Düttürü Dünya

Düttürü Dünya (1988) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2
/ 10
327 oy

AileDramKomedi

82 Dak.PT82M

Yaman Okay

Umur Bugay

146 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Ankara’nın yoksul gecekondu semtlerinin birinde oturan Mehmet geceleri klarnet çalarak hayatını kazanmaktadır. Biri özürlü üç çocuğu ve karısını geçindirebilmek için, çeşitli ek işler yaparak yaşamını sürdürür. Oturduğu gecekonduyu, kayınbiraderi bir müteahhite satınca, yaşamı iyice alt üst olur.

Filmi Ekleyen bjKartal
Tüm yorumlar (50)
sine-masal (Amatör) | 12 Nisan 2014, 11:33

Film anlatmaya çalıştığı konu ve sinemasal diliyle iyi fakat ben bazı arkadaşların söylemiş olduğu gibi Kemal Sunal'ın iyi bir rol çıkardığı kanaatinde değilim. Bence bu film için Zeki Ökten yanlış bir tercih yapmış. Kemal Sunal'da gazinoda çalışan bir klarnetçi havası yoktu. Arabesk dünyasının havasını solumuş ve yıllarca gazinoda çalışmış biri izlenimi yaratmıyor izleyicide. Bence bu filmin görülmez kahramanları Kemal Sunal'ın çocukları rolünde oynayan oyuncular. Kızı o kadar naif, o kadar olgun ki babasının, ailesinin hayatına tanıklık etmiş biri olarak bunu çok iyi anlatıyordu. Yönetmenin senarist Umur Bugay'ın görmemizi istediği sorgulayan ve sorgulatan devrimci karakter. Bir sahne vardır hatırlar mısınız? Kemal Sunal'ın kızı ve komşuları yaşlı teyze arasında geçen diyaloglar kısa ama bir o kadar da etkileyicidir. Hapisteki oğlunu anlatır. Düşünmektir suçu. Asıl içerde olması gerekenler dışarda asıl dışarda olması gerekenlerde içerdedir. Dışarda işler rüşvetle döner, tanıdığın varsa sırtın yere gelmez. Yoksul burjuva sınıfı için çalışır. Yoksul boşa koysa dolmaz doluya koysa olmaz. Şener Şen'in Çıplak Vatandaş filmindeki şu replik her şeyin özetidir: Yetmedi yetiremedim.... Asıl oynatanlar kimdir sorusunu sorar izleyiciye Düttürü Dünya...

Cevap Yaz
0
0
CONVAYNE (Artist) | 24 Mart 2014, 11:46

Derdi, tasası, sevinci, umutları ve hayalleri ile Kemal Sunal`ın en iyi filmlerinden birisi. İnsanı insana anlatan sosyal içerikli önemli bir dram kimi yerde kara mizah.

Cevap Yaz
0
0
zemberek (Profesyonel) | 05 Mart 2014, 17:46

tam bir dram filmi...

Cevap Yaz
0
0
ahmet_b_kaya_16 (Amatör) | 27 Ocak 2014, 02:48

kemal sunalın en iyi oyunculuk sergilediği filmidir bu bana göre bir de zübük diyolar ben onu izlemedim onun için izlediklerim arasında en iyisi budur.

Cevap Yaz
0
0
falconcengiz (Profesyonel) | 13 Kasım 2013, 12:01

tv de gördüğünüz zaman bırakın aksın gitsin.

Cevap Yaz
0
0
Reklamı Aç
Görüşleriniz