Sefiller

Les Miserables

Sefiller (1995) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.7
/ 10
19 oy

DramTarih

175 Dak.PT175M

Claude Lelouch

15 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

2. Dünya Savaşı sırasında Fransa'da okuma yazması olmayan eski bir boksör olan Henri Fortin (Jean-Paul Belmondo), Ziman (Michel Boujenah) adındaki zengin bir Yahudi avukat ve ailesini kendi taşıma şirketine ait kamyonla İsviçre'ye kaçırmayı kabul eder. Yolculuk sırasında Ziman'dan Victor Hugo'nun romanı "Sefiller" i kendisine okumasını isteyen Forten, romanın kahramanı Jean Valjean ile kendisi arasında, ayrıca yaşadıkları olaylar ve karşılaştıkları kişilerle romandaki olay ve kişiler arasında benzerlikler kurar. Ziman romanı kendisine okurken Fortin hayallere dalarak Jean Valjean'ın romanda yaşadıklarını yaşar.

Filmin tanıtımında şu slogan kullanılmıştır: Kargaşanın hakim olduğu değişen bir dünyada, okumayı beceremediği bir kitaptan etkilenerek hayal edemeyeceği bir kahramana dönüştü.
"Sefiller" 1996'da "en iyi yabancı fim" dalında Altın Küre ödülünü aldı, aynı dalda BAFTA ödülüne aday gösterildi. Annie Girardot "en iyi yardımcı kadın oyuncu" César Ödülü'nü aldı.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen fethica
Tüm yorumlar (8)
arzutramvayi (Figuran) | 07 Eylül 2011, 21:36

Bu filmi hasbel kader TRT de geç bir saatte(nedense güzel filimlerin kaderdir bu)izledim.Aradan yıllar geçmesine karşın hala hatırımda olan ve en kısa zamanda yine izleyeceğim bir filim.Jean Valjean ile Henri Fortin arasındaki örtüşmeler çok iyi yakalanmıştı bence.

Cevap Yaz
0
0
huxley (Profesyonel) | 28 Nisan 2011, 09:31

kitabı okumuştum, kitaba göre pek iyi aktarılamamış ama kitap okumayı sevenler kitabı okusun derim, duygu yoğunluğu çok daha fazla kitapta

Cevap Yaz
0
0
masalperest (Artist) | 14 Şubat 2011, 15:48

victor hugo'nun fransız edebiyatının altın değerini taşıyan romanı okunduktan sonra,filmini izlememek bu güzelliğe ayıp olur diye düşünüyorum.kitapları çok sevemesemde sefiller kitaplığımda yer edinen klasiklerden birisi.ve uyarlaması da oldukça güzel olmuş.süresine aldırmadan oturup izlemek çok yerinde bir karar olur.sonunda pişman olunmayacak bir eser.bir artısı da filmin oyuncuları olmuş.çok beğendim hepsini.iyi seyirler herkeze...

Cevap Yaz
0
0
-Hipokondriyak- (Profesyonel) | 25 Temmuz 2010, 11:48

Dha ortaokuldaydım ve hocamız bu filmi izlettrdiğinde kmse doğru dzgn dönüp bakmamıştı bile..Ben beğenmstm yıllr snra kitabını da okuynca bi kat dha sevdim bu hikayeyi..Duygusal ve etkileyici..

Cevap Yaz
0
1
hakanidea (Jön) | 03 Mayıs 2009, 15:32

1978 orijnal çekimini izledim, oyunculuk konusunda çok iyi idiler,eserdeki kahramanları birebir canladırmayı başarabilmişer..Bunun yanında konuda insanı kendine çekince ortaya iyi bir yapım çıkmış.İyi seyirler.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz