Pal Sokağı Çocukları

A Pál-utcai Fiúk

Pal Sokağı Çocukları (1969) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3
/ 10
10 oy

ÇocukDramMacera

110 Dak.PT110M

Zoltán Fábri Ferenc Molnár Endre Bohem

The Boys From Paul Street

7 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Pal Sokağı Çocukları, Macar yazar Ferenç Molnar tarafından yazılan ve ilk baskısı 1906 yılında yayımlanan bir çocuk öyküsüdür. Öykü, 20. yüzyılın başında hızla gelişen Budapeşte'de, oyun sahalarını (Saha) Kızıl Gömlekliler denen bir çocuk çetesine karşı korumaya çalışan pal sokağı çocuklarının (Cam Macunu Derneği) mücadelesini anlatır. Çocukların arasında en zayıf ancak en cesur olan Nemenç, yer aldığı  çetesini savunmak için cesuca davraacak ve kendini tehlikeye atacaktır. Ancakbu durum Nemenc'in sağlığını ve daha sonra hayatını kaybetmesine sebep olur. Nemen.ç'in hikayesi, biraz da kahramanlığın ve dürüstlüğün, cesaretin hikayesidir...Vlkndrmz

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen daniel-brk
Tüm yorumlar (4)
hazar_nacar (Amatör) | 30 Temmuz 2013, 19:33

nasıl izleyecem

Cevap Yaz
0
0
mstfhlm (Profesyonel) | 20 Nisan 2013, 18:13

SADAKATE VE İHANETE ÇOCUKLARIN GÖZÜNDEN BAKMAK...

Film 20. Yüzyılın Budapeşte'sinde, oyun sahalarını zengin ve daha güçlü olanlara(Kızıl gömlekliler) karşı korumak isteyen, fakir ve daha zayıf olan (Mucun Birliği) Pal Sokağı Çocuklarının destansı direnişini konu alır. Filmin kahramanı Nemeçek, daha önce dernek tarafından 23 Nisan 1902 tarihinde ihanetle suçlanan ve adı büyük harflerle yazılmayan birisidir. Daha sonra sadakatin ve cesaretin timsali olarak, adı silinip tekrar büyük harflerle yazılır.

Film, Macar edebiyatının en önemli öyküsü olarak gösterilen Pal Sokağı Çocukları hikayesinin sinemaya uyarlanmasıdır.

Filmi izlerken yer yer gülüyorsunuz, yer yer hüzünleniyorsunuz. Macun Derneğinin, derneklerinin ömrünü bir cam macununa bağladıklarını duyduğunuzda tebessüm etmeden geçemiyorsunuz. Macunun yumuşak kalması gerektiği için derneğin sekreteri tarafından her gün macunun çiğnendiğini duyduğunuzda ise kahkahayı koparıyorsunuz Devamında ise sizi hüzünlendiren konuşmalar ve sahneler bolca var.
Filmde çocukların oyun sahası için verdiği mücadele aslında onlar için çok büyük bir önem teşkil ettiğini anlamak zor olmuyor. Oyun sahası onlar için: Özgürlük ve yaşam mücadelesi.

30 yaşına gelmiş birisi olarak, bir çocuk filminden bu kadar ders çıkaracağımı ve bun denli filmin beni içine çekeceğini tahmin etmiyordum.

Filmin kimseler tarafından bilimemesi beni düşündürdü açıkçası. Gidip gereksiz hollywood filmlerini izlemektense bu tarz filmlerin izlenmesi ve tavsiye edilmesi çok daha anlamlı olacağını düşünüyorum. Hem biraz da olsa, hollywood’un dışında diğer sinemaların da tanınmasına katkımız olsun.

Filme puanım: 8.2
Son olarak filmde geçen bir replik:
-Neden hatamı telafi etmeme izin vermiyorsun?
-İhanetim telafisi olmaz Gerep. İhanet hata değildir. Hatadan çok daha ötedir.

Cevap Yaz
0
3
LuisBunuel (Artist) | 20 Ağustos 2011, 23:20

Pal Sokağı Çocukları, Macar yazar Ferenç Molnar tarafından yazılan ve ilk baskısı 1906 yılında yayımlanan bir çocuk öyküsüdür. Öykü, 20. yüzyılın başında hızla gelişen Budapeşte'de, oyun sahalarını (Saha) Kızıl Gömlekliler denen bir çocuk çetesine karşı korumaya çalışan pal sokağı çocuklarının (Cam Macunu Derneği) mücadelesini anlatır. Çocukların arasında en zayıf ancak en cesur olan Nemenç, yer aldığı  çetesini savunmak için cesuca davraacak ve kendini tehlikeye atacaktır. Ancakbu durum Nemenc'in sağlığını ve daha sonra hayatını kaybetmesine sebep olur. Nemen.ç'in hikayesi, biraz da kahramanlığın ve dürüstlüğün, cesaretin hikayesidir...
Güzel bir macar filmi... Filmin kahramanı Nemenç, cearet göstererek rakip çocuk çetesinin arasına dalıyor ancak kaçarken yakalanıp suya atılarak cezalandırılıyor. Akabinde zatüre olan Nemenç, kahramalığının bedelini hayatıyla ödüyor ancak çevresine cesareti miras bırakıyor. Sürükleyici de bir filmi. Nemenç i oynayan çocuk karakter, oyunculuğuyla bir çok sinema oyuncusuna taş çıkartır. 7,5/10

Cevap Yaz
0
0
yellov (Jön) | 06 Şubat 2011, 22:59

Ama bi film bu kadar güzel olur bu kadar şey  anlatamaz.dram,hüzün,mutluluk,komedi,kesinlikler kaçmış önemsenmemiş bi film..çocuk filmi falan sanmayın mutlaka görülmesi gereken her yaştan insana hitap edecek bi film.açıkcası uzun zamandır böyle kalite bir film izlememiştim.baş kahramanımız nemeçekin yaptıkları çok hoştu filmde kendince mesajlarda vardı bence ve o final böyle acıklı böyle dramatik böyle komik bir final yok.anlat anlat sabah olur bitmez şiddetle tavsiye olunur.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz