Narayama Türküsü 1958

Narayama Bushiko 1958

Narayama Türküsü 1958 (1958) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5
/ 10
1 oy

Dram

98 Dak.PT98M

Keisuke Kinoshita

1 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Film çok eski bir Japon söylencesi üzerine kurulmuştur. Belirsiz bir zamanda, ücra bir dağ köyünde kıtlık ve yoksulluğun yarattığı bir zorunlulukla, 70 yaşını doldurmuş aile bireylerinin gönüllü olarak Narayama dağına götürülerek ölüme terkedilmelerinin iç buran öyküsü kabuki tarzında anlatılır. Neredeyse tamamı stüdyoda çekilmiş olan "Narayama Türküsü" nde, toplumun katı kurallarına itaat, örf ve adetlerine duyulması gereken sadakat karşısında, kişisel vicdanın, sevgi ve insanlığın mücadelesi anlatılır.
Film 1983 yılında Shohei Imamura tarafından aynı adla yeniden sinemaya aktarıldı. Bu 1983 yapımı yeniden çevrim daha sert sahneler içeriyordu ve Cannes Film Festivali'nin büyük ödülünü kazandı. 1958 yapımı ilk uyarlama ise sadece kendi ülkesinden 6 ödül kazanmıştı.
Sinema yazarı Rekin Teksoy, Imamura'nın 1983 tarihli Altın Palmiye'li yeniden yapımının, Kinoshita'nın 1958 yapımı ilk filminin düzeyini tutturamadığını belirtmiştir

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen sinevio

"Narayama Türküsü 1958" Filmi Galerisine Henüz Resim Eklenmemiş

Resim Ekle ►
Tüm yorumlar (2)
rahmi_alp_58 (Amatör) | 24 Aralık 2013, 00:49

Bizde, "Açlık zadeliği bozdurur" şeklinde bir laf vardır ki yönetmen de tam bu lafın anlamı üzerine oturtmak suretiyle bina ettirmiş filmi.

Ara sıra doğadan etoburların otoburları yeme sahnelerini göstererek seyircilere "Bakın doğada da canlılar birbirlerini yemektedirler ama benim halkım yine de hunharca insan öldürmekten keyif duymaz ki onu böyle acımasız kılan içinde bulunduğu olağanüstü zorluktaki ekonomik koşullardır. (Geceleyin yerle bir edileceği önceden öğrenilip babasının evine gönderilerek ölümüne sebebiyet verilen aileye evlenme yoluyla katılmış bireyin yokluk alemine göçmesinden sonra evde kalan diğer gelinin "Artık bir boğazımız eksik olacağından kışı nispeten rahat geçiririz herhalde" şeklinde konuşturulmasında ifadesini bulan ekonomik zorlukca örneğin)

Cevap Yaz
0
0
kurosawa (Dublör) | 14 Nisan 2012, 19:14

Bu filmi seyretmek istedim fakat altyazı çevirisi yoktu. O yüzden 1983 yapımı yeniden çekimini seyretmek durumunda kaldım. Sonuç olarak hayatımdan iki saat çöpe gitti! İğrenç, tiksinç miğde bulandırıcı, anlamsız, manasız bir film izledim. Keşke orjinalini izleyebilseydim...

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz