Bülbülü Öldürmek

To Kill A Mockingbird

Bütün Fragmanlar ►
Bülbülü Öldürmek (1962) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1
/ 10
148 oy

1962 - ABD

DramGizemSuç

129 Dak.PT129M

Horton Foote

143 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Tecavüzle suçlanan bir zenciyi savunan güneyli bir avukatın çevresindekilerin tepkilerine rağmen asılsız bir iddia ile suçlanan genci savunma hikayesini anlatıyor.

Filmi Ekleyen MustafaMert
Popüler Yorumlar
DersuUzala (Profesyonel) | 24 Ekim 2012, 21:42

tertemiz,dupduru,su gibi akan bir film.belki şimdi izlediğimizde anlayamayacağımız,ya da tam olarak anlayamayacağımız diyelim,bir dönemle ilgili to kill a mockingbird.amerikada ırkçılığın en üst seviyelerde olduğu dönemlerle ilgili.bu nedenle izlerken size sıradanmış gibi gelen kimi olaylar aslında o zamanlar o kadar aykırı ve dikkat çekici ki...gregory peckten önce sanırım çocuk oyunculardan bahsetmek gerek.rollerine nasıl da girmişler,bir oyun oynarmış gibi doğal,inandırıcı,eğlenceliler.peck de zaten atticus kılığında o yerine göre soğuk,ciddi,yerine göre de şefkatli ve sevecen olarak,yani kısacası tam bir baba figürü oluşturarak üstüne düşeni layıkıyla yapıyor.sinema tarihine geçecek kadar güçlü görmememin başlıca sebebi sanırım o finaldeki olay.arthurdan bahsediyorum,biraz açıkta kalmış gibi geldi,finalini beğendim fakat arthuru daha bir açıklayıcı yapsalar,uzun tutsalar daha sağlam olurdu bana göre.ismi ile bile ilgi çekebilecek bir film,klasik sevenler pişman olmayacaktır.

0
+7
berat4963 (Jön) | 10 Şubat 2013, 21:34

''Bu dünyada pek çok çirkinlik var oğlum. seni hepsinden uzak tutmak isterdim, ama bu mümkün değildir.'' İzlediğim en güzel filmlerden biri. ırkçılık ile ilgili çarpıcı mesajlar barındırıyor. ....Spoiler...... bana göre filmin en güzel sahnelerinden biri, avukat (Atticus) mahkeme salonunu terk ederken zencilerin ayağa kalkması ve pederin ayağa kalkmayan kızı "baban geçiyor, ayağa kalk." diye uyardığı sahneydi. ....Spoiler......

0
+4
Tüm yorumlar (65)
CONVAYNE (Artist) | 05 Nisan 2014, 18:27

İzlediğim en iyi kitap uyarlamalarından birisiydi; yine tarihine göre senaryosu çekim teknikleri ve oyuncu performansları zamanının çok ötesindeydi öyle ki çocukların hakim olduğu ilk yarı bana doksanların filmlerini anımsattı ve çocukların performansı görünce (ve bir de bizim çocuk yıldızlarımızı düşündüm) bir kez daha anladım ki oyunculuk bu adamların kanlarında var.
Film neredeyse tüm süresi boyunca izleyicilere öğüt verir, herkese ve her şeye eşit yaklaşan nitelikte bir yapım ve o unutulmaz "Bir insanı anlamak istiyorsan Dünyaya onun gözünden bakmalısın" repliği aklınıza kazınıp çıkmayan cinsten.
Gregory Peck yine bildik beyefendi ve modern bir erkek rolünde tane tane konuşması ve özellikle çocuklarla konuşurken ki mimik ve hareketleri mükemmel. Çok sevdiğim Robert Duvall amcamın da genç halini görmek beni sevindirdi.
Son diyeceğim şey; artık böyle güzel filmler yapılmıyor oturun çoluğunuz çocuğunuz, ananız babanızla izleyin çok seveceksiniz.

Cevap Yaz
0
0
since61 (Figuran) | 15 Şubat 2014, 21:59

değindiği konular bakımından hoş ama işleniş biraz vasat 10/6,5

Cevap Yaz
0
0
sinemagoria (Jön) | 30 Kasım 2013, 04:17

Filmi beğendim. Bazı repliklerinde sahneyi izlerken içinizden tekrar etmenize vesile bir mesaj içeriğide var gibi sanki, izleyiciyi etkiliyor yani. Ayrıca çocuk oyuncuların rollerinindeki doğallığa hayran kaldım ne kadar başarılılardı öyle.

Cevap Yaz
0
2
LanaDelRey (Figuran) | 19 Kasım 2013, 11:35

BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK GÜNAHTIR...

Düşünmeden edemedim, bu filmi Çağan Irmak çekseydi, herhalde seyircinin gözyaşı pınarlarını kuruturdu. Ajistasyona kaçmadan derdini anlatan yerli yerinde, sakin ve bulunduğu yeri fazlasıyla hakeden bir film.

1963 yılında en iyi erkek oyuncu, en iyi sanat yönetimi ve en iyi uyarlama senaryo dallarında 3 oskar almış. Yönetmen Robert Mulligan. Başrolde Gregory Peck ve çocuk oyuncular var.

Avukat Atticus Finch, büyük ekonomik buhran yıllarında, tecavüzle suçlanan Tom Robinson isimli zenci gencin savunmasını üstlenmiştir. Bu durum kasabadaki beyazların tehditleri ve tepkisiyle karşılaşsa da yolundan dönmeyecek, karizması, zekası ve kararlılığı ile adalet arayacaktır.. 1930’lardaki ekonomik krizin etkileri, Amerikan yaşam tarzı, ırkçılığın-adaletsizliğin boyutları, baba-evlat ilişkileri, 6 yaşında Scout adında bir kız çocuğunun gözünden anlatılıyor. Cahillik, önyargılar ve uzlaşma da filmin anahtar kelimeleri arasında.. Klasik yapıtlardan hoşlananlara şiddetle tavsiye ediyorum. Ayrıca kitabını once okumanız da yararlı olabilir. İyi seyirler dilerim. 8/10

Cevap Yaz
-1
+3
todlord (Amatör) | 06 Kasım 2013, 14:31

"istediğiniz kadar şakrak kuşu vurabilirsiniz ama bülbülü öldürmek günahtır, bunu asla unutmayın."

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz