Koku: Bir Katilin Hikayesi

Perfume: The Story of a Murderer

Koku: Bir Katilin Hikayesi (2007) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.1
/ 10
3218 oy

16 Şubat 2007

Gerilim

147 Dak.PT147M

John Hurt

Tom Tykwer Bernd Eichinger Andrew Birkin

4253 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Filmde olaylar 18. Yüzyıl da Fransa'da geçmektedir. Jean-Baptiste Greenouille bir balık satıcısı kadının oğlu olarak tezgah arkasında çöplerin arasında doğar. Annesi onun da diğer çocukları gibi öleceğini sanarak çöplerin arasına atar. Lakin Jean yaşar ve bir yetimhanede büyür. Güçlü bir koku alma yeteneği olduğunu çok geçmeden farkeder.
Gençlik döneminde tabakhanede çalışmaya başlayan Jean, şehire indiği günlerden birinde güzel bir genç kızın kokusunun büyüsüne kapılır ve onu takip eder. Bir süre sonra kıza ulaştığında kız korkar ve çığlık atar. Çevrenin onu duymasından endişelenen Jean da panik içinde onun ağzını elleriye kapar. Ne var ki bu durum kızın boğularak ölmesine yol açar. Jean burada kızın her yerini koklayarak güzelliğin ve ölümün kokusunu içine sindirir.
Paris'in o dönemki parfüm endüstrisi liderlerinden Giuseppe Baldini diğer üreticilerle rekabet içindedir. Jean onun dükkânını görmüş ve bu koku imparatorluğuna hayran kalmıştır. Bir gün tabaklanmış derileri Baldini'ye getiren Jean ona Paris'in en iyi burnunun kendisi olduğunu söyler. Baldini önce inanmaz ancak Jean rakip üreticinin mamulünü kısa bir sürede üretince şaşırır. Bir süre sonra da Jean ona mükemmel kokular üreterek yanında çalışmaya başlar.
Ancak Jean'ın artık bir hedefi vardır. Herşeyin kokusunu esir edebilmek... Jean artık en müthiş eserini ortaya koyabilmek için çalışmaya başlayacaktır.

Devamı
Gizle
Popüler Yorumlar
dogukan35 (Efsane) | 15 Ekim 2013, 06:06

Karakter ismiyle ve şanıyla Jean-Baptiste Greenouille.. Hayata ne kadar sefalet dolu başlasada, ona verilen özel güç onu hiç ummadığı bir noktaya; tam da denildiği gibi paradan, terörden ve ölümden daha tehlikeli bir güce sahip olmasına, insanların sevgisine hükmetme gibi bir özelliğe sahip olmasını sağladı.. Patrick Süskind'in romanından uyarlanmış bir şaheser niteliğini taşıyor ayrıca.. Ki kitabını okumadım ama film de özgün sahnelerin olduğunu tahmin etmek hiçte zor değil.. Filmde Greenouille bebeklikten, yetişkin bir insan olana kadar yaşadığı ilginç koku alma özelliği ile beraber onu nasıl geliştirdiği anlatıyor.. Bu ilginç yolda ne gibi zorluklarla karşılaştığı ve onların üstesinden bir nebze de olsa ana temayı koku yani burun oluştursada, aklı ile nasıl başa geldiği de önem kazanıyor.. Bu adama ayrıca kadınlara aşık mı, kadın delisi mi, kadın hastası mı veya, veya kadınlara yönelik bir namus düşmanı mı diye düşünmeden edemiyorsunuz.. Çünkü bir sahnede kadını hayal ediyor ve de sizi de o rüyanın içine çekiyor; diğer bir sahnede ise onun için önemli olan parfüm için yada koku için kadınlara değişik yöntemler uyguluyor.. Neyse konunun bu kısmını kapatayım.. Başta sevgiye hükmetmekten bahsettim.. Ne kadar basit bir cümle ancak içinde neler barındırır.. Gerçek hayatta böyle birşey.. Kim bilebilir belki de sevginize hükmeden birileri çıkabilir.. Başka bir yere daldım ama yine devam edeyim ben film ile ilgili; masalsı bir anlatım içinde bulabilirsiniz kendinizi ki bana göre öyleydi.. Böyle oluşturulması iticimiydi ? Tabi ki de hayır.. Siz filmin içinde biraz daha kaybolabiliyor ve akışına bırakıyorsunuz.. Dönemi iyi yansıtma bakımından kostümler gerçekten çok iyiydi.. Sanat yönetmeni yada stilistler iyi çalışmış bu konuya.. Ki filmin en can alıcı sahnesinde, kostümlere gerek yoktu orasıda ayrı ! Alan Rickman ve Dustin Hoffman gibi kaliteli oyuncular filmi bir basamak daha atlatmış ama; Greenouille denen Ben Whishaw başrol oyuncusu olarak filmi alıp götürmüş.. Fazla gülme yetisini kullanmasada; filmin koku ve burun üzerine bir temaya sahip olmasıda bu noktada önemliliğyle beraber sonuna kadar film de iyi bir duruş gösteriyor.. Bayan karakterlerin çok olmasından dolayı sadece hepsi güzeldi onu belirtebilirim.. Tabi Rachel Hurd Wood ve Karoline Herfurth başta olmak üzere.. Sona doğru yaklaşarak; izledikten sonra film hava da kalanlarıyla beraber size tatlı bir tad bırakıyor.. Efsane ile beraber orada bitirmek istemezseniz de aklınızda sorular sormaya çalışıyor olmanıza rağmen sonu buluyorsunuz.. Gerçekten bu filmi beğendim.. Aklıma olumsuz bir yöne gelmedi.. İzleyip direk yorum yazdım bide.. İzlemenizi tavsiye ederim.. 8/10..!!

0
+16
zikkzak (Profesyonel) | 07 Ağustos 2012, 12:41

huuuuv,vov!Önce bir katilin,sonra bir sapığın,sonra bir sanatçının,bir aşığın ve son olarak da bir aptalın hikayesi ;)Çok ilginç bir film güzel de o hikaayeyi nerden bulmuşlar öyle!Yani bir efsanenin,halk hikayesinin veya bir masalın senaryolaştırılmış hali gibi.Gerçi olabilir de...Herneyse,şimdi bir şeyler söylemek istiyorum ama sonunu söylemekten korkuyorum,o kadar güzel bir son yazılmış ki tüm hikayeye,filme değer.Sakın yarım bırakmayın veyahut kaçırmayın derim gerçekten mükemmel!Neyse en azından şu kadarını söyleyim;filmin başlarında hayal edemeyeceğiniz kadar pis,sonunda da nasıl toplamışlar bunları diyeceğiniz kadar çıplak insan var.Bir de ben orijinal almancasınıizledim,konuşmalar felan böyle çok yapmacık sanki dublaj olmuş diyeceğim ama dublaj da değil.Ben tr dublajlısını öneririm yani.Ayrıca filmin yönetmenliğine de bir deiniyim;dönemin şartları,insanları çok güzel yansıtılmış ve makyajlar gerçekten çok iyi.Ben bu kadar başarılı makyaj+giysi tasarımını bir tek karayip korsanlarında gördüm.Sonuç olarak film çok çok iyi,izleyiiiin ve hatta gıcık misafir çocuklarına da masal olarak anlatın ;)

0
+13
Tüm yorumlar (1793)
suleyman_cevik_142 (Amatör) | 23 Nisan 2014, 09:31

Bazen sıksa da genel itibariyle güzel bir film.Tam bir fransız filmi. 7/10

Cevap Yaz
0
1
jemmm (Dublör) | 22 Nisan 2014, 17:15

Senaryo gerçekten çok etkileyici.. Film baştan sona kadar çok iyi.. Yıllar önce izlememe rağmen bu filmi hiç unutmadım , sanırım unutamayacağım da.. Bulunduğu dönemi de müthiş yansıtmış.Mekanlar , kostümler hepsine son derece özen gösterilmiş.. Bana göre çok başarılı bir film.

Cevap Yaz
0
0
jemmm (Dublör) | 22 Nisan 2014, 17:14

(YAZIMDA FİLMİN SONUNDAN DA BAHSEDİYORUM. BİLGİNİZE.) Senaryo gerçekten çok etkileyici.. Film baştan sona kadar çok iyi.. bu film uzun süre aklımdan çıkmadı. Acaba gerçekten böyle bir şey mümkün olamaz ama yine de olabilir mi diye düşünmedim değil. çünkü insan ve hayvanlar korku heyecan gibi çeşitli duygulara sahipken farklı kokular salgılar. İnsanlar bu kokuları algılayamaz ama bazı burnu hassas hayvanlar bilir..en basitinden köpeklerin korkan kişiyi bilmesi gibi.. Burnu son derece keskin ve hassas bir insan neden tüm kokuları alamasın ve güzel kokuları bir araya getirmek istemesin?.. Bu amaçla başlıyor parfüm ünün hikayesi .. İlk kurbanını yanlışlıkla öldürüyor. sonrakilerde ise kurban endişelendiği için kokusu değişiyor ve beğenmiyor. bu yüzden artık onları öldürdükten sonra kokularını alıyor. Ama insanın ölümüyle beraber tüm hisleri de yok olmaz mı.. ama ölmeden önce güzel koktuğu için o koku teninde kalır. öyle mi?:S ve sonunda güzel olan tüm kokuları bir araya getirmesiyle insanı kendi benliğinden edecek kadar müthiş bir parfüm yapıyor. Filmin sonunda insanlar bu güzel duygulara açlığından mı bilinçsizce adamı bitiriyorlar yoksa o kokunun verdiği sarhoşluktan mı... Yıllar önce izlememe rağmen bu filmi hiç unutmadım , sanırım unatamayacağım da.. Bulunduğu dönemi de müthiş yansıtmış.Mekanlar , kostümler hepsine son derece özen gösterilmiş.. Bana göre çok başarılı bir film.

Cevap Yaz
0
0
Beko39 (Amatör) | 09 Nisan 2014, 04:22

zaten o döneme ilgim var e bir de korku gerilim türünde yapılmış cok basarılı bir yapım olunca değmeyin keyfime izleyin konusu ve kokusu cok değişik bir film.

Cevap Yaz
0
1
sehrimdensehrine (Amatör) | 07 Nisan 2014, 14:28

Hem kitabı hem filmi mükemmeldir. Keyifle izlediğim, en iyi filmler listeme dahil bir film.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz