sonsuzluk kadar özgür, bir gün kadar tutsak…
Ön planda ölmek üzere olan bir adamın kliniğe yatmadan önceki gününü anlatan Sonsuzluk ve Bir Gün, arka planında da var olmanın sonsuz tanımsızlığını irdeliyor. Film boyunca yaşamla-ölüm arasındaki sınırı algılamaya çalışan Angelopoulos, ilk bölümde Alexander ile ailesi arasındaki boşlukta gezindiriyor kamerasını. İkinci bölümdeyse, farklı etnik kökenler veya coğrafi sınırların insan ilişkilerini engelleyemeyeceğini göstermek adına Alexander’ın küçük bir Arnavut çocuğu ile başlayan dostluğuyla sarsıcı bir ironi kuruyor.

Yeryüzünde insanı engelleyebilecek hiçbir sınırı tanımayan sonsuzluğun sinemacısı geçmişle bugünü aynı anlarmış gibi kurguladığı sahnelerle zamana meydan okuyor. Öte yandan, hayatı boyunca özgür yaşayan bireylerin bile fark etmeden nasıl da zamana tutsak olduğuna değiniyor.

Eleni Karaindrou ve Mikis Theodorakis’in insanın yüreğini burkan ezgileri ile Angelopoulos’un derinlikli felsefi yaklaşımlarını birbirine harmanlayan Sonsuzluk ve Bir Gün filmi biterken aklımızda tek bir soru kalıyor: “Yarın ne kadar sürecek?

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz