Halı

Gabbeh

Halı (1996) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.8
/ 10
11 oy

1996 - İranFransa

DramGizemRomantik

85 Dak.PT85M

Mohsen Makhmalbaf

5 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Makhmalbaf'ın 1996'da çektiği Gabbeh, adını İran'da dokunan bir halı cinsinden alıyor. Doğanın renklerini kullanış biçimi ve şiirsel anlatımı ile dikkat çeken filmin konusu kısaca şöyle: Gabbeh, İran'ın güneybatısındaki Türk asıllı Bahtiyar aşiretinin kimliğidir ve aşiret mensupları dokunan her kilimde başlarından geçen olayları renklerdeki anlamlara gizleyerek dokumaktadırlar. Orta yaşlı bir karı koca akarsu kenarına halılarını yıkamaya giderler. Halıdaki desenler üzerine konuşmaya başlayan çift, bir süre sonra halıda resmedilen kadın figürünün canlandığına tanık olur..

Filmi Ekleyen mutavalli
Tüm yorumlar (5)
throughout (Artist) | 03 Mart 2014, 12:30

Çok iyi bir film.. yönetmen farklı ve etkili sinema diliyle takdiri hak ediyor.. kilimlere işlenen hayatlar.. kilimlerde saklı hatıralar.. ve kilimle hayata tutunan insanlar.. başroldeki yaşlı amca karakteri unutulmaz.. özellikle finalde oyunculuğu çok etkili.. film müzikleri genel olarak uyumlu ve hoş.. birçok festivalden ödül kazanan "Kilim" muhakkak keşfedilmeli.. 9/10

Cevap Yaz
0
0
tahakrdm (Profesyonel) | 24 Aralık 2013, 00:41

İzledigim en farklı filimdi.anlatılan konu dogayla mükemmel uyum içindeydi.Çokça ilginç yaları sır dolu karakterleri barındırıyor.Net olarak anladıgım göçebe yaşayan,bir kabileni yaşadıkları olayları,kilimlerin özerlerine dokumlarıdır.! Müzikleride harikaa!

Cevap Yaz
0
1
RationaListGirL (Efsane) | 29 Mayıs 2012, 02:07

Güzeldi, çok fazla bir şey beklemeden izledim ,anlatım tarzı farklı doğa güzellikleriyle büyüleyiciydi. P=6.5

Cevap Yaz
0
0
krdmn (Amatör) | 25 Mayıs 2012, 18:32

Kaşgay Türklerinin hayatını anlatan güzel bir yapım.

Cevap Yaz
0
0
gugukkusu (Profesyonel) | 17 Aralık 2010, 10:11

Film en baştan masalsı bir havayla başlıyor. Bir görünüp bir kaybolan karakterleri, Farklı kırsal manzaraları ile kırsalda geçen bir hikaye.
Aşk, romantizm, hüzün, masal, biraz belgesel, aşiretler ne isterseniz var. Teknolojisini pek beyenmeseniz bile filmin konusuna ve çekildiği yerlere tam olarak uymuş.
Köy okulu, öğretmeni ve eğitim sistemi oldukça ilginç. Öğretmenin anlattığı konulara verdiği örnekler sinema tekniği açısından çok kötü olsa da yüzünüzü gülümsemeyi yerleştirmeyi becerebiliyor.
Sinema severlerin bu farklı filmi görmesi gerekir diye düşünüyorum.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz